Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatović u příležitosti Památného dne romského holokaustu: Musíme zajistit ochranu práv Romů

02. srpna 2022
Čtení na 2 minuty
Komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatović (FOTO: Rada Evropy)

U příležitosti Památného dne romského holokaustu komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatović vyzvala všechny státy, aby uznaly porušování lidských práv Romů v minulosti i v současnosti a zvýšily úsilí o zajištění ochrany jejich práv ve všech oblastech života. Uvedla to v tiskové zprávě zaslané zpravodajskému serveru Romea.cz.

“V tento den vzdáváme úctu stovkám tisíc Romů, kteří byli zabiti během druhé světové války, mnozí z nich deportováni a pak zavražděni v koncentračních táborech, zatímco jiní byli obětí bolestivých lékařských experimentů,” uvedla Mijatović, podle které musí všechny členské státy EU uznat důležitost připomínání historie Romů v Evropě.

“Mohou tak učinit podporou připomenutí romského holocaustu jako nástroje k udržení živé památky obětí a k zamyšlení nad dědictvím zvěrstev spáchaných na Romech,” dodala Dunja Mijatović a jako pozitivní příklad uvedla Českou republiku a zahájení demolice vepřína v letech u Písku, který stojí v místě bývalého koncentračního tábora pro Romy.

Mijatović připomněla, že je důležité se vypořádat s hluboce zakořeněnými předsudky a stereotypy, které podněcují všudypřítomnou diskriminaci, které Romové stále čelí, a to na pozadí pokračujících projevů nenávisti a trestných činů z nenávisti.

“Musíme uznat, že je to přetrvávající rasismus, který vede k opakovaného porušování lidských práv, jak například ukazuje omezený přístup Romů k základním službám v souvislosti s pandemií COVID-19 a diskriminace, které čelili, když utíkali před válkou na Ukrajině. Musíme bojovat proti anticiganismu a zajistit začlenění Romů do společnosti,” uvedla u příležitosti Památného dne romského holokaustu komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatović.

V úterý 2. srpna uplyne 78 let od tragické noci, kdy z 2. na 3. srpna 1944 nacisté zlikvidovali tzv. cikánský rodinný tábor v Osvětimi-Březince. V plynových komorách koncentračního tábora i přes aktivní odpor tehdy zavraždili podle nejnovějších studí až 4300 Romů. Každoročně 2. srpna si proto Romové z celé Evropy tento den připomínají jako Památný den romského holokaustu.

Během 17 měsíců existence tzv. cikánského rodinného tábora (od února 1943 do července 1944)  v něm bylo vězněno na 23 tisíc žen, mužů a dětí. Přibližně 21 tisíc romských a sintských vězeňkyň a vězňů v táboře zahynulo. Další Romové byli zavražděni v koncentračních táborech především v Chełmnu, Treblince, Majdanku, Sobibóru a Bełżcu. Jiní, jejichž počet se jen těžko odhaduje, byli postříleni a pohřbeni do masových hrobů v lese. Vyhlazovací politika nacistického Německa vedla podle odhadů ke smrti až 0,5 miliónu Romů a Sintů z celé Evropy. Některé odhady uvádějí až 800 tisíc obětí, což činí asi čtvrtinu až polovinu romské předválečné populace.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon