romea - logo
28. října 2021 (čtvrtek)
svátek má Státní svátek

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Izrael plánuje na celém světě očkovat židovské přeživší holokaustu proti koronaviru

14.1.2021 9:59
Ilustrační FOTO: Creative Commons
Ilustrační FOTO: Creative Commons

Izrael chce zajistit očkování proti nemoci COVId-19 i pro Židy v zahraničí, kteří přežili holokaust. Přípravou očkování pověřila ministryně zdravotnictví Omer Jankelevičová židovskou dobrovolnickou organizaci Shalom Corps, která působí na celém světě. Jankelevičová to uvedla v rozhovoru pro deník Jisra'el ha-jom.

Složitá mezinárodní operace je zatím v začátku. Momentálně se pro tento očkovací program hledají sponzoři a příslušné úřady se snaží získat podporu u výrobců schválených vakcín - americko-německého konsorcia Pfizer/BioNTech a společnosti Moderna. Izrael plánuje nakoupit dodatečné dávky vakcín, aby nezpomalil očkovací proces svého obyvatelstva. Ty se pak rozdělí do příslušných center na celém světě.

Jankelevičová uvedla, že s pomocí vakcíny se Izrael může alespoň nepatrně odvděčit přeživším za peklo, jakým si prošli v době nacismu. Jankelevičová zároveň dodala, že každý Žid má morální povinnost ujistit se, že lidé, co přežili holokaust, už nikdy nebudou na nic sami. „Teď máme tu čest poskytnout jim ochranu před koronavirem,“ podotknula ministryně v rozhovoru pro Jisra'el ha-jom.

Vakcínu v Izraeli prozatím dostali už bezmála dva miliony obyvatel a někteří za sebou mají i druhou dávku. Izrael očkuje nejrychleji na světě a plánuje být ještě efektivnější. Snahou je v co nejkratší době dosáhnout hranice 5,5 milionu očkovaných z devíti milionů obyvatel. Podle slov premiéra Benjamina Netanjahua je cílem ukončit pandemii koronaviru už během příštího měsíce.

Přečteno: 662x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, Izrael, HolocaustHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo