romea - logo
18. května 2022 (středa)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Itálie: Pomsta ministra vnitra spisovateli, který psal o mafii a teď ministra kritizuje za protiromské postoje. Přijde o ochranu?

26.6.2018 12:25
Italský ministr vnitra Matteo Salvini (vlevo) a spisovatel Roberto Saviano (FOTO: Wikimedia Commons, koláž: Romea.cz)
Italský ministr vnitra Matteo Salvini (vlevo) a spisovatel Roberto Saviano (FOTO: Wikimedia Commons, koláž: Romea.cz)

Italský spisovatel a novinář Roberto Saviano bojující proti mafii kritizuje ministra vnitra Mattea Salviniho, který se ostře staví proti uprchlíkům a Romům. Saviano čelí kvůli své knize o italské mafii Gomora řadu let výhrůžkám smrtí a ministr vnitra ve čtvrtek naznačil, že by mohl přijít o policejní ochranu, kterou získal. Informovala o tom minulý pátek italská média.

Saviano je pod nepřetržitou policejní ochranou od roku 2006, kdy vyšla jeho kniha Gomora, která pojednává o neapolské mafii Camorra a která se stala předlohou stejnojmenného filmu oceněného na festivalu v Cannes.
Italský spisovatel, který se ve svých knihách dál věnuje organizovanému zločinu, je ostrým kritikem nového ministra vnitra a předsedy strany Liga Salviniho, především kvůli jeho postoji k migraci a k Romům. Na facebooku jej Saviano označil za "ministra podsvětí".

Na možnost, že by ho ministr vnitra mohl připravit o poélicejní ochranu reagoval razantně. "Ochranku jsem dostal, když mi bylo 26 let. Myslíš si snad, že mi naženeš strach, že mě můžeš ohrozit? Během těch let let jsem byl pod ohromným tlakem, ze strany klanu Casalesi (z neapolské Camorry) a ze strany mexické narkomafie. Mám větší strach takhle žít, než takhle zemřít. A ty si myslíš, že bys mi skutečně mohl nahnat strach? Šašku!" uvedl ve videu Saviano.

"Salvini za nepřátele považuje imigranty. Za nepřátele má Italy z jihu země. Ty nejprve urážel, ale pak je při volbách prosil o hlasy. Za nepřátele považuje Romy. (...) Jsem rád, že i já patřím mezi jeho nepřátele," pokračoval.

"Na vazby mezi Ligou severu a 'Ndranghety si (Salvini) nepamatuje. Nepamatuje si praní špinavých peněz prostřednictvím 'Ndranghety a Ligy severu. A najednou Salvini mluví o penězích. Italové by prý měli vědět, jak se s jejich penězi nakládá. Salvini nám neřekl, kam se podělo těch 50 milionů státních příspěvků na volební náklady, které Liga severu zpronevěřila. Ať nejprve Salviniho Liga tyto peníze vrátí, a teprve pak může ministr mluvit o tom, že Italové mají vědět, jak se s jejich penězi zachází," uzavřel Saviano.

Minulé pondělí ministr vnitra uvedl, že plánuje sčítání Romů a deportaci těch bez dokumentů. To předseda ústavního soudu Giorgio Lattanzi označil za protiústavní.

Přečteno: 1004x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Itálie, Ministerstvo vnitra, Policie, Romové, UprchlíciHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo