romea - logo
22. září 2020 (úterý)
svátek má Darina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Knorr přejmenuje kvůli negativním interpretacím "Cikánskou omáčku". Německá Ústřední rada Sintů a Romů krok sice vítá, ale jsou podle ní důležitější témata k řešení

16.8.2020 17:13
Cikánská omáčka značky Knorr
Cikánská omáčka značky Knorr

Společnost Unilever, která vlastní značku Knorr, se rozhodla kvůli negativním interpretacím přejmenovat "Cikánskou omáčku" na "Paprikovou omáčku v maďarském stylu". Produkt již brzy nebude v domácnostech pod kontroverzním názvem, informují o tom německá média. Německá organizace Ústřední rada Sintů a Romů sice tento krok vítá, ale k řešení jsou podle ní důležitější věty.

Romani Rose: Cikánský řízek nebo Cikánská omáčka nejsou nejdůležitější témata

"Název cikánská omáčka lze interpretovat negativně, rozhodli jsme se dát naší omáčce Knorr nové jméno," uvedla mateřská společnost Unilever pro Bild am Sonntag.  "Za pár týdnů ji najdete na polici jako Paprikovou omáčka v maďarském stylu," dodala společnost.

Ústřední rada Sintů a Romů toto rozhodnutí uvítala. "Je dobré, že Knorr reaguje na stížnosti mnoha lidí," řekl novinářům Romani Rose. Podle Roseho však není Cikánský řízek nebo Cikánská omáčka nejdůležitější téma, více ho znepokojuje rostoucí anticiganismus v Německu a v celé Evropě.

V roce 2013 Ústřední rada Sintů a Romů, když se poprvé vedla diskuze o přejmenování omáčky, varovala před dogmatickým držením se jazykových pravidel. Nahrazovat v názvech jako cikánská omáčka nebo cikánský řízek termín "cikánský" výrazem "romský" by podle ní Romy spíše zesměšnilo.

S požadavkem na přejmenování v roce 2013 vystoupilo hannoverské Fórum Sintů a Romů. "Věřím, že koncerny mají pochopení, uznají, že máme pravdu a pojmenují ten produkt jinak," prohlásil tehdy předseda fóra Regardo Rose. Označením "cikán" se prý cítí diskriminován a zhanoben, v koncentračním táboru přišel o devět sourozenců a další příbuzné, kteří byli takto nacisty pojmenováni. Mimo to podle něj nemá cikánská omáčka kořeny v romské kuchyni, ale spíše maďarské.

Přečteno: 1430x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Německo, Rasismus, VařeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo