romea - logo
25. ledna 2021 (pondělí)
svátek má Miloš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kdo útočil na Kongres a podporuje Trumpa: Neonacisté, popírači holokaustu, rasističtí příznivci bílé nadřazenosti a příznivci konspiračního hnutí QAnon

7.1.2021 16:48
Identifikace jednoho z neonacistů, kteří ve středu 6. 1. 2021 zaútočili na budovu Kongresu (FOTO: @sparrowmedia)
Identifikace jednoho z neonacistů, kteří ve středu 6. 1. 2021 zaútočili na budovu Kongresu (FOTO: @sparrowmedia)

Média postupně začínají identifikovat, kdo byli lidé, kteří včera na popud bývalého prezidenta Donalda Trumpa zaútočili na budovu Kongresu ve Washingtonu. Mezi účastníky nepokojů byli mimo jiné členové různých neonacistických uskupení a také příznivci konspirační teorie QAnon.

Jde o bezprecedentní útok na americký "chrám demokracie", který nemá v historii USA obdoby. Teroristé vtrhli do budov Kapitolu a narušili jednání obou komor Kongresu. Nepořádek a materiální škody v budově, poničené vybavení novinářů, několik zraněných a čtyři mrtví. Takový je účet středečního teroristického útoku příznivců amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Média po šokujících scénách popisovala události z pohledu těch, kdo po vpádu výtržníků zůstali uvnitř budovy. Novináři a poradci zákonodárců se skrývali, kde to jen šlo, v místnostech vznikaly barikády. Někteří z kongresmanů, kteří nebyli evakuováni, uvedli, že se připravovali na boj.

Kdo tedy jsou podporovatelé Donalda Trumpa a útočníci na budovu Kongresu? I přestože se začínají vynořovat ze strany extremistů, krajní pravice a některých republikánů absurdní konstrukce o útoku převlečených členů Antify, média teroristy jednoznačně identifikují jako popírače holokaustu, rasistické příznivce bílé nadřazenosti a příznivce konspiračního hnutí QAnon.

Na několika fotografiích a na videích je vidět například muž s mikinou a nápisem Tábor Osvětim, lebkou a podtitulkem práce osvobozuje, tedy nápisem na bráně koncentračního tábora v Osvětimi.

Do Kapitolu vtrhli i členové neonacistické skupiny Proud Boys, kteří jíž před demonstrací avizovali, že nepřijdou tentokrát ve své tradiční černo-žluté uniformě ale, že splynou s davem a budou se černým oblečením podobat sympatizantům hnutí Antifa.

Nechyběly ani další známé tváře americké neonacistické scény. Na Twitteru byl identifikován Tim „Baked Alaska“ Gionet, který je známý jakopopírač holokaustu a neonacista. Na fotografii vedle něj je i Nick Fuentes, autor podcastu America First.

V Kapitolu byl i Jason Tankersley, americký neonacista. Muž v kožešině vedle něj je potetovaný několika severskými symboly, které američtí zastánci bílé nadřazenosti vzali za své a patří také k příznivcům konspiračního hnutí QAnon. Jaku Angelimu se kvůli převleku s rohy začalo říkat také QAnon Šaman. Několik dalších příznivců hnutí byla vidět přímo v budově kongresu, mnoho dalších pak před ní.

Útoku na Kapitol se zúčastnil i Matthew Heimbach, který má napojení na americké White power organizace a Ku-Klux-Klan. Je zakladatelem americké fašistické Traditionalist Workers Party (TWP). V roce 2016 se Heimbach zúčastnil v Praze demonstrace, kterou tehdy pořádala Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). V roce 2014 přijel na pozvání DSSS na demonstraci do Brna. Heimbach je křesťanský extrémista a aktivní neonacista se silně rasistickými názory. Při svém studiu na Towsonově univerzitě v Marylandu založil a vedl rasistickou skupinu tzv. Bílou Studentskou Unii (WSU).

Přečteno: 1620x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, Donald Trump, Extremismus, Neonacismus, Rasismus, Terorismus, Násilí, VraždaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo