romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

Já jsem Charlie a mám rád umírněné muslimy

Paříž, 8.1.2015 11:29
Eiffelova věž a Most Alexandra III. v Paříži (foto: Getfunky Paris, wikimediacommons.org)
Eiffelova věž a Most Alexandra III. v Paříži (foto: Getfunky Paris, wikimediacommons.org)

Takovými transparenty reagují někteří Francouzi na včerejší masovou vraždu v Paříži. Islámští teroristé vtrhli do redakce satirického týdeníku Charlie Hebdo a zastřelili dvanáct lidí, další zranili. Byl to zřejmě „trest“ za to, že týdeník se nebál uveřejnit například i karukatury proroka Mohameda. A manifestující Francouzi chtějí ukázat, že se také nebojí: I oni „jsou Charlie“ - vyjadřují a cítí soustrast a nebojí se zároveň hlásit k svobodomyslnosti časopisu. A nechtějí, aby teroristický útok znamenal fanatickou reakci ve vztahu k „normálním“ muslimům.

Redakce časopisu se stala cílem útoku už v roce 2011 – tehdy ji po otisknutí karikatury Mohameda zdemolovala zápalná lahev. Včera už v redakci stříleli dva muži s kalašnikovy. Podařilo se jim uprchnout a odborníci se domnívají, že jsou součástí dobře cvičeného komanda. (Podrobnou reportáž o útoku a pátrání po teroristech můžete sledovat například zde)

I některé evropské deníky dnes na svých titulních stranách píšou: „Je suis Charlie“, jiné přetiskují karikatury proroka Mohameda z Charlie Hebdo.

Teroristický útok pochopitelně odsuzují světoví politici, včetně těch z arabských zemí. „Zástupci Ligy arabských států sdružující více než dvě desítky arabských islámských zemí důrazně odsoudili dnešní čin jako teroristický útok, stejně tak i Saúdská Arábie, která je kolébkou islámu. Vedení prominentní muslimské univerzity Al-Azhar se sídlem v Káhiře, která patří k významným autoritám sunnitského islámu, v prohlášení uvedlo, že "islám odsuzuje veškeré násilí", a vyjádřilo lítost nad útokem, který označilo za "kriminální čin", uvedla ČTK.

Agentura také cituje vyjádření českých muslimů – podle předsedy Ústředí muslimských obcí v ČR Muneeba Alrawiho se útok "nejpříkřeji protiví způsobům, jakými na invektivy ve své době reagoval prorok Mohamed.“ Podle něj je „takové jednání je pouze vodou na mlýn xenofobním a islamofobním tendencím, které se bohužel nebývale rozbujely i v naší zemi.“

Po teroristickém útoku vyjadřuje nejenom Francie, ale i celá Evropa a svět soustrast a soucit, žije v napětí a sleduje pátrání po vrazích. A především cítí, že vstupuje do dalšího kola zápasu o to, zda dokáže udržet tolerantní otevřenou společnost.

Teroristické útoky v Evropě po 11. září 2001:

11. března 2004 - Po sérii pumových útoků v Madridu zemřelo 191 lidí a na 1500 dalších bylo zraněno. Sedm teroristů, včetně údajného šéfa atentátníků Maročana Džamála Ahmidama, spáchalo sebevraždu v dubnu téhož roku při zátahu policistů na jejich úkryt na předměstí Madridu.

7. července 2005 - Série čtyř bombových útoků v centru Londýna si vyžádala 56 mrtvých a na 700 zraněných; tři bomby explodovaly v metru, čtvrtý výbuch byl v dvoupatrovém autobusu. K útokům se přihlásily dvě islamistické skupiny napojené na teroristickou síť Al-Káida.

31. července 2006 - Na hlavním nádraží v Kolíně nad Rýnem umístili dva muži výbušniny v zavazadlech do regionálních vlaků směřujících do Dortmundu a Koblence. Časové nálože ale selhaly.

1. ledna 2010 - Dánští policisté zmařili pokus muže ze Somálska zabít autora jedné z kontroverzních karikatur proroka Mohameda, dánského kreslíře Kurta Westergaarda.

4. března 2010 - Čtyři členové takzvané Sauerlandské islamistické skupiny, kteří plánovali v roce 2007 útoky na americké vojáky v Německu, byli odsouzeni k pěti až dvanácti letům vězení.

11. prosince 2010 - Při dvou explozích na nákupní třídě v centru Stockholmu zahynul sebevražedný atentátník, švédský občan arabského původu. V e-mailu zaslaném před činem policii zdůvodnil své jednání tím, že Švédsko chrání kontroverzního karikaturistu Larse Vilkse a vojensky se angažuje v Afghánistánu.

24. ledna 2011 - Sebevražedný útočník odpálil nálož na moskevském letišti Domodědovo. Při útoku zemřelo 37 lidí a 180 jich bylo zraněno. Útok se přičítá severokavkazským atentátníkům.

2. března 2011 - Kosovský Albánec v americkém vojenském autobuse na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem zastřelil dva vojáky a další dva vážně zranil. 30. prosince 2013 - Exploze bomb na nádraží a v trolejbusu v ruském Volgogradu si vyžádaly celkem 34 obětí. Atentáty jsou přičítány severokavkazským extremistům.

24. května 2014 - Při střelbě v židovském muzeu v centru Bruselu byli zabiti tři lidé a další člověk utrpěl vážná zranění, kterým později podlehl. Nedlouho po činu byl zadržen útočník, Francouz arabského původu.

Zdroj ČTK

Přečteno: 1013x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Terorismus, Islám, Francie, Otevřená společnostHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo