romea - logo
19. srpna 2022 (pátek)
svátek má Ludvík

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Joe Biden je novým americkým prezidentem. Poprvé v historii se úřadu viceprezidentky ujímá žena, navíc tmavé pleti

7.11.2020 18:05
Prezident USA Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová (FOTO: Wikimedia Commons, koláž: Romea.cz)
Prezident USA Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová (FOTO: Wikimedia Commons, koláž: Romea.cz)

Kandidát Demokratické strany Joe Biden byl zvolen novým prezidentem Spojených států. Agentura AP i televize NBC a CNN skoro čtyři dny po uzavření volebních místností vyhodnotily, že bývalý viceprezident ovládl hlasování i v klíčovém státě Pensylvánie a má tak zajištěnou většinu ve sboru volitelů. Biden bude 46. šestou hlavou státu v amerických dějinách a zároveň nejstarším nastupujícím prezidentem v historii USA. Před volbami Bidena podpořila i nejstarší romská mezinárodní organizace - Mezinárodní romská unie (IRU).

Většina velkých amerických médií dnes ráno Bidenovi přisuzovala 253 hlasů tzv. volitelů, které v americkém volebním systému rozhodují o vítězi. Na celkový triumf je zapotřebí minimálně 270 volitelských hlasů, přičemž za vítězství v Pensylvánii si jich Biden připsal 20.

V okamžiku, kdy média ohlásila verdikt ohledně výsledku v klíčovém severovýchodním státě a tedy i v celém souboji o Bílý dům, bylo v Pensylvánii sečteno 98 procent odhadovaného počtu odevzdaných hlasů. Biden měl v neúplných výsledcích navrch o půl procentního bodu, což odpovídalo více než 30.000 hlasů. Jeho náskok se s postupujícím časem zvyšoval.

Biden uvedl na twitteru, že je mu ctí, že ho lidé zvolili do čela země. Ve 20:00 washingtonského času (02:00 SEČ) se chystá vystoupit před televizními kamerami, napsala agentura Reuters.

"Ameriko, jsem poctěn, že jste mě vybrali, abych vedl naši skvělou zemi," uvedl Biden na twitteru poté, co jej velká americká média na základě svých propočtů označila za vítěze voleb.

Média včetně televize Fox News či deníku The New York Times záhy Bidenovi přisoudila i vítězství v Nevadě, kde měl demokrat po sečtení 94 procent očekávaného počtu hlasů náskok dvou procentních bodů. Podle některých zdrojů se tak jeho zisk zvýšil na 279 volitelských hlasů, podle agentury AP, která už měla jasno i o Arizoně, dokonce na 290.

Zbývaly už jen tři státy, u kterých žádné z předních médií nepřišlo s odhadem vítěze. Těmito státy jsou Georgia, Severní Karolína a Aljaška. V prvním z této trojice měl Biden velkou šanci na zisk dalších 16 volitelů, magickou hranici 270 by tak nakonec mohl překonat i o více než tři desítky a vyrovnat zisk Trumpa z poslední prezidentské volby.

Kamala Harrisová: První žena s tmavou pletí ve funkci viceprezidentky

Úspěch demokratů v letošní prezidentské volbě přináší vícero historických milníků. Biden se ve věku 77 let stal nejstarším vítězem v dějinách volby hlavy státu v USA.

Kamala Harrisová o svém dětství: „Nemohla jsem si v sousedství hrát s ostatními dětmi, protože jsem byla černá."

Do Bílého domu s ním půjde jako viceprezidentka dosavadní senátorka Kamala Harrisová, která se stává první ženou v dané funkci a první ženou s imigrantskými kořeny v této funkci.

Kamala Harrisová má indicko-jamajské kořeny, ke kterým se hrdě hlásí. Vyrůstala tak pod vlivem dvou různých náboženství, chodila jak do baptistického kostela, tak do hinduistického chrámu. Ostatně její prostřední jméno Devi vychází z hinduismu a Indii navštívila už jako dítě.  

Narodila se 20. října 1964 v kalifornském Oaklandu jamajskému otci Donaldu Harrisovi a indické matce Shyamale Gopalanové. Rodiče se setkali na univerzitě Berkeley a oba se intenzivně zapojili do lidskoprávního hnutí v USA v 60. letech, nedlouho poté, co emigrovali kvůli studiím ze svých rodných zemí.

V mládí se Harrisová setkávala s předsudky, hlavně v kalifornském Palo Altu, kam se přestěhoval po rozvodu její otec. „Nemohla jsem si v sousedství hrát s ostatními dětmi, protože jsem byla černá,“ řekla pro Los Angeles Times. V Palo Altu dodnes tvoří Afroameričané jen dvě procenta populace. 

Tandem Biden-Harrisová podpořila Mezinárodní romská unie

Joe Bidena a Kamalu Harrisovou podpořila před volbami i Mezinárodní romská unie (IRU). "Mezinárodní romská unie s hrdostí podporuje viceprezidenta Joe Bidena a senátorku Kamalu Harrisovou za prezidenta a viceprezidentku Spojených států amerických,“ uvedl v prohlášení prezident IRU Zoran Dimov.

"Mezinárodní romská unie je přesvědčena, že tandem Biden-Harrisová nebude nečinně přihlížet, jak krajně pravicoví diktátoři a autoritáři v Evropě pokračují v porušování lidských práv Romů,“ napsal prezident Zoran Dimov.

Trump porážku neuznal

Americký prezident Donald Trump na vývoj reagoval prohlášením, ve kterém neuznal volební porážku a výsledky znovu zpochybňoval. "Prostým faktem je, že tyto volby zdaleka nejsou u konce," uvedl šéf Bílého domu. Trump ve svém dnešním prohlášení avizoval přepočty hlasů v některých státech a naznačil, že bude výsledky nadále napadat u soudů. Analytici ale míní, že Trump má mizivou šanci na zvrácení výsledku, ať už skrze přepočty nebo prostřednictvím žalob.

Trump je prvním americkým prezidentem od roku 1992, kterému se nepodařilo obhájit mandát, napsala agentura AP. Před 28 lety prohrál coby úřadující šéf Bílého domu George Bush starší.

Přečteno: 3042x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Prezident, USA, Volby, Prezidentské volby v USA, IRUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo