romea - logo
20. ledna 2021 (středa)
svátek má Ilona

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

iRozhlas.cz: Finové v tichosti odstranili z vlajek letectva svastiku. Používali ji téměř sto let

3.7.2020 11:45
Finské letadlo Gloster Gladiator. Zdroj: Flickr
Finské letadlo Gloster Gladiator. Zdroj: Flickr

Už od svého založení v roce 1918 používalo finské letectvo svastiku (hákový kříž) jako symbol na letadlech, vlajkách a dalších emblémech. Jak si nyní všiml profesor Teivo Teivainen z Helsinské univerzity, symbol zmizel z vlajek finského letectva. Informuje o tom server iRozhlas.cz.

Server BBC se zeptal mluvčího finského letectva, který upřesnil, že Finové už od roku 2017 používají jako symbol zlatého orla v okřídleném kruhu. Znak tedy před lety stáhli bez potřeby sdělit to veřejnosti.

Svastika byla nejen ve Finsku na přelomu 19. a 20. století velmi oblíbená. Jde o symbol používaný nejen v Indii po tisíce let. V sanskrtu slovo svastika znamená štěstí. Můžete ji didnes spatřit ve Finsku na řadě budov postavených před sto lety. Na finská letadla a vlajky letectva se ale svastika dostala díky švédskému hraběti Ericu von Rosenovi. Když v roce 1918 věnoval nově vzniklému Finsku jeho první letadlo, byla na něm nakreslená modrá svastika.

Později - ve 30. letech - se stal von Rosen příznivcem nacismu a jeho hlavní postavou ve Švédsku. Byl také švagrem nacistického velitele letectva a stíhacího esa první světové války Hermana Göringa a podle profesora Teivainena i osobním přítelem Adolfa Hitlera.

Finové používali svastiku na letadlech až do konce druhé světové války, během které byli spojenci nacistického Německa. Pak z letadel symbol zmizel, ale na vlajkách, emblémech a různých odznacích zůstával i nadále.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE

fk, iRozhlas.cz
Přečteno: 558x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Finsko, Válka, hákový křížHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo