romea - logo
21. srpna 2019 (středa)
svátek má Johana
Loading
rozšířené vyhledávaní

iDnes.cz: Banderu "křísí" Majdan, Rusové i Zeman. Nechte ho spát, radí historici

Ukrajina, 10.6.2014 12:17, (ROMEA)
Muž sedící pod portrétem Stephana Bandery. (FOTO: Vít Hassan)
Muž sedící pod portrétem Stephana Bandery. (FOTO: Vít Hassan)

Příznivci proruských separatistů na Ukrajině mají o kyjevské vládě jasno - jsou to "banderovci a fašisté". Mezi posledními zmínil osobnost ukrajinského nacionalisty Stěpana Bandery i český prezident Miloš Zeman. "Nezapomeňte, že Bandera je na Ukrajině považován za národního hrdinu, jeho obraz visí na Majdanu, jeho socha je ve Lvově. No a ve skutečnosti to byl masový vrah," řekl nedávno v České televizi. Tímto tématem se v obsáhlém publicistickém materiálu zabývá iDnes.cz.

S obrazem Bandery na kyjevském náměstí Nezávislosti, které se stalo symbolem tamější revoluce, má Zeman pravdu, stejně jako se sochou ve Lvově, postavenou v roce 2007 po "oranžové revoluci". Pod pojmem národní hrdina se nicméně vybaví jiná čísla než tahle:

V nedávném průzkumu 48 % Ukrajinců řeklo, že má k Banderovi negativní vztah, kladně ho vnímalo 31 % dotázaných. Mezi kritiky byl větší podíl vyhraněných než mezi zastánci. Jeho stoupenci nepřevažovali ani mezi etnickými Ukrajinci (poměr 34 ku 44 %).

Průzkum mezi dvěma tisíci Ukrajinci se konal ve druhé půli dubna, tedy poté, co Rusko zabralo Krym a Ukrajinci (teoreticky) měli důvody identifikovat se se symboly odporu proti Rusku. Bandera takovým symbolem může být. Ale čísla z průzkumu říkají, že (snad mimo úplný západ země) národním hrdinou není.

Kdyby ostatně průzkumy uměly rozhodnout, kdo je kde národním hrdinou, byl by jím už mnohem spíše sovětský diktátor Josef Stalin, jehož v průzkumu označilo 47 % Rusů za kladnou a jen 29 % za zápornou postavu dějin (zdroj zde). Novější průzkum dopadl 49 ku 32 % ve Stalinův prospěch (zdroj zde).

V Rusku stojí mnoho soch diktátora, za jehož vládou zůstaly kromě vítězství nad nacisty miliony nevinných mrtvých: obětí hladomoru, etnických čistek či politických procesů. Nové ruské učebnice o nich hovoří jako o nezbytné ceně za industrializaci země. Prezident Putin se o víkendu nechal slyšet, že by nebránil přejmenování Volgogradu na Stalingrad.

Jenže současná krize se odehrává na Ukrajině a dění tam - otázku "banderovců" nevyjímaje - je logicky terčem větší mediální pozornosti. Navíc zmínky o banderovcích nejsou úplně neopodstatněné: černorudých vlajek někdejších povstalců vlálo na demonstracích v Kyjevě plno (reportáž z Kyjeva čtěte zde). A nacionalistická strana Svoboda je zastoupená ve vládě.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE

iDnes.cz
Přečteno: 598x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nacionalismus, Ukrajina, RuskoHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo