romea - logo
25. ledna 2021 (pondělí)
svátek má Miloš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Izrael plánuje na celém světě očkovat židovské přeživší holokaustu proti koronaviru

14.1.2021 9:59
Ilustrační FOTO: Creative Commons
Ilustrační FOTO: Creative Commons

Izrael chce zajistit očkování proti nemoci COVId-19 i pro Židy v zahraničí, kteří přežili holokaust. Přípravou očkování pověřila ministryně zdravotnictví Omer Jankelevičová židovskou dobrovolnickou organizaci Shalom Corps, která působí na celém světě. Jankelevičová to uvedla v rozhovoru pro deník Jisra'el ha-jom.

Složitá mezinárodní operace je zatím v začátku. Momentálně se pro tento očkovací program hledají sponzoři a příslušné úřady se snaží získat podporu u výrobců schválených vakcín - americko-německého konsorcia Pfizer/BioNTech a společnosti Moderna. Izrael plánuje nakoupit dodatečné dávky vakcín, aby nezpomalil očkovací proces svého obyvatelstva. Ty se pak rozdělí do příslušných center na celém světě.

Jankelevičová uvedla, že s pomocí vakcíny se Izrael může alespoň nepatrně odvděčit přeživším za peklo, jakým si prošli v době nacismu. Jankelevičová zároveň dodala, že každý Žid má morální povinnost ujistit se, že lidé, co přežili holokaust, už nikdy nebudou na nic sami. „Teď máme tu čest poskytnout jim ochranu před koronavirem,“ podotknula ministryně v rozhovoru pro Jisra'el ha-jom.

Vakcínu v Izraeli prozatím dostali už bezmála dva miliony obyvatel a někteří za sebou mají i druhou dávku. Izrael očkuje nejrychleji na světě a plánuje být ještě efektivnější. Snahou je v co nejkratší době dosáhnout hranice 5,5 milionu očkovaných z devíti milionů obyvatel. Podle slov premiéra Benjamina Netanjahua je cílem ukončit pandemii koronaviru už během příštího měsíce.

Přečteno: 562x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Izrael, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo