romea - logo
16. května 2022 (pondělí)
svátek má Přemysl

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

I na Slovensku budou moci lidé během sčítání obyvatel uvést dvě národnosti. Spor o druhou národnost dnes vyřešil statistický úřad

8.2.2021 18:55
Sčítání obyvatelstva 2021 na Slovensku
Sčítání obyvatelstva 2021 na Slovensku

Stejně jako v České republice se i na Slovensku uskuteční sčítání obyvatel. Tam ale došlo v minulém týdnu ke sporu o možnost uvést dvě národnosti, tak jak to je běžné v České republice. Rozruch způsobila skutečnost, že v dotazníku přibyla po tradiční otázce "Jaká je Vaše národnost?" ještě otázka "Hlásíte se i k další národnosti?". To se nelíbilo vládnímu poslanci OĽaNO György Gyimesi a části maďarských neparlamentních politiků ze SMK. Slovenský statistický úřad dnes návrh na zrušení druhé otázky stáhl.

Sčítání obyvatel na Slovensku, které začíná už 15. února, tak bude nakonec obsahovat dvě otázky o národnosti a lidé na Slovensku poprvé dostanou možnost přihlásit se ke dvěma národnostem. Statistický úřad dnes oznámil, že původně připraven koncept sčítání obyvatel, které se koná po deseti letech a poprvé zcela elektronicky, se měnit nebude.

Nová metodika sčítání obyvatel vyvolala bouřlivou veřejnou diskusi zejména mezi představiteli menšin krátce před začátkem procesu sčítání. Maďarští zástupci tvrdili, že změna metodiky, kdy je možné uvést dvě národnosti, je nedomyšlená a může poškodit maďarskou komunitu. Navrhli proto druhou otázku o národnosti zrušit.

Jejich oponenti uváděli, že druhou otázku je třeba zachovat, aby lidé s vícenásobnou identitou měli možnost vyjádřit svůj vztah k více národnostem.

Část vládní koalice vyslovila podporu druhé otázce o národnosti. Vyjádřily se tak strany SaS a Za lidi, přidala se prezidentka Zuzana Čaputová, veřejná ochránkyně práv Marie Patakyová, vládní zmocněnkyně pro romské komunity Andrea Bučková a většina Výboru pro národnostní menšiny, který je poradním orgánem na úřadu vlády.

Přečteno: 690x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Vláda, Statistika, sčítání 2021HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo