romea - logo
19. srpna 2022 (pátek)
svátek má Ludvík

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Izrael kritizoval karneval ve Španělsku za znevážení holokaustu

27.2.2020 10:49
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Španělské městečko Campo de Criptana si vysloužilo kritiku za karnevalový průvod, v němž tento týden šly i dívky v krajkovém prádle a nacistických uniformách a chlapci oblečení jako vězni z koncentračních táborů. Podle organizátorů měl průvod připomenout oběti holokaustu, podle izraelské ambasády v Madridu karneval tragickou historii znevážil. Za banalizování holokaustu ho označila i španělská vláda a organizátoři se posléze omluvili, informoval deník El País.

Izraelská ambasáda v Madridu označila karneval za "oplzlý a odporný", účastníci podle ní nemají úctu k obětem holokaustu a "dělají si legraci z vražd milionů Židů nacisty". Také španělská ministryně zahraničí Arancha Gonzálezová byla karnevalovým průvodem v Campo de Criptana "šokována" a označila ho za "banalizování holokaustu".

Podle záběrů ze sociálních sítí šli v průvodu muži v nacistických uniformách s atrapami zbraní, dívky v krajkovém spodním prádle a nacistických kabátech i chlapci oblečení jako vězni z nacistických vyhlazovacích táborů. Za nimi jel alegorický vůz se dvěma velkými komíny. V průvodu také tančily ženy mávající izraelskými vlajkami.

Organizátoři karnevalového průvodu se hájili tím, že chtěli vzpomenout na oběti holokaustu. Po kritice se ale za akci omluvili. Radnice města Campo de Criptana uvedla, že akci povolila s tím, že má připomenout holokaust. Jak bude přesně vypadat, nevěděla.

"Je zřejmé, že původní záměr akce nesplnila," uvedla radnice. "Souhlasím s tím, že to není úplně karnevalové téma, a doufám, že už se nic podobného nebude opakovat," řekl starosta Santiago Lázaro rozhlasu Cadena Ser.

Kritiku od Izraele si letos opět vysloužil i víkendový karneval v belgickém městě Aalst, který podle Izraele zesměšňuje Židy. Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac minulý týden vyzval i ke zrušení aalstského karnevalu. Izraelská ambasáda v Belgii pak jeho slova mírnila s tím, že nevyzýval k zákazu karnevalu, nýbrž jen k zákazu protižidovských figurín.

Karneval v Aalstu býval i na seznamu nehmotného dědictví UNESCO, loni z něj byl ale právě kvůli karikaturám Židů vyškrtnut. Starosta města Aalst Christoph D’Haese kritiku odmítá a tvrdí, že karneval antisemitistický není. "Tady se smějeme všemu - královské rodině, brexitu, politikům i všem náboženstvím - islámu, judaismu i křesťanství," řekl agentuře AFP.

Přečteno: 582x
 

Kam dál:

Štítky:  

Španělsko, Holocaust, Festival, omluvaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo