romea - logo
14. srpna 2022 (neděle)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

iRozhlas.cz: Finové v tichosti odstranili z vlajek letectva svastiku. Používali ji téměř sto let

3.7.2020 11:45
Finské letadlo Gloster Gladiator. Zdroj: Flickr
Finské letadlo Gloster Gladiator. Zdroj: Flickr

Už od svého založení v roce 1918 používalo finské letectvo svastiku (hákový kříž) jako symbol na letadlech, vlajkách a dalších emblémech. Jak si nyní všiml profesor Teivo Teivainen z Helsinské univerzity, symbol zmizel z vlajek finského letectva. Informuje o tom server iRozhlas.cz.

Server BBC se zeptal mluvčího finského letectva, který upřesnil, že Finové už od roku 2017 používají jako symbol zlatého orla v okřídleném kruhu. Znak tedy před lety stáhli bez potřeby sdělit to veřejnosti.

Svastika byla nejen ve Finsku na přelomu 19. a 20. století velmi oblíbená. Jde o symbol používaný nejen v Indii po tisíce let. V sanskrtu slovo svastika znamená štěstí. Můžete ji didnes spatřit ve Finsku na řadě budov postavených před sto lety. Na finská letadla a vlajky letectva se ale svastika dostala díky švédskému hraběti Ericu von Rosenovi. Když v roce 1918 věnoval nově vzniklému Finsku jeho první letadlo, byla na něm nakreslená modrá svastika.

Později - ve 30. letech - se stal von Rosen příznivcem nacismu a jeho hlavní postavou ve Švédsku. Byl také švagrem nacistického velitele letectva a stíhacího esa první světové války Hermana Göringa a podle profesora Teivainena i osobním přítelem Adolfa Hitlera.

Finové používali svastiku na letadlech až do konce druhé světové války, během které byli spojenci nacistického Německa. Pak z letadel symbol zmizel, ale na vlajkách, emblémech a různých odznacích zůstával i nadále.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE

fk, iRozhlas.cz
Přečteno: 684x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Finsko, Válka, hákový křížHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo