romea - logo
4. března 2021 (čtvrtek)
svátek má Stela

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Juan de Dios Ramírez Heredia: Oblečme Španělsko do modré a zelené

8.4.2020 11:30
Juan de Dios Ramírez Heredia (FOTO: repro Youtube)
Juan de Dios Ramírez Heredia (FOTO: repro Youtube)

Prezident organizace Union Romani a bývalý poslanec Evropského parlamentu Juan de Dios Ramírez Heredia, stejně jako mnozí další, vydal u příležitosti Mezinárodního dne Romů prohlášení. "Vyzveme všechny Španěle, Romy i neormy aby 8. dubna ozdobili své balkony romskou vlajkou," říká Heredia v prohlášení zaslaném serveru Romea.cz, ve kterém vzpomíná i na první mezinárodní kongres Romů v Londýně, který se uskutečnil 8. dubna 1971.

Prohlášení Juana de Dios Ramírez Heredia k Mezinárodnímu dni Romů 2020

Blíží se 8. duben. Téhož dne v roce 1971 se v Londýně konal první mezinárodní kongres Romů. Jak mnozí z vás víte, Bůh (Devel) mě odměnil, a tak jsem se stal jediným španělským Romem, který se zúčastnil tohoto setkání. Kongres byl důležitý. Chtěli jsme informovat společnost o naší existenci, našich problémech a o našich nápadech. Příští rok uplyne 50 let od této důležité události. Chtěli jsme, aby tento rok byl jakýmsi předskokanem k velkému romskému světovému festivalu, kterým oslavíme 50. výročí kongresu. Krize Covid-19 nám to však nedovolí. Musíme být doma a dodržovat vládní nařízení. Co ale musíme udělat je to, že projevíme solidaritu a empatii těm, kteří stojí v první linii a snaží se zastavit pandemii. Ptáme se však sami sebe: co můžeme udělat tento rok, když všechny události, které jsme slavili 8. dubna, byly zrušeny?

Oblečme Španělsko do modré a zelené

Ano, vyzveme všechny Španěle, Romy i neormy aby 8. dubna ozdobili své balkony romskou vlajkou, která se skládá ze dvou pruhů stejně široké látky. Horní část je modrá, což symbolizuje nebe, čili naši střechu a zelená symbolizuje louky, po kterých chodíme. 

Nemyslíte si, že tato vlajka obsahuje krásnou zprávu o životě? V dobách, kdy modernost staví do rohu starobylé tradice rodinných hodnot, jsme tu, abychom vám připomněli, že je možné soužití. Nemyslíte si, že by bylo skvělé, kdyby hranice zmizely a jediné překážky, které by existovaly pro oddělení jedné země od druhé, by byly pohoří a řeky? 

Osmý duben, den kdy se měnila historie

Od 8. dubna 1971 došlo k zázraku a nám se podařilo přimět OSN aby nám udělali statut univerzálního uznání za nevládní kulturní menšinu. Jarko Jovanovic ten den složil se svou balalajkou Gelem Gelem, naši hymnu. Také jsme požádali německou vládu o odškodnění Romů, jejichž rodiny zahynuli během druhé světové války rukou nacistů. Ekonomická kompenzace byla použita na vzdělávací programy pro potomky těchto romských obětí. Romský jazyk, který má vlastní katedru na univerzitě Rene Descarta v Paříži a kterým mluví stále více než 14 milionu Romů byl zotaven a dodnes se používá. 

Přečteno: 282x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Španělsko, Mezinárodní den Romů, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo