romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Izrael kritizoval karneval ve Španělsku za znevážení holokaustu

27.2.2020 10:49
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Španělské městečko Campo de Criptana si vysloužilo kritiku za karnevalový průvod, v němž tento týden šly i dívky v krajkovém prádle a nacistických uniformách a chlapci oblečení jako vězni z koncentračních táborů. Podle organizátorů měl průvod připomenout oběti holokaustu, podle izraelské ambasády v Madridu karneval tragickou historii znevážil. Za banalizování holokaustu ho označila i španělská vláda a organizátoři se posléze omluvili, informoval deník El País.

Izraelská ambasáda v Madridu označila karneval za "oplzlý a odporný", účastníci podle ní nemají úctu k obětem holokaustu a "dělají si legraci z vražd milionů Židů nacisty". Také španělská ministryně zahraničí Arancha Gonzálezová byla karnevalovým průvodem v Campo de Criptana "šokována" a označila ho za "banalizování holokaustu".

Podle záběrů ze sociálních sítí šli v průvodu muži v nacistických uniformách s atrapami zbraní, dívky v krajkovém spodním prádle a nacistických kabátech i chlapci oblečení jako vězni z nacistických vyhlazovacích táborů. Za nimi jel alegorický vůz se dvěma velkými komíny. V průvodu také tančily ženy mávající izraelskými vlajkami.

Organizátoři karnevalového průvodu se hájili tím, že chtěli vzpomenout na oběti holokaustu. Po kritice se ale za akci omluvili. Radnice města Campo de Criptana uvedla, že akci povolila s tím, že má připomenout holokaust. Jak bude přesně vypadat, nevěděla.

"Je zřejmé, že původní záměr akce nesplnila," uvedla radnice. "Souhlasím s tím, že to není úplně karnevalové téma, a doufám, že už se nic podobného nebude opakovat," řekl starosta Santiago Lázaro rozhlasu Cadena Ser.

Kritiku od Izraele si letos opět vysloužil i víkendový karneval v belgickém městě Aalst, který podle Izraele zesměšňuje Židy. Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac minulý týden vyzval i ke zrušení aalstského karnevalu. Izraelská ambasáda v Belgii pak jeho slova mírnila s tím, že nevyzýval k zákazu karnevalu, nýbrž jen k zákazu protižidovských figurín.

Karneval v Aalstu býval i na seznamu nehmotného dědictví UNESCO, loni z něj byl ale právě kvůli karikaturám Židů vyškrtnut. Starosta města Aalst Christoph D’Haese kritiku odmítá a tvrdí, že karneval antisemitistický není. "Tady se smějeme všemu - královské rodině, brexitu, politikům i všem náboženstvím - islámu, judaismu i křesťanství," řekl agentuře AFP.

Přečteno: 519x
 

Kam dál:

Štítky:  

Španělsko, Holocaust, Festival, omluva



HLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky







..
romea - logo