romea - logo
9. srpna 2020 (neděle)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

iRozhlas.cz: Finové v tichosti odstranili z vlajek letectva svastiku. Používali ji téměř sto let

3.7.2020 11:45
Finské letadlo Gloster Gladiator. Zdroj: Flickr
Finské letadlo Gloster Gladiator. Zdroj: Flickr

Už od svého založení v roce 1918 používalo finské letectvo svastiku (hákový kříž) jako symbol na letadlech, vlajkách a dalších emblémech. Jak si nyní všiml profesor Teivo Teivainen z Helsinské univerzity, symbol zmizel z vlajek finského letectva. Informuje o tom server iRozhlas.cz.

Server BBC se zeptal mluvčího finského letectva, který upřesnil, že Finové už od roku 2017 používají jako symbol zlatého orla v okřídleném kruhu. Znak tedy před lety stáhli bez potřeby sdělit to veřejnosti.

Svastika byla nejen ve Finsku na přelomu 19. a 20. století velmi oblíbená. Jde o symbol používaný nejen v Indii po tisíce let. V sanskrtu slovo svastika znamená štěstí. Můžete ji didnes spatřit ve Finsku na řadě budov postavených před sto lety. Na finská letadla a vlajky letectva se ale svastika dostala díky švédskému hraběti Ericu von Rosenovi. Když v roce 1918 věnoval nově vzniklému Finsku jeho první letadlo, byla na něm nakreslená modrá svastika.

Později - ve 30. letech - se stal von Rosen příznivcem nacismu a jeho hlavní postavou ve Švédsku. Byl také švagrem nacistického velitele letectva a stíhacího esa první světové války Hermana Göringa a podle profesora Teivainena i osobním přítelem Adolfa Hitlera.

Finové používali svastiku na letadlech až do konce druhé světové války, během které byli spojenci nacistického Německa. Pak z letadel symbol zmizel, ale na vlajkách, emblémech a různých odznacích zůstával i nadále.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE

fk, iRozhlas.cz
Přečteno: 508x
 

Kam dál:

Štítky:  

Finsko, Válka, hákový křížHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo