romea - logo
24. srpna 2019 (sobota)
svátek má Bartoloměj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jeden z „kluků z plakátu“ Tomia Okamury byl roky u neonacistů, potvrzují nové dokumenty

7.6.2019 10:26
Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)
Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Ještě před rokem si Tomio Okamura v kampani před českými komunálními volbami vypomáhal i tváří z Rakouska. Na plakátech mu sekundoval Heinz-Christian Strache, donedávna rakouský vicekancléř a šéf tamní strany Svobodných, která je evropským spojencem Okamurovy SPD. Nově zveřejněné dokumenty ze Stracheho mládí teď ukazují jeho neonacistickou minulost.

Že byl Strache kdysi aktivním sympatizantem neonacistického hnutí v Rakousku a účastnil se jeho akcí, se o dlouholetém šéfovi Svobodných vědělo. On sám to označoval za „hříchy z mládí a zvědavost“. Teď se ale objevily nové důkazy o tom, že nešlo jen o chvilkové poblouznění.

Rakouský časopis Falter zveřejnil fotografii z roku 1990, na které tehdy jednadvacetiletý Strache stojí s dalšími muži před mapou Německa v jeho hranicích z roku 1939, tedy z Hitlerovy éry. Na mapě jsou jasně vidět odtržené Sudety a černě vyznačené území protektorátu Čechy a Morava.

Strache sám v reakci na zveřejnění snímku odmítl, že by mapa měla cokoli společného s nacismem – znázorňuje podle něj „oblasti s německým osídlením před válkou“.

Pozdrav Heil od Heinricha

Časopis Falter dále zveřejnil poštovní pohled ze stejné doby, na němž se Strache spolu s dalšími podepsal pod pozdrav „Heil“, a vzdal tak úctu jednomu z nacistických vojenských důstojníků.

Strache se podepsal přezdívkou Heinrich, kterou používal v rámci svého buršáckého spolku. Falter ze všech indicií dovozuje, že Strache byl na rakouské extremistické scéně začátkem 90. let aktivní minimálně po dobu pěti let.

Proč konkrétně mají Svobodní blízko ke krajní pravici, HlídacíPes.org popsal opakovaně. Výrazná část vedení strany se hlásí k buršáckým spolkům, z nichž některé byly v minulosti kvůli extremistickým tendencím i v hledáčku tajných služeb. Rakouští buršáci – úzce propojení s těmi v Německu – se v posledních letech „proslavili“ například kauzou kolem zpěvníku s narážkami na nacismus.

Členové Svobodných za sebou dále mají řadu verbálních úletů na hranici propagace nacismu či nenávisti vůči menšinám – například uprchlíkům nebo konkrétně muslimům – a to i za poslední rok a půl, kdy byli součástí rakouské vlády.

S Okamurovci v Bruselu?

V květnu Stracheho ze všech politických i stranických funkcí smetla aféra s tajně pořízenou videonahrávkou na ostrově Ibiza, kde se rakouský politik chlubí údajné příbuzné ruského oligarchy (ve skutečnosti o žádnou příbuznou oligarchy nešlo a žena byla jen figurantkou), že jí přihraje státní zakázky v Rakousku, když pomůže Svobodným k vítězství.

Strache se před svými voliči profiloval jako bojovník proti korupci a prosazoval logiku „Rakousko na prvním místě“. Když se proto provalilo video, na kterém se chová tak, že by byl ochoten prodat svou zemi výměnou za ruské peníze, sám rychle odstoupil.

Jeho vazby na extremisty tím ale neztratily na aktuálnosti. Kvůli vysokému počtu preferenčních hlasů v květnových evropských volbách má totiž nárok na mandát europoslance. Zatím neoznámil, zda jej přijme.

Pokud ano, stane se souputníkem dvou kandidátů zvolených za SPD: Ivana Davida a Hynka Blaška. Okamurova strana se totiž stejně jako Svobodní hlásí k europarlamentní frakci Evropa národů a svobody, kde budou klíčovou roli hrát Ital Matteo Salvini a Francouzka Marine Le Penová.
 

Článek vznikl pro Ústav Nezávislé Žurnalistiky což je nezávislá, nezisková organizace – zapsaný ústav. Zabývá se poskytováním informací, zpravodajstvím a žurnalistikou. Články, analýzy či datové výstupy nabízí všem bez rozdílu k použití za předem daných podmínek.
Vojtěch Berger, Hlídacipes.org
Přečteno: 706x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Rakousko, Tomio Okamura, Svoboda a přímá demokracie (SPD)HLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo