romea - logo
22. září 2020 (úterý)
svátek má Darina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Juan de Dios Ramírez Heredia: Oblečme Španělsko do modré a zelené

8.4.2020 11:30
Juan de Dios Ramírez Heredia (FOTO: repro Youtube)
Juan de Dios Ramírez Heredia (FOTO: repro Youtube)

Prezident organizace Union Romani a bývalý poslanec Evropského parlamentu Juan de Dios Ramírez Heredia, stejně jako mnozí další, vydal u příležitosti Mezinárodního dne Romů prohlášení. "Vyzveme všechny Španěle, Romy i neormy aby 8. dubna ozdobili své balkony romskou vlajkou," říká Heredia v prohlášení zaslaném serveru Romea.cz, ve kterém vzpomíná i na první mezinárodní kongres Romů v Londýně, který se uskutečnil 8. dubna 1971.

Prohlášení Juana de Dios Ramírez Heredia k Mezinárodnímu dni Romů 2020

Blíží se 8. duben. Téhož dne v roce 1971 se v Londýně konal první mezinárodní kongres Romů. Jak mnozí z vás víte, Bůh (Devel) mě odměnil, a tak jsem se stal jediným španělským Romem, který se zúčastnil tohoto setkání. Kongres byl důležitý. Chtěli jsme informovat společnost o naší existenci, našich problémech a o našich nápadech. Příští rok uplyne 50 let od této důležité události. Chtěli jsme, aby tento rok byl jakýmsi předskokanem k velkému romskému světovému festivalu, kterým oslavíme 50. výročí kongresu. Krize Covid-19 nám to však nedovolí. Musíme být doma a dodržovat vládní nařízení. Co ale musíme udělat je to, že projevíme solidaritu a empatii těm, kteří stojí v první linii a snaží se zastavit pandemii. Ptáme se však sami sebe: co můžeme udělat tento rok, když všechny události, které jsme slavili 8. dubna, byly zrušeny?

Oblečme Španělsko do modré a zelené

Ano, vyzveme všechny Španěle, Romy i neormy aby 8. dubna ozdobili své balkony romskou vlajkou, která se skládá ze dvou pruhů stejně široké látky. Horní část je modrá, což symbolizuje nebe, čili naši střechu a zelená symbolizuje louky, po kterých chodíme. 

Nemyslíte si, že tato vlajka obsahuje krásnou zprávu o životě? V dobách, kdy modernost staví do rohu starobylé tradice rodinných hodnot, jsme tu, abychom vám připomněli, že je možné soužití. Nemyslíte si, že by bylo skvělé, kdyby hranice zmizely a jediné překážky, které by existovaly pro oddělení jedné země od druhé, by byly pohoří a řeky? 

Osmý duben, den kdy se měnila historie

Od 8. dubna 1971 došlo k zázraku a nám se podařilo přimět OSN aby nám udělali statut univerzálního uznání za nevládní kulturní menšinu. Jarko Jovanovic ten den složil se svou balalajkou Gelem Gelem, naši hymnu. Také jsme požádali německou vládu o odškodnění Romů, jejichž rodiny zahynuli během druhé světové války rukou nacistů. Ekonomická kompenzace byla použita na vzdělávací programy pro potomky těchto romských obětí. Romský jazyk, který má vlastní katedru na univerzitě Rene Descarta v Paříži a kterým mluví stále více než 14 milionu Romů byl zotaven a dodnes se používá. 

Přečteno: 265x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Španělsko, Mezinárodní den Romů, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo