romea - logo
8. dubna 2020 (středa)
svátek má Ema
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jedenáctý ročník slovenského Roma Spirit zná své vítěze. Za čin roku byla oceněna punková kapela Rozpor za turné po romských osadách

4.12.2019 13:10
Rozpor a Batucada Bomba, laureáti Roma Spirit 2019 v kategorii Čin roku (FOTO: Barbora Haviarová, Roma spirit Slovensko)
Rozpor a Batucada Bomba, laureáti Roma Spirit 2019 v kategorii Čin roku (FOTO: Barbora Haviarová, Roma spirit Slovensko)

Roma Spirit na Slovensku letos už po jedenácté ocenil inspirativní projekty a snahu o zlepšení situace a života Romů. Z počtu 176 nominací v sedmi kategoriích (Nevládní organizace, Obec a město, Společnost a zaměstnavatel, Média, Osobnost, Kultura a Čin roku), postoupilo do finále celkem 21 nominací, po třech v každé kategorii. Krásnou sošku, která symbolizuje boj za zlepšení podmínek Romů, si nakonec odneslo 7 vítězů.

"Roma Spirit 2019 byl plný silných a inspirativních příběhů lidí, kteří sice pocházejí z různých částí Slovenska, různých poměrů, jsou různých národností, ale jedno je spojuje - šíří odkaz, že proti předsudkům a stereotypům ve společnosti se vyplatí bojovat," řekl Ábel Ravasz, zplnomocněnec vlády SR pro romské komunity. "Touto cestou ještě jednou gratuluji nejen laureátům, ale i všem nominovaným," dodal.

Do křesel porotců Roma Spirit letos zasedli: Joachim Bleicker (velvyslanec Spolkové republiky Německo v SR), Basharat Tahir Quraishi (generální tajemník EMISCO), Barbara Illková (generální ředitelka Sekce mezinárodněprávní, konzulární a krizového managementu MZVEZ SR), Isabela Mihalache (referentka ENAR), Dan Pavel Doghi (hlavní poradce Úřadu OBSE pro demokratické instituty a lidská práva) a Irina Spataru (členka správní rady Romano Centro).

Zvláštní postavení mezi sedmi kategoriemi Roma Spirit má kategorie Čin roku. Laureáta v této kategorii vybrala Porota Čin roku ve složení Oli Džupinková (Rádio Express), Patrik Branda (podnikatel, finalista Roma Spirit 2017), Emília Rigová (umělkyně, laureátka Roma Spirit 2018), Lýdia Šuchová (OZ Equity), Ján Hero (poradce státního tajemníka, MŠVVaŠ SR, laureát ocenění Roma Spirit 2012).

"Čin roku je speciální ocenění za výjimečný čin. Vyzdvihuje lidskost. Roma spirit je hlavně o bourání předsudků. A právě letošní vítěz Činu roku splňuje tato kritéria," uvádí organizátoři v tiskové zprávě.

Ocenění Čin roku získala punková skupina Rozpor a bubnový samba band Batucada Bomba, za svoje „Radikálne ľudské turné“ po romských osadách, kterými členové skupin chtěli podle vlastních slov poukázat na problém nacionalismu a rasismu a nedostatečné řešení těchto problémů. Ocenění se vzdali v prospěch Milana "Igora" Hudáka a dalších obětí policejní razie v Moldave nad Bodvou, kteří čelí obvinění z křivé výpovědi, za co si vysloužili potlesk ve stoje od plného sálu Divadla Aréna. 

Laureáti 11. ročníku Roma Spirit 2019 jsou:

Kategorie Nevládní organizace: SPOLU - Slovensko, Žiar nad Hronom

Nominace za systematické úsilí posilnit a podpořit ženy z romských osad a za aktivní prosazování rodové rovnosti a podporu komunitního rozvoje.

Kategorie Obec a město: Dobšiná

Nominace za efektivní činnost při odstraňování segregace a začleňování marginalizovaných komunit prostřednictvím aktivit v oblasti podpory bydlení, zaměstnanosti a školství.

 Kategorie Společnost a zaměstnavatel: KOSIT a.s., Košice

Nominace za nadstandardní péči a podporu zaměstnanců, firemní politiku bez předsudků a za veřejnou náborovou kampaň „Zamestnanie pre každého. Bez predsudkov.“

Kategorie Média: Marie Balážová Melníková, Spišská Nová Ves

Nominace za dlouhodobou novinářskou práci, založenou na zprostředkování objektivních a nezkreslených informací z romských komunit bez předsudků.

Kategorie Kultura: Státní vědecká knihovna v Prešově, Prešov

Nominace za aktivity dokumentačního a informačního centra romské kultury, které dokumentují a prezentují romské kulturní dědictví v oblasti hudby, literatury, výtvarného umění a orální historie.

Kategorie Osobnost: Pavol Czeranko, Moldava nad Bodvou

Nominace za celoživotní přístup, policejní práci a úspěšnou činnost ve sportovní kynologii. Za odhodlání překonat předsudky a obnovit důvěru Romů v policii.

Kategorie Čin roku: Rozpor a Batacuda Bomba, Bratislava

Nominace za sérii koncertů „Radikálne ľudské turné“ v romských osadách. Boj proti chudobě, rasismu a předsudkům.

Přečteno: 991x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Roma Spirit, Slovensko, OceněníHLAVNÍ ZPRÁVY

Vladimír Leško v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoVladimír Leško: Z Velké Británie se vracejí na Ostravsko desítky Romů, budou testováni na COVID-19, ale nejen oni

6.4.2020 20:34
Přinášíme vám rozhovor s Vladimírem Leškem, který je aktuálně v kontaktu se zástupci Moravskoslezského kraje a snaží se jim pomoci se zmapováním situace týkající se rodin vracejících se z Anglie.
 celý článek

Testování v romských osadách na onemocnění COVID-19 (FOTO: Ministerstvo obrany SR)

Testování v romských komunitách potvrdilo Covid 19 v Richnavě

6.4.2020 16:29
Nakažený novým koronavirem je i muž z obce Richnava, který má trvalé bydliště v Žehře. Onemocnění Covid 19 se potvrdilo v rámci pilotního testování obyvatel v romských komunitách. TASR to potvrdila Renáta Hudáková z Regionálního úřadu veřejného zdravotnictví (RÚVZ) se sídlem ve Spišské Nové Vsi.
 celý článek

Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí, 6. 4. 20020 při rozhovoru pro ROMEA TV (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

videoJana Maláčová pro ROMEA TV: Klíčovou prioritou je zabránit masové nezaměstnanosti

6.4.2020 12:51
Firmy, na které dopadla nařízená omezení kvůli koronaviru a požádají o kurzarbeit, by mohly dostat příspěvky od státu na mzdy do několika dnů. Žádosti o peníze je možné podávat elektronicky na webu www.uradprace.cz od dnešních 12:00. O přesné částky pak mohou zaměstnavatelé začít žádat od středy. Novinářům to dnes při představení kurzarbeitového programu Antivirus řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Pro ROMEA TV Maláčová uvedla, že klíčovou prioritou je nyní zabránit masové nezaměstnanosti.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo