romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Izrael kritizoval karneval ve Španělsku za znevážení holokaustu

27.2.2020 10:49
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Španělské městečko Campo de Criptana si vysloužilo kritiku za karnevalový průvod, v němž tento týden šly i dívky v krajkovém prádle a nacistických uniformách a chlapci oblečení jako vězni z koncentračních táborů. Podle organizátorů měl průvod připomenout oběti holokaustu, podle izraelské ambasády v Madridu karneval tragickou historii znevážil. Za banalizování holokaustu ho označila i španělská vláda a organizátoři se posléze omluvili, informoval deník El País.

Izraelská ambasáda v Madridu označila karneval za "oplzlý a odporný", účastníci podle ní nemají úctu k obětem holokaustu a "dělají si legraci z vražd milionů Židů nacisty". Také španělská ministryně zahraničí Arancha Gonzálezová byla karnevalovým průvodem v Campo de Criptana "šokována" a označila ho za "banalizování holokaustu".

Podle záběrů ze sociálních sítí šli v průvodu muži v nacistických uniformách s atrapami zbraní, dívky v krajkovém spodním prádle a nacistických kabátech i chlapci oblečení jako vězni z nacistických vyhlazovacích táborů. Za nimi jel alegorický vůz se dvěma velkými komíny. V průvodu také tančily ženy mávající izraelskými vlajkami.

Organizátoři karnevalového průvodu se hájili tím, že chtěli vzpomenout na oběti holokaustu. Po kritice se ale za akci omluvili. Radnice města Campo de Criptana uvedla, že akci povolila s tím, že má připomenout holokaust. Jak bude přesně vypadat, nevěděla.

"Je zřejmé, že původní záměr akce nesplnila," uvedla radnice. "Souhlasím s tím, že to není úplně karnevalové téma, a doufám, že už se nic podobného nebude opakovat," řekl starosta Santiago Lázaro rozhlasu Cadena Ser.

Kritiku od Izraele si letos opět vysloužil i víkendový karneval v belgickém městě Aalst, který podle Izraele zesměšňuje Židy. Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac minulý týden vyzval i ke zrušení aalstského karnevalu. Izraelská ambasáda v Belgii pak jeho slova mírnila s tím, že nevyzýval k zákazu karnevalu, nýbrž jen k zákazu protižidovských figurín.

Karneval v Aalstu býval i na seznamu nehmotného dědictví UNESCO, loni z něj byl ale právě kvůli karikaturám Židů vyškrtnut. Starosta města Aalst Christoph D’Haese kritiku odmítá a tvrdí, že karneval antisemitistický není. "Tady se smějeme všemu - královské rodině, brexitu, politikům i všem náboženstvím - islámu, judaismu i křesťanství," řekl agentuře AFP.

Přečteno: 545x
 

Kam dál:

Štítky:  

Španělsko, Holocaust, Festival, omluvaHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo