Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Kauza v Německu: Jak se nejčastěji jmenují pachatelé, kteří loni v Německu útočili nožem?

03. dubna 2019
Čtení na 2 minuty

Na podzim loňského roku zveřejnila policie ve spolkové zemi Sársko podrobnou statistiku ke kriminálním případům, ve kterých hrál roli nůž. Statistika, podle níž dvě třetiny deliktů spáchali němečtí občané, je od té doby trnem v oku populistické straně AfD, která si nyní od sárské policie vyžádala seznam nejčastějších křestních jmen pachatelů. Odpověď ji zřejmě nepotěšila, mezi 10 nejčastějších jmen se dostala jen tradiční německá jména jako Michael, Daniel, Andreas…

Statistika, kterou zveřejnila sárská policie, zahrnuje období od ledna 2016 do dubna 2018, kdy bylo ve spolkové zemi spácháno 1490 trestných činů, při kterých byl použit nůž. Zdaleka nejčastěji byl pachatelem německý státní příslušník, přestože z médií by se mohlo zdát, že útočí jen Syřané a Afghánci. Ve skutečnosti byl syrský pachatel zjištěn ve 122 případech, afghánský ve 36 případech, 94 pachatelů mělo pas z jiné země EU a ve 289 případech pachatel nebyl zjištěn.

Parlamentní AfD argumentovala, že mezi 842 německými pachateli je jistě i řada migrantů, kteří již získali německé občanství, a vyžádala si v únoru 2019 přehled těch nejčastějších křestních jmen pachatelů. Mezi 10 nejčastějších jmen se však nedostalo ani jedno arabské: Michael (24 případů), Daniel (22 případů), Andreas (20 případů), Sascha (15 případů), Thomas (14 případů), Christian (13 případů), Kevin (13 případů), Manuel (13 případů), Patrick (13 případů), David (12 případů), Jens (12 případů), Justin (11 případů) und Sven (11 případů).

Ani odpověď na doplňující otázku zřejmě poslance AfD nepotěšila. Zajímalo je u 842 německých pachatelů dvojí občanství, aby tak odhalili jejich případné migrační pozadí. Ale pouze 14 německých pachatelů z celkových 842 vlastní druhý pas. Kolem statistiky se strhla i ostrá debata v parlamentu, kdy poslanec AfD Rudolf Müller zavádějícím způsobem tvrdil, že u 289 pachatelů se nepodařilo zjistit občanství, a argumentoval tak v souvislosti s mezerami při určování identity příchozích migrantů. Až ostatní poslanci mu museli vysvětlit, že oněch 289 pachatelů nebylo vůbec dopadeno, tudíž u nich ani nemohla být zjišťována jejich státní příslušnost.

Ostře reagovala např. poslankyně německé SPD Christina Baltes, která upozornila na úmyslnou manipulaci s fakty, kdy AfD chce vzbudit dojem, že u 20% pachatelů není známé občanství, tudíž se snaží vyvolat dojem, že se jedná o cizince. Podle ní je takové tvrzení jasná manipulace s čísly ve prospěch ideologie.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon