romea - logo
8. března 2021 (pondělí)
svátek má Gabriela

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kdo útočil na Kongres a podporuje Trumpa: Neonacisté, popírači holokaustu, rasističtí příznivci bílé nadřazenosti a příznivci konspiračního hnutí QAnon

7.1.2021 16:48
Identifikace jednoho z neonacistů, kteří ve středu 6. 1. 2021 zaútočili na budovu Kongresu (FOTO: @sparrowmedia)
Identifikace jednoho z neonacistů, kteří ve středu 6. 1. 2021 zaútočili na budovu Kongresu (FOTO: @sparrowmedia)

Média postupně začínají identifikovat, kdo byli lidé, kteří včera na popud bývalého prezidenta Donalda Trumpa zaútočili na budovu Kongresu ve Washingtonu. Mezi účastníky nepokojů byli mimo jiné členové různých neonacistických uskupení a také příznivci konspirační teorie QAnon.

Jde o bezprecedentní útok na americký "chrám demokracie", který nemá v historii USA obdoby. Teroristé vtrhli do budov Kapitolu a narušili jednání obou komor Kongresu. Nepořádek a materiální škody v budově, poničené vybavení novinářů, několik zraněných a čtyři mrtví. Takový je účet středečního teroristického útoku příznivců amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Média po šokujících scénách popisovala události z pohledu těch, kdo po vpádu výtržníků zůstali uvnitř budovy. Novináři a poradci zákonodárců se skrývali, kde to jen šlo, v místnostech vznikaly barikády. Někteří z kongresmanů, kteří nebyli evakuováni, uvedli, že se připravovali na boj.

Kdo tedy jsou podporovatelé Donalda Trumpa a útočníci na budovu Kongresu? I přestože se začínají vynořovat ze strany extremistů, krajní pravice a některých republikánů absurdní konstrukce o útoku převlečených členů Antify, média teroristy jednoznačně identifikují jako popírače holokaustu, rasistické příznivce bílé nadřazenosti a příznivce konspiračního hnutí QAnon.

Na několika fotografiích a na videích je vidět například muž s mikinou a nápisem Tábor Osvětim, lebkou a podtitulkem práce osvobozuje, tedy nápisem na bráně koncentračního tábora v Osvětimi.

Do Kapitolu vtrhli i členové neonacistické skupiny Proud Boys, kteří jíž před demonstrací avizovali, že nepřijdou tentokrát ve své tradiční černo-žluté uniformě ale, že splynou s davem a budou se černým oblečením podobat sympatizantům hnutí Antifa.

Nechyběly ani další známé tváře americké neonacistické scény. Na Twitteru byl identifikován Tim „Baked Alaska“ Gionet, který je známý jakopopírač holokaustu a neonacista. Na fotografii vedle něj je i Nick Fuentes, autor podcastu America First.

V Kapitolu byl i Jason Tankersley, americký neonacista. Muž v kožešině vedle něj je potetovaný několika severskými symboly, které američtí zastánci bílé nadřazenosti vzali za své a patří také k příznivcům konspiračního hnutí QAnon. Jaku Angelimu se kvůli převleku s rohy začalo říkat také QAnon Šaman. Několik dalších příznivců hnutí byla vidět přímo v budově kongresu, mnoho dalších pak před ní.

Útoku na Kapitol se zúčastnil i Matthew Heimbach, který má napojení na americké White power organizace a Ku-Klux-Klan. Je zakladatelem americké fašistické Traditionalist Workers Party (TWP). V roce 2016 se Heimbach zúčastnil v Praze demonstrace, kterou tehdy pořádala Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). V roce 2014 přijel na pozvání DSSS na demonstraci do Brna. Heimbach je křesťanský extrémista a aktivní neonacista se silně rasistickými názory. Při svém studiu na Towsonově univerzitě v Marylandu založil a vedl rasistickou skupinu tzv. Bílou Studentskou Unii (WSU).

Přečteno: 1668x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, Donald Trump, Extremismus, Neonacismus, Rasismus, Terorismus, Násilí, VraždaHLAVNÍ ZPRÁVY

Pavla Svrčinová a vtip, který sdílela na svém facebookovém profilu. (Koláž: Romea.cz)

Budoucí hlavní hygienička Pavla Svrčinová se omluvila Romům za rasistický vtip

5.3.2021 20:05
Budoucí hlavní hygienička Pavla Svrčinová se omluvila Romům za sdílení rasistického vtipu na svém facebookovém profilu. Svrčinovou kontaktovala s žádostí o vysvětlení vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková. Budoucí hlavní hygienička se podle Válkové v telefonickém rozhovoru za celou věc omluvila a požádala zmocněnkyni o přeposlání její omluvy všem členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

František Lízna (FOTO: repro Česká televize)

Umřel páter František Lízna, který se zastával Romů. Je důležité, aby neztratili svůj romipen, říkával

5.3.2021 14:55
Ve čtvrtek večer zemřel katolický kněz a někdejší chartista František Lízna (79). Zprávu o jeho úmrtí zveřejnil jezuita Jan Regner. Lízna byl člověkem se srdcem na dlani, dlouho pomáhal Romům a lidem z okraje společnosti vůbec. Dlouhou poutí se vyléčil z rakoviny, v poslední době si stěžoval na plicní embolii, nakonec podlehl koronaviru.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoZÁZNAM VYSÍLÁNÍ: Rozhovor s novým honorárním konzulem Petrem Torákem

5.3.2021 13:53
Záznam živého vysílání rozhovoru s novým honorárním konzulem přímo z místa jeho působiště v Peterborough.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo