Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Já jsem Charlie a mám rád umírněné muslimy

08. ledna 2015
Čtení na 3 minuty

Takovými transparenty reagují někteří Francouzi na včerejší masovou vraždu v Paříži. Islámští teroristé vtrhli do redakce satirického týdeníku Charlie Hebdo a zastřelili dvanáct lidí, další zranili. Byl to zřejmě „trest“ za to, že týdeník se nebál uveřejnit například i karukatury proroka Mohameda. A manifestující Francouzi chtějí ukázat, že se také nebojí: I oni „jsou Charlie“ – vyjadřují a cítí soustrast a nebojí se zároveň hlásit k svobodomyslnosti časopisu. A nechtějí, aby teroristický útok znamenal fanatickou reakci ve vztahu k „normálním“ muslimům.

Redakce časopisu se stala cílem útoku už v roce 2011 – tehdy ji po otisknutí karikatury Mohameda zdemolovala zápalná lahev. Včera už v redakci stříleli dva muži s kalašnikovy. Podařilo se jim uprchnout a odborníci se domnívají, že jsou součástí dobře cvičeného komanda. (Podrobnou reportáž o útoku a pátrání po teroristech můžete sledovat například zde)

I některé evropské deníky dnes na svých titulních stranách píšou: „Je suis Charlie“, jiné přetiskují karikatury proroka Mohameda z Charlie Hebdo.

Teroristický útok pochopitelně odsuzují světoví politici, včetně těch z arabských zemí. „Zástupci Ligy arabských států sdružující více než dvě desítky arabských islámských zemí důrazně odsoudili dnešní čin jako teroristický útok, stejně tak i Saúdská Arábie, která je kolébkou islámu. Vedení prominentní muslimské univerzity Al-Azhar se sídlem v Káhiře, která patří k významným autoritám sunnitského islámu, v prohlášení uvedlo, že "islám odsuzuje veškeré násilí", a vyjádřilo lítost nad útokem, který označilo za "kriminální čin", uvedla ČTK.

Agentura také cituje vyjádření českých muslimů – podle předsedy Ústředí muslimských obcí v ČR Muneeba Alrawiho se útok "nejpříkřeji protiví způsobům, jakými na invektivy ve své době reagoval prorok Mohamed.“ Podle něj je „takové jednání je pouze vodou na mlýn xenofobním a islamofobním tendencím, které se bohužel nebývale rozbujely i v naší zemi.“

Po teroristickém útoku vyjadřuje nejenom Francie, ale i celá Evropa a svět soustrast a soucit, žije v napětí a sleduje pátrání po vrazích. A především cítí, že vstupuje do dalšího kola zápasu o to, zda dokáže udržet tolerantní otevřenou společnost.

Teroristické útoky v Evropě po 11. září 2001:

11. března 2004

– Po sérii pumových útoků v Madridu zemřelo 191 lidí a na 1500 dalších bylo zraněno. Sedm teroristů, včetně údajného šéfa atentátníků Maročana Džamála Ahmidama, spáchalo sebevraždu v dubnu téhož roku při zátahu policistů na jejich úkryt na předměstí Madridu.

7. července 2005 – Série čtyř bombových útoků v centru Londýna si vyžádala 56 mrtvých a na 700 zraněných; tři bomby explodovaly v metru, čtvrtý výbuch byl v dvoupatrovém autobusu. K útokům se přihlásily dvě islamistické skupiny napojené na teroristickou síť Al-Káida.

31. července 2006 – Na hlavním nádraží v Kolíně nad Rýnem umístili dva muži výbušniny v zavazadlech do regionálních vlaků směřujících do Dortmundu a Koblence. Časové nálože ale selhaly.

1. ledna 2010 – Dánští policisté zmařili pokus muže ze Somálska zabít autora jedné z kontroverzních karikatur proroka Mohameda, dánského kreslíře Kurta Westergaarda.

4. března 2010 – Čtyři členové takzvané Sauerlandské islamistické skupiny, kteří plánovali v roce 2007 útoky na americké vojáky v Německu, byli odsouzeni k pěti až dvanácti letům vězení.

11. prosince 2010 – Při dvou explozích na nákupní třídě v centru Stockholmu zahynul sebevražedný atentátník, švédský občan arabského původu. V e-mailu zaslaném před činem policii zdůvodnil své jednání tím, že Švédsko chrání kontroverzního karikaturistu Larse Vilkse a vojensky se angažuje v Afghánistánu.

24. ledna 2011 – Sebevražedný útočník odpálil nálož na moskevském letišti Domodědovo. Při útoku zemřelo 37 lidí a 180 jich bylo zraněno. Útok se přičítá severokavkazským atentátníkům.

2. března 2011 – Kosovský Albánec v americkém vojenském autobuse na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem zastřelil dva vojáky a další dva vážně zranil. 30. prosince 2013 – Exploze bomb na nádraží a v trolejbusu v ruském Volgogradu si vyžádaly celkem 34 obětí. Atentáty jsou přičítány severokavkazským extremistům.

24. května 2014 – Při střelbě v židovském muzeu v centru Bruselu byli zabiti tři lidé a další člověk utrpěl vážná zranění, kterým později podlehl. Nedlouho po činu byl zadržen útočník, Francouz arabského původu.

Zdroj ČTK

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon