romea - logo
18. května 2022 (středa)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kanada radí maďarským Romům, aby zůstali doma

Budapešť, 21.1.2013 13:29, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Kanadské velvyslanectví v Maďarsku naléhá na Romy, aby se nepokoušeli odstěhovat do zámoří. Kampaň vede od víkendu v nejchudším maďarském regionu, konkrétně ve městě Miškovec, kde je romských obyvatel nejvíce. Kanada totiž zpřísnila své imigrační zákony a možnost dostat v zemi javorového listu azyl sesnížila. Informuje o tom Český rozhlas.

Někteří z Romů, kteří se o přestěhování za oceán na konci loňského roku pokusili, jsou už zpátky v Maďarsku. Ferenc Steffán ze severovýchodní Borsodské župy přiznává, že odešli do Kanady v naději na lepší budoucnost, ale nemohli zůstat, protože jim odmítli žádost o azyl. Tato rodina se vrátila právě tento víkend, odešli do Kanady v prosinci, ale poslali je domů, v zámoří strávili akorát Vánoce. O podobných případech v těchto dnech informují maďarská média často.

Kanadské úřady se rozloučily s dřívější praxí a imigranty posílají domů po několika týdnech, novým přistěhovalcům dokonce nedávají ani sociální podporu. Ve městě Miškovec se objevily velkoplošné i menší plakáty na obytných domech i při cestách. Je na nich sdělení kanadské vlády, která varuje případné vystěhovalce, že příslušné zákony se v Kanadě změnily. Imigranty, kteří podle Kanady neoprávněně požádají o azyl, tato země vyhostí a v rámci zkráceného procesu pošle domů mnohem rychleji než dosud. Jde o občany z takzvaných bezpečných krajin, mezi které patří i Maďarsko.

"To jde jenom o Miškovec?"

Primátor Miškovce Ákos Kriza postup rozhořčil. Protestuje proti tomu, že se kanadská kampaň soustřeďuje jen na jeho město, jako kdyby Romové utíkali do Kanady jen odtud. Poslal proto svůj protest kanadské ambasádě i maďarské vládě.

Masovější odchod maďarských Romů do Kanady začal roku 1998. První etapa trvala do znovuzavedení vízové povinnosti roku 2001. Od té doby se počet vystěhovalců výrazně snížil, ale po zrušení vízové povinnosti v květnu 2008 se vlna obnovila.

Celkem registrovali v Kanadě 19 tisíc žadatelů o azyl z Maďarska. Tím se na seznamu zemí původu azylantů ocitlo Maďarsko na prvním místě, před Čínou a Namibií. Mluvčí maďarské vlády András Giró-Szász vyzdvihuje i to, že Kanada považuje Maďarsko za bezpečnou zemi.

O problémech masového návratu Romů se zatím příliš nemluví. Ti přitom často před odchodem prodali všechno, co měli.
fk, Český rozhlas
Přečteno: 1351x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Azyl, Kanada, MaďarskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo