romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kanadský parlament požaduje označení násilníků z Proud Boys za teroristy. Tato krajně pravicová iniciativa podporovala Trumpa

29.1.2021 10:10
Identifikace jednoho z neonacistů, kteří ve středu 6. 1. 2021 zaútočili na budovu Kongresu (FOTO: @sparrowmedia)
Identifikace jednoho z neonacistů, kteří ve středu 6. 1. 2021 zaútočili na budovu Kongresu (FOTO: @sparrowmedia)

Dolní komora kanadského parlamentu jednomyslně vyzvala vládu premiéra Justina Trudeaua, aby zakázala aktivity krajně pravicové, nacionalistické skupiny Proud Boys a označila ji za teroristický subjekt. Podle serveru France24 se jednalo o čistě symbolický krok, kanadská vláda však již dříve uvedla, že úřady činnost skupiny monitorují a sbírají důkazy pro to, aby ji případně mohly umístit na svou černou listinu.

Skupinu Proud Boys (Hrdí hoši) založil Kanaďan Gavin McInnes, který se od ní však později distancoval. Jedná se o krajně pravicové čistě mužské uskupení, které vystupuje proti imigrantům a otevřeně se hlásí k používání násilí, zejména při konfrontaci s členy takzvaného antifašistického hnutí.

Parlamentní usnesení navrhla sociálnědemokratická Nová demokratická strana (NPD) a dolní komora jeho schválením vyzvala Trudeaovu vládu k "využití všech dostupných prostředků k odpovědi na posilování skupin hlásajících bělošskou nadřazenost a nenávist a začít tím, že okamžitě označí Proud Boys za teroristický subjekt". Pokud by vláda zařadila skupinu na svou černou listinu, musely by kanadské finanční instituce zmrazit veškerá její aktiva.

Skupina se dostala do povědomí mezinárodní veřejnosti při první předvolební debatě kandidátů na prezidenta USA loni v září. Moderátor Chris Wallace tehdy vyzval tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa, aby odsoudil rasistické a nacionalistické skupiny, které se v posledních měsících účastnily násilných střetů v některých amerických městech. Wallace navrhl k odsouzení právě Proud Boys.

"Proud Boys - ustupte stranou a buďte připraveni," řekl nakonec Trump. "Ale něco vám řeknu, někdo by měl něco udělat s Antifou (...). Protože toto není pravicový problém, ale levicový," dodal. Podle odborníků na extremismus pak jeho výrok členové skupiny oslavovali na internetu a slibovali prezidentovi věrnost. "Tak tedy pane! Jsme připraveni!!" napsal na internetu jeden z organizátorů skupiny Joe Biggs.

Řada členů uskupení se pak 6. ledna zúčastnila násilného vniknutí Trumpových podporovatelů do budovy Kongresu, kde zrovna zákonodárci projednávali potvrzení výhry demokrata Joea Bidena ve volbách.

Policie pár dní před nepokoji zatkla ve Washingtonu jednoho z vůdců organizace Enriqueho Tarriu kvůli jeho účasti na předchozí demonstraci, při níž spálil vlajku hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží). Při prohlídce jeho auta našla rovněž nepovolené vysokokapacitní zásobníky.

Podle amerických médií se však členové skupiny v USA začali od Trumpa distancovat poté, co útok na Kapitol odsoudil a zavázal se k poklidnému předání moci Bidenovi. Řada z nich na sociálních sítích poznamenala, že to považuje za zradu a za známku jeho slabosti.

V Kanadě se skupina dostala poprvé do hledáčku veřejnosti v roce 2017, kdy armáda potrestala pět členů kanadského námořnictva hlásících se k Proud Boys za to, že narušili slavnostní obřad domorodých obyvatel.

Kanada vede na svém teroristickém seznamu řadu organizací, mezi nimi například Al-Káidu, Hizballáh, Tálibán či skupinu Islámský stát.

Přečteno: 678x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Terorismus, Kanada, Parlament, Extremismus, Donald TrumpHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo