romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

I na Slovensku budou moci lidé během sčítání obyvatel uvést dvě národnosti. Spor o druhou národnost dnes vyřešil statistický úřad

8.2.2021 18:55
Sčítání obyvatelstva 2021 na Slovensku
Sčítání obyvatelstva 2021 na Slovensku

Stejně jako v České republice se i na Slovensku uskuteční sčítání obyvatel. Tam ale došlo v minulém týdnu ke sporu o možnost uvést dvě národnosti, tak jak to je běžné v České republice. Rozruch způsobila skutečnost, že v dotazníku přibyla po tradiční otázce "Jaká je Vaše národnost?" ještě otázka "Hlásíte se i k další národnosti?". To se nelíbilo vládnímu poslanci OĽaNO György Gyimesi a části maďarských neparlamentních politiků ze SMK. Slovenský statistický úřad dnes návrh na zrušení druhé otázky stáhl.

Sčítání obyvatel na Slovensku, které začíná už 15. února, tak bude nakonec obsahovat dvě otázky o národnosti a lidé na Slovensku poprvé dostanou možnost přihlásit se ke dvěma národnostem. Statistický úřad dnes oznámil, že původně připraven koncept sčítání obyvatel, které se koná po deseti letech a poprvé zcela elektronicky, se měnit nebude.

Nová metodika sčítání obyvatel vyvolala bouřlivou veřejnou diskusi zejména mezi představiteli menšin krátce před začátkem procesu sčítání. Maďarští zástupci tvrdili, že změna metodiky, kdy je možné uvést dvě národnosti, je nedomyšlená a může poškodit maďarskou komunitu. Navrhli proto druhou otázku o národnosti zrušit.

Jejich oponenti uváděli, že druhou otázku je třeba zachovat, aby lidé s vícenásobnou identitou měli možnost vyjádřit svůj vztah k více národnostem.

Část vládní koalice vyslovila podporu druhé otázce o národnosti. Vyjádřily se tak strany SaS a Za lidi, přidala se prezidentka Zuzana Čaputová, veřejná ochránkyně práv Marie Patakyová, vládní zmocněnkyně pro romské komunity Andrea Bučková a většina Výboru pro národnostní menšiny, který je poradním orgánem na úřadu vlády.

Přečteno: 504x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Vláda, StatistikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo