romea - logo
2. prosince 2020 (středa)
svátek má Blanka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Juan de Dios Ramírez Heredia: Oblečme Španělsko do modré a zelené

8.4.2020 11:30
Juan de Dios Ramírez Heredia (FOTO: repro Youtube)
Juan de Dios Ramírez Heredia (FOTO: repro Youtube)

Prezident organizace Union Romani a bývalý poslanec Evropského parlamentu Juan de Dios Ramírez Heredia, stejně jako mnozí další, vydal u příležitosti Mezinárodního dne Romů prohlášení. "Vyzveme všechny Španěle, Romy i neormy aby 8. dubna ozdobili své balkony romskou vlajkou," říká Heredia v prohlášení zaslaném serveru Romea.cz, ve kterém vzpomíná i na první mezinárodní kongres Romů v Londýně, který se uskutečnil 8. dubna 1971.

Prohlášení Juana de Dios Ramírez Heredia k Mezinárodnímu dni Romů 2020

Blíží se 8. duben. Téhož dne v roce 1971 se v Londýně konal první mezinárodní kongres Romů. Jak mnozí z vás víte, Bůh (Devel) mě odměnil, a tak jsem se stal jediným španělským Romem, který se zúčastnil tohoto setkání. Kongres byl důležitý. Chtěli jsme informovat společnost o naší existenci, našich problémech a o našich nápadech. Příští rok uplyne 50 let od této důležité události. Chtěli jsme, aby tento rok byl jakýmsi předskokanem k velkému romskému světovému festivalu, kterým oslavíme 50. výročí kongresu. Krize Covid-19 nám to však nedovolí. Musíme být doma a dodržovat vládní nařízení. Co ale musíme udělat je to, že projevíme solidaritu a empatii těm, kteří stojí v první linii a snaží se zastavit pandemii. Ptáme se však sami sebe: co můžeme udělat tento rok, když všechny události, které jsme slavili 8. dubna, byly zrušeny?

Oblečme Španělsko do modré a zelené

Ano, vyzveme všechny Španěle, Romy i neormy aby 8. dubna ozdobili své balkony romskou vlajkou, která se skládá ze dvou pruhů stejně široké látky. Horní část je modrá, což symbolizuje nebe, čili naši střechu a zelená symbolizuje louky, po kterých chodíme. 

Nemyslíte si, že tato vlajka obsahuje krásnou zprávu o životě? V dobách, kdy modernost staví do rohu starobylé tradice rodinných hodnot, jsme tu, abychom vám připomněli, že je možné soužití. Nemyslíte si, že by bylo skvělé, kdyby hranice zmizely a jediné překážky, které by existovaly pro oddělení jedné země od druhé, by byly pohoří a řeky? 

Osmý duben, den kdy se měnila historie

Od 8. dubna 1971 došlo k zázraku a nám se podařilo přimět OSN aby nám udělali statut univerzálního uznání za nevládní kulturní menšinu. Jarko Jovanovic ten den složil se svou balalajkou Gelem Gelem, naši hymnu. Také jsme požádali německou vládu o odškodnění Romů, jejichž rodiny zahynuli během druhé světové války rukou nacistů. Ekonomická kompenzace byla použita na vzdělávací programy pro potomky těchto romských obětí. Romský jazyk, který má vlastní katedru na univerzitě Rene Descarta v Paříži a kterým mluví stále více než 14 milionu Romů byl zotaven a dodnes se používá. 

Přečteno: 275x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Španělsko, Mezinárodní den Romů, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák a Dougles Daňo (FOTO: Facebook Václava Siváka, koláž: Romea.cz)

videoVIDEO: Vašek Sivák jednoznačně zvítězil na světovém poháru WAKO v Praze. Titul si odnesl i Douglas Daňo

30.11.2020 19:12
Jednadvacetiletý kickboxer Václav Sivák nedal ve finále světového poháru WAKO K-1 WORLD GRAND PRIX 2020 šanci svému soupeři a převálcoval ho rychlým a tvrdým knockoutem. V sobotu večer byl úspěšný i další romský bojovník Douglas Daňo, který zvítězil ve váhové kategorii do 63,5 kilogramů.
 celý článek

Věra Duždová Horváthová (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Věra Duždová Horváthová: I umění se dá dělat s nadsázkou

30.11.2020 16:19
V dětství chtěla být herečkou a jít z jedné role do druhé. Po čase od své představy herecké kariéry upustila a zatoužila stát se filmovou kritičkou. Místo psaní recenzí se ale Věra Duždová Horváthová začala objevovat za kamerou jako režisérka a její originální videotvorba byla k vidění na výstavách v Maďarsku, Francii nebo v daleké Indii.
 celý článek

Milionář Jiří Antoš v Boxing King Klubu (FOTO: TV Prima)

videoMilionář rozdá v ostravské Bedřišce statisíce. V nové reality show zavítá i do romského boxerského klubu

30.11.2020 15:24
Televize Prima uvede již dnes večer reality show, která ve světě chytila za srdce miliony diváků. Sedm milionářů se ze dne na den dostává do světa, který je jim vzdálený. Pod změněnou identitou se ocitají na okraji společnosti, v problematických lokalitách, ale také v organizacích, které se soustředí na pomoc potřebným v sedmi českých městech. Díky projektu Milionář mezi námi se do pomoci bude moci zapojit i veřejnost. Premiéru reality show Milionář mezi námi odvysílá televize Prima dnes, 30. 11. ve 21:35.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo