romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jeden z „kluků z plakátu“ Tomia Okamury byl roky u neonacistů, potvrzují nové dokumenty

7.6.2019 10:26
Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury  Na této demonstraci se sešli lídři evropských krajně pravicových populistů. (FOTO: video Alarm)
Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury Na této demonstraci se sešli lídři evropských krajně pravicových populistů. (FOTO: video Alarm)

Ještě před rokem si Tomio Okamura v kampani před českými komunálními volbami vypomáhal i tváří z Rakouska. Na plakátech mu sekundoval Heinz-Christian Strache, donedávna rakouský vicekancléř a šéf tamní strany Svobodných, která je evropským spojencem Okamurovy SPD. Nově zveřejněné dokumenty ze Stracheho mládí teď ukazují jeho neonacistickou minulost.

Že byl Strache kdysi aktivním sympatizantem neonacistického hnutí v Rakousku a účastnil se jeho akcí, se o dlouholetém šéfovi Svobodných vědělo. On sám to označoval za „hříchy z mládí a zvědavost“. Teď se ale objevily nové důkazy o tom, že nešlo jen o chvilkové poblouznění.

Rakouský časopis Falter zveřejnil fotografii z roku 1990, na které tehdy jednadvacetiletý Strache stojí s dalšími muži před mapou Německa v jeho hranicích z roku 1939, tedy z Hitlerovy éry. Na mapě jsou jasně vidět odtržené Sudety a černě vyznačené území protektorátu Čechy a Morava.

Strache sám v reakci na zveřejnění snímku odmítl, že by mapa měla cokoli společného s nacismem – znázorňuje podle něj „oblasti s německým osídlením před válkou“.

Pozdrav Heil od Heinricha

Časopis Falter dále zveřejnil poštovní pohled ze stejné doby, na němž se Strache spolu s dalšími podepsal pod pozdrav „Heil“, a vzdal tak úctu jednomu z nacistických vojenských důstojníků.

Strache se podepsal přezdívkou Heinrich, kterou používal v rámci svého buršáckého spolku. Falter ze všech indicií dovozuje, že Strache byl na rakouské extremistické scéně začátkem 90. let aktivní minimálně po dobu pěti let.

Proč konkrétně mají Svobodní blízko ke krajní pravici, HlídacíPes.org popsal opakovaně. Výrazná část vedení strany se hlásí k buršáckým spolkům, z nichž některé byly v minulosti kvůli extremistickým tendencím i v hledáčku tajných služeb. Rakouští buršáci – úzce propojení s těmi v Německu – se v posledních letech „proslavili“ například kauzou kolem zpěvníku s narážkami na nacismus.

Členové Svobodných za sebou dále mají řadu verbálních úletů na hranici propagace nacismu či nenávisti vůči menšinám – například uprchlíkům nebo konkrétně muslimům – a to i za poslední rok a půl, kdy byli součástí rakouské vlády.

S Okamurovci v Bruselu?

V květnu Stracheho ze všech politických i stranických funkcí smetla aféra s tajně pořízenou videonahrávkou na ostrově Ibiza, kde se rakouský politik chlubí údajné příbuzné ruského oligarchy (ve skutečnosti o žádnou příbuznou oligarchy nešlo a žena byla jen figurantkou), že jí přihraje státní zakázky v Rakousku, když pomůže Svobodným k vítězství.

Strache se před svými voliči profiloval jako bojovník proti korupci a prosazoval logiku „Rakousko na prvním místě“. Když se proto provalilo video, na kterém se chová tak, že by byl ochoten prodat svou zemi výměnou za ruské peníze, sám rychle odstoupil.

Jeho vazby na extremisty tím ale neztratily na aktuálnosti. Kvůli vysokému počtu preferenčních hlasů v květnových evropských volbách má totiž nárok na mandát europoslance. Zatím neoznámil, zda jej přijme.

Pokud ano, stane se souputníkem dvou kandidátů zvolených za SPD: Ivana Davida a Hynka Blaška. Okamurova strana se totiž stejně jako Svobodní hlásí k europarlamentní frakci Evropa národů a svobody, kde budou klíčovou roli hrát Ital Matteo Salvini a Francouzka Marine Le Penová.
 

Článek vznikl pro Ústav Nezávislé Žurnalistiky což je nezávislá, nezisková organizace – zapsaný ústav. Zabývá se poskytováním informací, zpravodajstvím a žurnalistikou. Články, analýzy či datové výstupy nabízí všem bez rozdílu k použití za předem daných podmínek.
Vojtěch Berger, Hlídacipes.org
Přečteno: 835x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Rakousko, Tomio Okamura, Svoboda a přímá demokracie (SPD)HLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo