romea - logo
28. listopadu 2020 (sobota)
svátek má René

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rozsudek nad Kotlebou: Je načase, že soudy začaly postihovat extremismus, reagují slovenské organizace a noviny

14.10.2020 9:55
Vrána k vráně sedá: slovenský fašista Kotleba se svými věrnými kamarády z Dělnické strany sociální spravedlnosti - vpravo předseda Vandas.
Vrána k vráně sedá: slovenský fašista Kotleba se svými věrnými kamarády z Dělnické strany sociální spravedlnosti - vpravo předseda Vandas.

Nepravomocně odsouzený šéf krajně pravicové opoziční strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marian Kotleba dlouhá léta propagoval ideologii ohledně potlačování práv a svobod a je načase, že soudy začaly postihovat extremismus. Některé nevládní organizace a noviny na Slovensku to uvedly v reakci na pondělní verdikt soudu první instance, který vyměřil Kotlebovi vězení za předání šeků v hodnotě 1488 eur (40.300 korun) třem rodinám. Soud se ztotožnil s názorem prokuratury, že Kotleba úmyslně použil číslice 14 a 88, která jsou podle kriminalistů známá a používaná v extremistické symbolice.

"Rozsudek je potvrzením toho, co jsme my, ale i jiné organizace a aktivisté, říkali již celá léta: Marian Kotleba je neonacista," uvedl šéf nevládní organizace Institut lidských práv (ILP) Peter Weisenbacher. Organizace Post Bellum SK v prohlášení zase vyjádřila radost, že na Slovensku konečně začíná být extremismus postihován.

ILP současně vybídl generální prokuraturu k podání nového návrhu na rozpuštění Kotlebovy strany; loni na na jaře slovenský nejvyšší soud dřívější podnět prokuratury na rozpuštění LSNS odmítl. Nového generálního prokurátora by měl slovenský parlament zvolit do konce letošního roku.

Podle expremiéra Petera Pellegriniho by veřejnost obecně neměla zpochybňovat soudní rozhodnutí. "Když chceme budovat důvěru ve státní instituce a spravedlnost na Slovensku, tak se musíme naučit, že je třeba respektovat rozhodnutí soudů bez ohledu na to, zda odpovídají veřejnému mínění," řekl Pellegrini, jehož nová strana Hlas-sociální demokracie je podle sondáží druhým nejpopulárnějším politickým subjektem v zemi.

List Sme napsal, že Kotleba dlouhá léta propagoval ideologii, která směřuje k potlačování práv a svobod. Soudní verdikt označil list za vzkaz pro všechny politiky, kteří viděli v Kotlebovi možného partnera. "Soud to řekl poměrně jasně: Kotleba porušoval zákony této země ve jménu ideologie, která je s demokracií neslučitelná," uvedl Sme.

"Čísla bez symboliky jsou fakta. Čísla s obecně známou symbolikou a kontextem jsou šifry, 1488 je přesně druhý případ," napsal ke Kotlebově kauze list Denník N. Podle něj Kotleba již od dob, co byl vůdcem Slovenské pospolitosti-Národní strany, kterou v roce 2006 rozpustil slovenský nejvyšší soud, testuje hranice svobody.

Kotleba po vynesení verdiktu soudem první instance, který mu vyměřil vězení v délce čtyř let a čtyř měsíců, ohlásil odvolání. Případem se tak bude zabývat slovenský nejvyšší soud; pokud Kotlebovu vinu potvrdí, předseda LSNS by také přišel o poslanecký mandát.

Přečteno: 659x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Marian Kotleba, Soud, Extremismus, Neonacismus, rozsudekHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo