romea - logo
20. ledna 2019 (neděle)
svátek má Ilona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ke zveřejnění osobní dat německých politiků se podle policie přiznal 20 letý hacker. Prý jednal sám

8.1.2019 16:22
Ilustrační FOTO: Jangelo9397, Wikimedia Commons
Ilustrační FOTO: Jangelo9397, Wikimedia Commons

Německá policie už v neděli identifikovala a zadržela 20letého muže, který je podezřelý, že na internetu zveřejnil osobní údaje téměř tisíce politiků a známých osobností. Mladík, zadržený v Hesensku, se k činům přiznal a v pondělí byl propuštěn, protože nebyly důvody k vazbě, informovali dnes vyšetřovatelé na tiskové konferenci ve Wiesbadenu. Podezřelý tvrdí, že jednal sám a že jeho motivem byl nesouhlas s vyjádřeními jeho obětí. Nad svým počínáním vyjádřil lítost, vyšetřování pokračuje.

Podle vyšetřovatelů neexistují zatím indicie, že by mladý muž, který ještě žije u rodičů, byl napojen na některou ze zahraničních tajných služeb. Informace o tom, že by měl spolupachatele, policie nemá. Státní zástupce Georg Ungefuk, který je zároveň mluvčím německé centrály pro boj s kriminalitou na internetu, také uvedl, že motiv činu ještě není zcela jasný. Vyšetřovatelé zkoumají možné kriminální i politické motivy.

Server Spiegel Online napsal, že vyšetřovatelé při prohlídce mladíkova bytu nenašli počítač podezřelého, protože ho předtím stihl zničit. Policie muže vypátrala díky stopám, které po sobě na internetu zanechal, a také díky výpovědím svědků. Podle šéfa Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holgera Müncha to nebyl větší problém. "Zjevně si vůbec neuvědomil celý rozsah své akce," poznamenal na adresu podezřelého jeden z vyšetřovatelů.

Mladík v prosinci na twitteru přes již zablokovaný účet @_0rbit zveřejňoval formou jakéhosi adventního kalendáře osobní údaje politiků a prominentních osobností. Zhruba 50 případů je závažnějších, protože při nich byly publikovány větší balíky dat, včetně osobních fotografií a korespondence.

Mladý muž si znalosti potřebné ke sledování svých obětí a k hackerským útokům, z nichž získal část informací, osvojil sám. Obviněný se velmi dobře vyzná v počítačích, ale nemá žádné formální vzdělání v oblasti, podotkl Ungefuk. Podezřelý, který shromažďoval i údaje z veřejně dostupných zdrojů, při svém činu využil některé bezpečnostní mezery, které mezitím byly odstraněny. V této souvislosti BKA varuje před užíváním příliš jednoduchých hesel.

Na internetu se do konce loňského roku objevily údaje celkem 994 osob. Jsou mezi nimi politici všech německých parlamentních stran s výjimkou protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD). Obětí se stala i kancléřka Angela Merkelová nebo prezident Frank-Walter Steinmeier. Ve velké většině případů byla podle německých úřadů zveřejněna pouze telefonní čísla nebo jiné kontakty. Zhruba pět desítek případů je ale považováno za závažnější.

Kvůli kauze se terčem kritiky stal Spolkový úřad pro bezpečnost v informační technice (BSI), který se o jejím plném rozsahu dozvěděl až v noci na pátek, a také ministr vnitra Horst Seehofer, pod něhož BSI spadá. Seehofer dnes na tiskové konferenci v Berlíně ale reakci úřadů hájil; pracovaly podle něj velmi rychle a efektivně. Různé úřady se podle něj o zveřejnění dat dozvěděly ve čtvrtek kolem 22:40 a už v noci na pátek se rozjelo zajišťování informací, pátrání po pachateli a také posílání žádostí o smazání dat z internetu.

Podezřelého vyšetřovatelé identifikovali v neděli v poledne a ve stejný den večer ho zadrželi. I přes rychlý zákrok je podle Seehofera nepravděpodobné, že by se podařilo zabránit dalšímu šíření soukromých dat. Třetí osoby je podle něj zřejmě budou zveřejňovat dál. Bezpečnostní situace v Německu se však kvůli činu nezhoršila, míní.

Přečteno: 227x

 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kriminalita, Německo, hackerský útokHLAVNÍ ZPRÁVY

Jaromír Balda, obžalovaný ze dvou teroristických útoků na vlaky, 7. 1. 2019 (FOTO: repro Česká televize)

videoTerorista obdivující Okamurovu SPD dostal 4 roky vězení. Podle soudce byl ovlivněn lidmi, kteří veřejně šíří extremismus

(AKTUALIZOVÁNO), 14.1.2019 13:00, (AKTUALIZOVÁNO 20:15)
Za způsobení nehod dvou osobních vlaků na Mladoboleslavsku dnes poslal soud seniora Jaromíra Baldu na čtyři roky do vězení a nařídil mu ambulantní psychiatrické léčení.
 celý článek

Obvodní soud pro Prahu 10 začal 6. 9. 2018 projednávat případ trojice fotbalových fanoušků, kteří podle obžaloby napadli v tramvaji muže tmavé pleti. Za ublížení na zdraví a další trestné činy hrozí mladíkům až osmileté vězení. Na snímku obžalovaní Štěpán Černín (vlevo) a Tomáš Satora přicházejí k soudu. (FOTO: ČTK)

V kauze napadeného Afričana v tramvaji nechtějí svědci vypovídat. Bojí se o život.

11.1.2019 10:21
Obvodní soud pro Prahu 10, pokračuje v řešení rasistického zločinu, který se stal předloni na podzim. Svědci nechtějí vypovídat na soudu, mají strach o vlastní život. Informoval o tom zpravodajský server Seznam.cz
 celý článek

Ilustrační foto (FOTO: pixabay.com)

Dva lidé byli odsouzeni za nenávistné výroky vůči novorozenci. Další tři jsou stále ve vyšetřování

10.1.2019 11:55
Soudy loni v listopadu potrestaly dva z pěti vyšetřovaných v kauze nenávistných komentářů vyřčených na adresu novorozeného chlapce, který se narodil v roce 2017 v Třinci české matce a kurdskému otci. Další podezřelí jsou stále v šetření. Informoval o tom týdeník Respekt.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo