romea - logo
19. března 2019 (úterý)
svátek má Josef
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ke zveřejnění osobní dat německých politiků se podle policie přiznal 20 letý hacker. Prý jednal sám

8.1.2019 16:22
Ilustrační FOTO: Jangelo9397, Wikimedia Commons
Ilustrační FOTO: Jangelo9397, Wikimedia Commons

Německá policie už v neděli identifikovala a zadržela 20letého muže, který je podezřelý, že na internetu zveřejnil osobní údaje téměř tisíce politiků a známých osobností. Mladík, zadržený v Hesensku, se k činům přiznal a v pondělí byl propuštěn, protože nebyly důvody k vazbě, informovali dnes vyšetřovatelé na tiskové konferenci ve Wiesbadenu. Podezřelý tvrdí, že jednal sám a že jeho motivem byl nesouhlas s vyjádřeními jeho obětí. Nad svým počínáním vyjádřil lítost, vyšetřování pokračuje.

Podle vyšetřovatelů neexistují zatím indicie, že by mladý muž, který ještě žije u rodičů, byl napojen na některou ze zahraničních tajných služeb. Informace o tom, že by měl spolupachatele, policie nemá. Státní zástupce Georg Ungefuk, který je zároveň mluvčím německé centrály pro boj s kriminalitou na internetu, také uvedl, že motiv činu ještě není zcela jasný. Vyšetřovatelé zkoumají možné kriminální i politické motivy.

Server Spiegel Online napsal, že vyšetřovatelé při prohlídce mladíkova bytu nenašli počítač podezřelého, protože ho předtím stihl zničit. Policie muže vypátrala díky stopám, které po sobě na internetu zanechal, a také díky výpovědím svědků. Podle šéfa Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holgera Müncha to nebyl větší problém. "Zjevně si vůbec neuvědomil celý rozsah své akce," poznamenal na adresu podezřelého jeden z vyšetřovatelů.

Mladík v prosinci na twitteru přes již zablokovaný účet @_0rbit zveřejňoval formou jakéhosi adventního kalendáře osobní údaje politiků a prominentních osobností. Zhruba 50 případů je závažnějších, protože při nich byly publikovány větší balíky dat, včetně osobních fotografií a korespondence.

Mladý muž si znalosti potřebné ke sledování svých obětí a k hackerským útokům, z nichž získal část informací, osvojil sám. Obviněný se velmi dobře vyzná v počítačích, ale nemá žádné formální vzdělání v oblasti, podotkl Ungefuk. Podezřelý, který shromažďoval i údaje z veřejně dostupných zdrojů, při svém činu využil některé bezpečnostní mezery, které mezitím byly odstraněny. V této souvislosti BKA varuje před užíváním příliš jednoduchých hesel.

Na internetu se do konce loňského roku objevily údaje celkem 994 osob. Jsou mezi nimi politici všech německých parlamentních stran s výjimkou protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD). Obětí se stala i kancléřka Angela Merkelová nebo prezident Frank-Walter Steinmeier. Ve velké většině případů byla podle německých úřadů zveřejněna pouze telefonní čísla nebo jiné kontakty. Zhruba pět desítek případů je ale považováno za závažnější.

Kvůli kauze se terčem kritiky stal Spolkový úřad pro bezpečnost v informační technice (BSI), který se o jejím plném rozsahu dozvěděl až v noci na pátek, a také ministr vnitra Horst Seehofer, pod něhož BSI spadá. Seehofer dnes na tiskové konferenci v Berlíně ale reakci úřadů hájil; pracovaly podle něj velmi rychle a efektivně. Různé úřady se podle něj o zveřejnění dat dozvěděly ve čtvrtek kolem 22:40 a už v noci na pátek se rozjelo zajišťování informací, pátrání po pachateli a také posílání žádostí o smazání dat z internetu.

Podezřelého vyšetřovatelé identifikovali v neděli v poledne a ve stejný den večer ho zadrželi. I přes rychlý zákrok je podle Seehofera nepravděpodobné, že by se podařilo zabránit dalšímu šíření soukromých dat. Třetí osoby je podle něj zřejmě budou zveřejňovat dál. Bezpečnostní situace v Německu se však kvůli činu nezhoršila, míní.

Přečteno: 254x

 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kriminalita, Německo, hackerský útokHLAVNÍ ZPRÁVY

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoBUDEME VYSÍLAT ŽIVĚ: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získá slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 se uskuteční již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. V úterý 19. března odpoledne bude v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získá ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz bude udělení ceny přenášet živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Občan Austrálie, který se podle médií jmenuje Brenton Tarrant, při teroristickém útoku 15. 3. 2019 ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zavraždil 50 lidí. (FOTO: repro sociální sítě)

Kdo vraždil v novozélandských mešitách? Útočník psal o nadřazenosti bílé rasy, nenáviděl migranty, inspiroval ho neonacista Breivik

15.3.2019 13:24
Ozbrojenec, který dnes při teroristickém útoku ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zavraždil 49 lidí, byl zřejmě obdivovatelem balkánských nacionalistů i válečníků, kteří v minulosti bojovali proti muslimům, včetně českého krále Zikmunda Lucemburského. Než zahájil palbu, přehrával si v autě píseň oslavující bývalého bosenskosrbského vůdce Radovana Karadžiče, kterého nyní v Haagu soudí mezinárodní justice. Informoval o tom server Balkan Insight.
 celý článek

Věra Bílá

Patrik Banga: Sbohem, Věro!

15.3.2019 9:33
Těžko psát, když člověku zemře někdo, kdo je mu tak blízký, že první hodiny ani nemůže uvěřit, že se to stalo. O to víc, že před pár týdny stejně umřela moje vlastní máma, která byla ještě mladší než Věra Bílá. Královna Rom popu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo