romea - logo
15. prosince 2019 (neděle)
svátek má Radana
Loading
rozšířené vyhledávaní

iDnes.cz: Banderu "křísí" Majdan, Rusové i Zeman. Nechte ho spát, radí historici

Ukrajina, 10.6.2014 12:17, (ROMEA)
Muž sedící pod portrétem Stephana Bandery. (FOTO: Vít Hassan)
Muž sedící pod portrétem Stephana Bandery. (FOTO: Vít Hassan)

Příznivci proruských separatistů na Ukrajině mají o kyjevské vládě jasno - jsou to "banderovci a fašisté". Mezi posledními zmínil osobnost ukrajinského nacionalisty Stěpana Bandery i český prezident Miloš Zeman. "Nezapomeňte, že Bandera je na Ukrajině považován za národního hrdinu, jeho obraz visí na Majdanu, jeho socha je ve Lvově. No a ve skutečnosti to byl masový vrah," řekl nedávno v České televizi. Tímto tématem se v obsáhlém publicistickém materiálu zabývá iDnes.cz.

S obrazem Bandery na kyjevském náměstí Nezávislosti, které se stalo symbolem tamější revoluce, má Zeman pravdu, stejně jako se sochou ve Lvově, postavenou v roce 2007 po "oranžové revoluci". Pod pojmem národní hrdina se nicméně vybaví jiná čísla než tahle:

V nedávném průzkumu 48 % Ukrajinců řeklo, že má k Banderovi negativní vztah, kladně ho vnímalo 31 % dotázaných. Mezi kritiky byl větší podíl vyhraněných než mezi zastánci. Jeho stoupenci nepřevažovali ani mezi etnickými Ukrajinci (poměr 34 ku 44 %).

Průzkum mezi dvěma tisíci Ukrajinci se konal ve druhé půli dubna, tedy poté, co Rusko zabralo Krym a Ukrajinci (teoreticky) měli důvody identifikovat se se symboly odporu proti Rusku. Bandera takovým symbolem může být. Ale čísla z průzkumu říkají, že (snad mimo úplný západ země) národním hrdinou není.

Kdyby ostatně průzkumy uměly rozhodnout, kdo je kde národním hrdinou, byl by jím už mnohem spíše sovětský diktátor Josef Stalin, jehož v průzkumu označilo 47 % Rusů za kladnou a jen 29 % za zápornou postavu dějin (zdroj zde). Novější průzkum dopadl 49 ku 32 % ve Stalinův prospěch (zdroj zde).

V Rusku stojí mnoho soch diktátora, za jehož vládou zůstaly kromě vítězství nad nacisty miliony nevinných mrtvých: obětí hladomoru, etnických čistek či politických procesů. Nové ruské učebnice o nich hovoří jako o nezbytné ceně za industrializaci země. Prezident Putin se o víkendu nechal slyšet, že by nebránil přejmenování Volgogradu na Stalingrad.

Jenže současná krize se odehrává na Ukrajině a dění tam - otázku "banderovců" nevyjímaje - je logicky terčem větší mediální pozornosti. Navíc zmínky o banderovcích nejsou úplně neopodstatněné: černorudých vlajek někdejších povstalců vlálo na demonstracích v Kyjevě plno (reportáž z Kyjeva čtěte zde). A nacionalistická strana Svoboda je zastoupená ve vládě.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE

iDnes.cz
Přečteno: 605x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nacionalismus, Ukrajina, RuskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo