romea - logo
13. července 2020 (pondělí)
svátek má Markéta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kdo může za koronavirus v Evropě? Němečtí extremisté zneužívají pandemii ke konspiracím

2.4.2020 11:00
Německý pravicový terorista z Halle v akci. Foto z videa.
Německý pravicový terorista z Halle v akci. Foto z videa.

Pandemie nového typu koronaviru má dopad i na extrémistickou scénu. Německá extremistická hnutí ji přizpůsobují svému pohledu na svět a z nynější krize se pokouší získat další příznivce. Rozebírá to server iRozhlas.cz.

Uprostřed všech omezení a obav spojených s epidemií se často zapomíná na problémy, které byly pro nás ještě před několika týdny mnohem palčivější. Jedním z nich je i nárůst extremismu v Evropě. Tyhle skupiny nerušeně fungují dál a nový koronavirus je pro ně často inspirací pro nové konspirace.

„Německé tajné služby si všímají i rozličných způsobů, kterými extremisté pohlíží na nynější situaci. V podstatě všichni se situaci pokouší zneužít k tomu, aby své přívržence ještě víc stmelili. Deník Tagesspiegel se dostal ke zprávě německé kontrarozvědky, která si všímá zvýšené aktivity na internetu. Platí to o hnutích z celého politického spektra,“ upozorňuje zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Václav Jabůrek.

Krajní pravice podle této zprávy prohlašuje, že koronavirus do Německa zavlekli cizinci. A některá hnutí dokonce zpochybňují, jestli koronavirus vůbec existuje a nejde jen o trik, se kterým se stát pokouší zasáhnout do svobod lidí. Krajní levice zase epidemii vidí jako příležitost, která může svrhnout kapitalismus a své přívržence burcuje k tomu, aby se připravili na povstání.

Stranou nezůstávají ani radikální islamisté - podle jejich propagandy jde o boží odplatu za to, že se lidé odklání od náboženského způsobu života. „Asi ale není bez zajímavosti, že takzvaný Islámský stát vydal jakési cestovní doporučení pro své přívržence - mají se prý vyhýbat ohniskům nákazy,“ popisuje Jabůrek.

"Říšští občané"

Trochu stranou pozornosti byl tento týden i závěr procesu s německými extremisty, které soud usvědčil z přípravy teroristických útoků. Osmičlenná skupina chystala rozsáhlé teroristické útoky a chtěla svrhnout německou vládu. Spolek si nechal říkat Revolution Chemnitz a jeho atentáty měly být provedené takzvaně pod falešnou vlajkou. Tímhle vojenským termínem se označují operace, co mají naoko vypadat tak, že je spáchala protistrana.

Pravicoví teroristé chtěli v Berlíně spáchat hned několik útoků, které měly být připisovány krajní levici. Podle těch osmi mužů to mělo vyvolat spory na obou stranách a vést k občanské válce.

Skupina před pár dny dostala tresty v rozmezí mezi 25 měsíci až pěti a půl rokem vězení. Jejich proces mimochodem ovlivnila i stávající epidemie - žádosti o odložení verdiktu nebylo vyhověno, protože by se soud musel odložit i o několik měsíců, a celé jednání by se pak zřejmě muselo opakovat od začátku.

Němečtí policisté také provedli rozsáhlou razii mezi takzvanými „Říšskými občany“. Jde o jednu z odnoží krajně pravicového hnutí, ke které se odhadem skoro 17 tisíc lidí. Všichni se považují za občany zaniklé Velkoněmecké říše a spolkovou republiku coby stát neuznávají. Mimo jiné odmítají platit daně, vyšetřovatelé dokonce odhalili nelegální tiskárnu dokladů a alternativních poznávacích značek na auta. Při razii policisté objevili zbraně. V domě jedné ženy našli tři upilované brokovnice, samostříly a mačety. U dalšího muže zase objevili pušku.

Přečteno: 529x
 

Kam dál:

Štítky:  

Německo, Extremismus, Terorismus, COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo