romea - logo
29. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Silvie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rozsudek nad Kotlebou: Je načase, že soudy začaly postihovat extremismus, reagují slovenské organizace a noviny

14.10.2020 9:55
Vrána k vráně sedá: slovenský fašista Kotleba se svými věrnými kamarády z Dělnické strany sociální spravedlnosti - vpravo předseda Vandas.
Vrána k vráně sedá: slovenský fašista Kotleba se svými věrnými kamarády z Dělnické strany sociální spravedlnosti - vpravo předseda Vandas.

Nepravomocně odsouzený šéf krajně pravicové opoziční strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marian Kotleba dlouhá léta propagoval ideologii ohledně potlačování práv a svobod a je načase, že soudy začaly postihovat extremismus. Některé nevládní organizace a noviny na Slovensku to uvedly v reakci na pondělní verdikt soudu první instance, který vyměřil Kotlebovi vězení za předání šeků v hodnotě 1488 eur (40.300 korun) třem rodinám. Soud se ztotožnil s názorem prokuratury, že Kotleba úmyslně použil číslice 14 a 88, která jsou podle kriminalistů známá a používaná v extremistické symbolice.

"Rozsudek je potvrzením toho, co jsme my, ale i jiné organizace a aktivisté, říkali již celá léta: Marian Kotleba je neonacista," uvedl šéf nevládní organizace Institut lidských práv (ILP) Peter Weisenbacher. Organizace Post Bellum SK v prohlášení zase vyjádřila radost, že na Slovensku konečně začíná být extremismus postihován.

ILP současně vybídl generální prokuraturu k podání nového návrhu na rozpuštění Kotlebovy strany; loni na na jaře slovenský nejvyšší soud dřívější podnět prokuratury na rozpuštění LSNS odmítl. Nového generálního prokurátora by měl slovenský parlament zvolit do konce letošního roku.

Podle expremiéra Petera Pellegriniho by veřejnost obecně neměla zpochybňovat soudní rozhodnutí. "Když chceme budovat důvěru ve státní instituce a spravedlnost na Slovensku, tak se musíme naučit, že je třeba respektovat rozhodnutí soudů bez ohledu na to, zda odpovídají veřejnému mínění," řekl Pellegrini, jehož nová strana Hlas-sociální demokracie je podle sondáží druhým nejpopulárnějším politickým subjektem v zemi.

List Sme napsal, že Kotleba dlouhá léta propagoval ideologii, která směřuje k potlačování práv a svobod. Soudní verdikt označil list za vzkaz pro všechny politiky, kteří viděli v Kotlebovi možného partnera. "Soud to řekl poměrně jasně: Kotleba porušoval zákony této země ve jménu ideologie, která je s demokracií neslučitelná," uvedl Sme.

"Čísla bez symboliky jsou fakta. Čísla s obecně známou symbolikou a kontextem jsou šifry, 1488 je přesně druhý případ," napsal ke Kotlebově kauze list Denník N. Podle něj Kotleba již od dob, co byl vůdcem Slovenské pospolitosti-Národní strany, kterou v roce 2006 rozpustil slovenský nejvyšší soud, testuje hranice svobody.

Kotleba po vynesení verdiktu soudem první instance, který mu vyměřil vězení v délce čtyř let a čtyř měsíců, ohlásil odvolání. Případem se tak bude zabývat slovenský nejvyšší soud; pokud Kotlebovu vinu potvrdí, předseda LSNS by také přišel o poslanecký mandát.

Přečteno: 638x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Marian Kotleba, Soud, Extremismus, Neonacismus, rozsudekHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo