romea - logo
3. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Miluše

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Justice ve Francii zakázala antisemitsky laděné představení kontroverzního komika

Paříž, 10.1.2014 9:53, (ROMEA)
Dieudonné M'Bala M'Bala, autor kontroverzního gesta zvaného
Dieudonné M'Bala M'Bala, autor kontroverzního gesta zvaného "quenelle", jež je vnímáno jako obrácený nacistický pozdrav, tudíž jako gesto antisemitské. (FOTO: Réseau Voltaire)

Francouzská státní rada, která vykonává v zemi funkci nejvyššího administrativního soudu, včera potvrdila úřední zákaz představení komika Dieudonného, které je podle ministerstva vnitra rasisticky a antisemitsky zabarvené. Rozhodnutí přišlo podle agentury AFP jen dvě hodiny před zahájením představení, na které si ve městě Nantes zakoupilo vstupenky přes 6000 lidí.

Vyvrcholil tak spor, který v minulých dnech vyvolal velkou pozornost médií a obyvatel Francie. Vedení departementu Loire-Atlantique, kam Nantes spadá, začátkem týdne na doporučení vlády představení Le Mur (Zeď) plánované na včerejší večer zakázalo. Komik se proti tomu ale odvolal a administrativní soud v Nantes mu dal v průběhu včerejška za pravdu a zákaz zrušil. Ministerstvo vnitra se však ihned odvolalo ke státní radě, která zrušila rozsudek soudu nižší instance a zákaz definitivně potvrdila.

Vláda uvítala rozhodnutí rady jako "vítězství republiky". "Není možné tolerovat antisemitismus, rasismus, to by nebyla Francie," prohlásil ministr vnitra Manuel Valls.
Ministr nedávno rozeslal všem krajům oběžník, ve kterém doporučil zakázat představení Le Mur ve všech městech, které Dieudonné naplánoval pro své turné. Turné mělo začít právě včerejším dnem v Nantes.

Rozhodnutí justice je důležité i proto, že může předjímat rozhodnutí soudů v dalších francouzských městech, na něž se Dieudonné kvůli zákazům také obrátil. Jeho představení zakázali i starostové Bordeaux, Tours a Orléansu s tím, že představuje ohrožení veřejného pořádku.

Soud v Nantes naopak dospěl k závěru, že není možné "se domnívat, že základním cílem představení je ohrozit lidskou důstojnost a narušovat veřejný pořádek". Podle komikova advokáta zákaz porušoval svobodu projevu.

Také mnohé komentáře se domnívají, že úřední zákaz představení kontroverzního umělce, mu jen dělá reklamu a "zavání cenzurou". Dieudonné by podle nich měl být posuzován a případně stíhán až za výroky, které by na představení pronesl. Za antisemitské projevy byl již souzen několikrát v minulosti.

V představení Le Mur, jehož ukázky se objevily na internetu, se humorista zmiňuje o židovských osobnostech a holokaustu způsobem, který podle francouzských médií skutečně vyvolá rozpaky.

Vláda označuje jeho výroky za jasně antisemitské. "Respekt ke svobodě vyjadřování není překážkou k tomu, aby se výjimečně úřady s pomocí policie zasadily o zákaz nějaké činnosti, když je to jediný způsob, jak předejít narušení veřejného pořádku," uvedl ministr Valls v oběžníku vedením krajů pod titulkem Boj proti rasismu a antisemitismu - veřejná vystoupení a schůze - Dieudonného představení.

Sedmačtyřicetiletý humorista a politický aktivista, občanským jménem Dieudonné M'bala M'bala, se kdysi proslavil v duu s židovským kolegou Éliem Semounem. Ve svých představeních napadali rasové stereotypy.

Dieudonné, který je synem Francouzky a Kamerunce, dlouho aktivně vystupoval proti rasismu. Později se ale začal stýkat s představiteli krajně pravicové Národní fronty a přicházel v samostatných vystoupeních s projevy, které se tvrdě otíraly o Židy. Čelil několika žalobám, jeho představení se rušila a postupně se mu zavřely dveře hlavních médií.

Přečteno: 299x
 

Kam dál:

Štítky:  

Francie, Antisemitismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

Pietní akt v Letech u Písku, 2. 8. 2020 (FOTO: Richard Samko, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Pietní akt v Letech připomněl i romské oběti z Osvětimi, Válková podpořila vznik romského vládního zplnomocněnce

29.7.2020 13:06, (AKTUALIZOVÁNO 2. 8. 2020, 14:45)
Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu dnes na pietní akci v Letech na Písecku vyzval politiky, aby stejně jako antisemitismus odsuzovali projevy anticiganismu. Ty podle něj v Evropě zesilují. Pietní akt v místě někdejšího koncentračního tábora Lety u Písku dnes po poledni připomněl romské oběti z druhé světové války. Akce v Letech se tradičně koná v květnu, letošní termín se posunul kvůli koronaviru.
 celý článek

Helena Válková 2. 8. 2020 v Letech u Písku. (FOTO: ROMEA TV)

videoHelena Válková v Letech u Písku: Podporuji vznik pozice vládního zplnomocněnce pro záležitosti romské menšiny

2.8.2020 14:14
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková dnes během pietního aktu v Letech u Písku podpořila požadavek Romů, aby byla zřízena pozice vládního zplnomocněnce pro romskou menšinu. Uvedla to ve svém projevu, ve kterém kromě jiného připomněla, že v současné době vzniká nová strategie romského začleňování pro roky 2021 - 2030.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo