romea - logo
1. června 2020 (pondělí)
svátek má Laura
Loading
rozšířené vyhledávaní

Juan de Dios Ramírez Heredia: Oblečme Španělsko do modré a zelené

8.4.2020 11:30
Juan de Dios Ramírez Heredia (FOTO: repro Youtube)
Juan de Dios Ramírez Heredia (FOTO: repro Youtube)

Prezident organizace Union Romani a bývalý poslanec Evropského parlamentu Juan de Dios Ramírez Heredia, stejně jako mnozí další, vydal u příležitosti Mezinárodního dne Romů prohlášení. "Vyzveme všechny Španěle, Romy i neormy aby 8. dubna ozdobili své balkony romskou vlajkou," říká Heredia v prohlášení zaslaném serveru Romea.cz, ve kterém vzpomíná i na první mezinárodní kongres Romů v Londýně, který se uskutečnil 8. dubna 1971.

Prohlášení Juana de Dios Ramírez Heredia k Mezinárodnímu dni Romů 2020

Blíží se 8. duben. Téhož dne v roce 1971 se v Londýně konal první mezinárodní kongres Romů. Jak mnozí z vás víte, Bůh (Devel) mě odměnil, a tak jsem se stal jediným španělským Romem, který se zúčastnil tohoto setkání. Kongres byl důležitý. Chtěli jsme informovat společnost o naší existenci, našich problémech a o našich nápadech. Příští rok uplyne 50 let od této důležité události. Chtěli jsme, aby tento rok byl jakýmsi předskokanem k velkému romskému světovému festivalu, kterým oslavíme 50. výročí kongresu. Krize Covid-19 nám to však nedovolí. Musíme být doma a dodržovat vládní nařízení. Co ale musíme udělat je to, že projevíme solidaritu a empatii těm, kteří stojí v první linii a snaží se zastavit pandemii. Ptáme se však sami sebe: co můžeme udělat tento rok, když všechny události, které jsme slavili 8. dubna, byly zrušeny?

Oblečme Španělsko do modré a zelené

Ano, vyzveme všechny Španěle, Romy i neormy aby 8. dubna ozdobili své balkony romskou vlajkou, která se skládá ze dvou pruhů stejně široké látky. Horní část je modrá, což symbolizuje nebe, čili naši střechu a zelená symbolizuje louky, po kterých chodíme. 

Nemyslíte si, že tato vlajka obsahuje krásnou zprávu o životě? V dobách, kdy modernost staví do rohu starobylé tradice rodinných hodnot, jsme tu, abychom vám připomněli, že je možné soužití. Nemyslíte si, že by bylo skvělé, kdyby hranice zmizely a jediné překážky, které by existovaly pro oddělení jedné země od druhé, by byly pohoří a řeky? 

Osmý duben, den kdy se měnila historie

Od 8. dubna 1971 došlo k zázraku a nám se podařilo přimět OSN aby nám udělali statut univerzálního uznání za nevládní kulturní menšinu. Jarko Jovanovic ten den složil se svou balalajkou Gelem Gelem, naši hymnu. Také jsme požádali německou vládu o odškodnění Romů, jejichž rodiny zahynuli během druhé světové války rukou nacistů. Ekonomická kompenzace byla použita na vzdělávací programy pro potomky těchto romských obětí. Romský jazyk, který má vlastní katedru na univerzitě Rene Descarta v Paříži a kterým mluví stále více než 14 milionu Romů byl zotaven a dodnes se používá. 

Přečteno: 260x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Španělsko, Mezinárodní den Romů, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo