romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kanada zrychlí posuzování azylantů z ČR, konec víz se tak údajně přiblížil

Ottawa, 21.12.2012 10:39, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Kanada podle kanadských médií zrychlí vyřizování žádostí o azyl z České republiky. Česká republika se spolu s 26 dalšími zeměmi ocitlo na seznamu takzvaných bezpečných států, kde lidem ve srovnání s jinými částmi světa podle Kanaďanů obvykle nehrozí perzekuce. Kanadské úřady v minulosti u žadatelů z těchto zemí dospívaly k závěru, že jejich žádosti jsou neodůvodněné. Nyní je proto budou posuzovat ve zkráceném řízení za 30 až 45 dní. Změna kanadské imigrační politiky prý otevírá cestu k ukončení vízové povinnosti pro Českou republiku.

Ottawa ji zavedla v létě 2009 zhruba po dvou letech od jejího zrušení, a to kvůli vysokému nárůstu počtu žadatelů o azyl z České republiky. Podle ničím nepodloženého tvrzení ČTK šlo údajně převážně o Romy, kteří si stěžovali na pronásledování a rasismus. Česká vláda tehdy tento krok Kanaďanů ostře kritizovala. Pohrozila také, že kvůli němu zablokuje jednání o obchodní dohodě mezi Evropskou unií a Kanadou.

"Považoval jsem za svoji povinnost korektně informovat kanadského premiéra, že za situace, kdy tady není změna vízového režimu, tak se sjednání této dohody ze strany České republiky může setkávat s celou řadou problémů a potíží včetně potíží s ratifikací v parlamentu, které jsou z politických důvodů naprosto pochopitelné," řekl například letos na jaře v Chicagu po jednání se svým kanadským protějškem Stephenem Harperem český premiér Petr Nečas.

Přečteno: 2326x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Víza, Azyl, KanadaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo