romea - logo
28. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Otýlie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Rozsudek nad Kotlebou: Je načase, že soudy začaly postihovat extremismus, reagují slovenské organizace a noviny

14.10.2020 9:55
Vrána k vráně sedá: slovenský fašista Kotleba se svými věrnými kamarády z Dělnické strany sociální spravedlnosti - vpravo předseda Vandas.
Vrána k vráně sedá: slovenský fašista Kotleba se svými věrnými kamarády z Dělnické strany sociální spravedlnosti - vpravo předseda Vandas.

Nepravomocně odsouzený šéf krajně pravicové opoziční strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marian Kotleba dlouhá léta propagoval ideologii ohledně potlačování práv a svobod a je načase, že soudy začaly postihovat extremismus. Některé nevládní organizace a noviny na Slovensku to uvedly v reakci na pondělní verdikt soudu první instance, který vyměřil Kotlebovi vězení za předání šeků v hodnotě 1488 eur (40.300 korun) třem rodinám. Soud se ztotožnil s názorem prokuratury, že Kotleba úmyslně použil číslice 14 a 88, která jsou podle kriminalistů známá a používaná v extremistické symbolice.

"Rozsudek je potvrzením toho, co jsme my, ale i jiné organizace a aktivisté, říkali již celá léta: Marian Kotleba je neonacista," uvedl šéf nevládní organizace Institut lidských práv (ILP) Peter Weisenbacher. Organizace Post Bellum SK v prohlášení zase vyjádřila radost, že na Slovensku konečně začíná být extremismus postihován.

ILP současně vybídl generální prokuraturu k podání nového návrhu na rozpuštění Kotlebovy strany; loni na na jaře slovenský nejvyšší soud dřívější podnět prokuratury na rozpuštění LSNS odmítl. Nového generálního prokurátora by měl slovenský parlament zvolit do konce letošního roku.

Podle expremiéra Petera Pellegriniho by veřejnost obecně neměla zpochybňovat soudní rozhodnutí. "Když chceme budovat důvěru ve státní instituce a spravedlnost na Slovensku, tak se musíme naučit, že je třeba respektovat rozhodnutí soudů bez ohledu na to, zda odpovídají veřejnému mínění," řekl Pellegrini, jehož nová strana Hlas-sociální demokracie je podle sondáží druhým nejpopulárnějším politickým subjektem v zemi.

List Sme napsal, že Kotleba dlouhá léta propagoval ideologii, která směřuje k potlačování práv a svobod. Soudní verdikt označil list za vzkaz pro všechny politiky, kteří viděli v Kotlebovi možného partnera. "Soud to řekl poměrně jasně: Kotleba porušoval zákony této země ve jménu ideologie, která je s demokracií neslučitelná," uvedl Sme.

"Čísla bez symboliky jsou fakta. Čísla s obecně známou symbolikou a kontextem jsou šifry, 1488 je přesně druhý případ," napsal ke Kotlebově kauze list Denník N. Podle něj Kotleba již od dob, co byl vůdcem Slovenské pospolitosti-Národní strany, kterou v roce 2006 rozpustil slovenský nejvyšší soud, testuje hranice svobody.

Kotleba po vynesení verdiktu soudem první instance, který mu vyměřil vězení v délce čtyř let a čtyř měsíců, ohlásil odvolání. Případem se tak bude zabývat slovenský nejvyšší soud; pokud Kotlebovu vinu potvrdí, předseda LSNS by také přišel o poslanecký mandát.

Přečteno: 672x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Marian Kotleba, Soud, Extremismus, Neonacismus, rozsudekHLAVNÍ ZPRÁVY

Panelová domy v ulici Kovářská ve Varnsdorfu (FOTO: ROMEA TV)

videoPŘÍMÝ PŘENOS: Protest Iniciativy za důstojné bydlení proti vystěhovávání rodin ve Varnsdorfu. Promluví i Anna Šabatová, bývalá ombudsmanka

28.1.2021 9:00
Iniciativa za důstojné bydlení pořádá ve čtvrtek 28. 1. 2021 (dnes) od 13:00 v severočeském Varnsdorfu shromáždění na podporu rodin vystěhovaných ze svých bytů během druhé vlny pandemie COVID-19. Jako jedna z řečnic vystoupí i bývalá ombudsmanka Anna Šabatová. První romská internetová televize ROMEA TV odvysílá demonstraci v přímém přenosu.
 celý článek

--ilustrační foto--

Mária Lendelová: Na brigády se Romové jen hrnuli

27.1.2021 18:53
Vyprávění paní Márie Lendelové se vinulo ve třech hlavních liniích: události 2. světové války, vlastní život (poválečná pracovní migrace do Čech, život za socialismu a Svaz Cikánů-Romů 1969–1973) a průběžné srovnávání života dříve a nyní. Paní Mária se narodila v lednu 1944 do romské hudebnické rodiny Julia Harvana v obci Telgárt na středním Slovensku. Rok, kdy přišla na svět, byly Telgárt i okolní obce krutě poznamenány nejtvrdšími boji SNP: prakticky celá obec lehla popelem (spáleno bylo 263 domů), lidé museli ze svých domovů utíkat. Právě s evakuací se paní Lendelové pojí nejstarší vzpomínky z jejího života, jež však zná jen zprostředkovaně. O tom, že téměř celá rodina tatínka byla zavražděna, že za války zemřel nešťastnou náhodou její devítiletý bratr a že i ona sama byla v ohrožení života, ví pouze z vyprávění svých rodičů a bratra, jenž ji zachránil.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoPREMIÉRA: Pocta Věře Gondolánové

27.1.2021 14:41
ROMEA TV připravila na počest zpěvačky vzpomínkový pořad, ve kterém se ze svého obdivu k ní vyznali kolegové, ale také její synovec Filip Gondolán.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo