romea - logo
18. června 2019 (úterý)
svátek má Milan
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jeden z „kluků z plakátu“ Tomia Okamury byl roky u neonacistů, potvrzují nové dokumenty

7.6.2019 10:26
Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)
Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Ještě před rokem si Tomio Okamura v kampani před českými komunálními volbami vypomáhal i tváří z Rakouska. Na plakátech mu sekundoval Heinz-Christian Strache, donedávna rakouský vicekancléř a šéf tamní strany Svobodných, která je evropským spojencem Okamurovy SPD. Nově zveřejněné dokumenty ze Stracheho mládí teď ukazují jeho neonacistickou minulost.

Že byl Strache kdysi aktivním sympatizantem neonacistického hnutí v Rakousku a účastnil se jeho akcí, se o dlouholetém šéfovi Svobodných vědělo. On sám to označoval za „hříchy z mládí a zvědavost“. Teď se ale objevily nové důkazy o tom, že nešlo jen o chvilkové poblouznění.

Rakouský časopis Falter zveřejnil fotografii z roku 1990, na které tehdy jednadvacetiletý Strache stojí s dalšími muži před mapou Německa v jeho hranicích z roku 1939, tedy z Hitlerovy éry. Na mapě jsou jasně vidět odtržené Sudety a černě vyznačené území protektorátu Čechy a Morava.

Strache sám v reakci na zveřejnění snímku odmítl, že by mapa měla cokoli společného s nacismem – znázorňuje podle něj „oblasti s německým osídlením před válkou“.

Pozdrav Heil od Heinricha

Časopis Falter dále zveřejnil poštovní pohled ze stejné doby, na němž se Strache spolu s dalšími podepsal pod pozdrav „Heil“, a vzdal tak úctu jednomu z nacistických vojenských důstojníků.

Strache se podepsal přezdívkou Heinrich, kterou používal v rámci svého buršáckého spolku. Falter ze všech indicií dovozuje, že Strache byl na rakouské extremistické scéně začátkem 90. let aktivní minimálně po dobu pěti let.

Proč konkrétně mají Svobodní blízko ke krajní pravici, HlídacíPes.org popsal opakovaně. Výrazná část vedení strany se hlásí k buršáckým spolkům, z nichž některé byly v minulosti kvůli extremistickým tendencím i v hledáčku tajných služeb. Rakouští buršáci – úzce propojení s těmi v Německu – se v posledních letech „proslavili“ například kauzou kolem zpěvníku s narážkami na nacismus.

Členové Svobodných za sebou dále mají řadu verbálních úletů na hranici propagace nacismu či nenávisti vůči menšinám – například uprchlíkům nebo konkrétně muslimům – a to i za poslední rok a půl, kdy byli součástí rakouské vlády.

S Okamurovci v Bruselu?

V květnu Stracheho ze všech politických i stranických funkcí smetla aféra s tajně pořízenou videonahrávkou na ostrově Ibiza, kde se rakouský politik chlubí údajné příbuzné ruského oligarchy (ve skutečnosti o žádnou příbuznou oligarchy nešlo a žena byla jen figurantkou), že jí přihraje státní zakázky v Rakousku, když pomůže Svobodným k vítězství.

Strache se před svými voliči profiloval jako bojovník proti korupci a prosazoval logiku „Rakousko na prvním místě“. Když se proto provalilo video, na kterém se chová tak, že by byl ochoten prodat svou zemi výměnou za ruské peníze, sám rychle odstoupil.

Jeho vazby na extremisty tím ale neztratily na aktuálnosti. Kvůli vysokému počtu preferenčních hlasů v květnových evropských volbách má totiž nárok na mandát europoslance. Zatím neoznámil, zda jej přijme.

Pokud ano, stane se souputníkem dvou kandidátů zvolených za SPD: Ivana Davida a Hynka Blaška. Okamurova strana se totiž stejně jako Svobodní hlásí k europarlamentní frakci Evropa národů a svobody, kde budou klíčovou roli hrát Ital Matteo Salvini a Francouzka Marine Le Penová.
 

Článek vznikl pro Ústav Nezávislé Žurnalistiky což je nezávislá, nezisková organizace – zapsaný ústav. Zabývá se poskytováním informací, zpravodajstvím a žurnalistikou. Články, analýzy či datové výstupy nabízí všem bez rozdílu k použití za předem daných podmínek.
Vojtěch Berger, Hlídacipes.org
Přečteno: 588x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Rakousko, Tomio Okamura, Svoboda a přímá demokracie (SPD)HLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo