Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Komise: Fondy EU by v období 2014+ měly podpořit i sociální začlenění Romů

07. května 2013
Čtení na 2 minuty

„Členské státy by měly zajistit, aby se v jejich plánech na investice z evropských fondů v příštím sedmiletém období (2014-2020) počítalo i se sociálním začleňováním romského obyvatelstva. Na přípravě příštího období by se tak měly podílet i romské neziskové organizace a odborníci na problematiku. Nedávno to uvedla Evropská komise.

Prostředky z evropských fondů kohezní politiky by v příštím sedmiletém programovém období, které začne v roce 2014, měly kromě jiného podporovat i iniciativy na sociální začleňování romské populace. K výzvě se připojila čtveřice evropských komisařů – Viviane Reding (spravedlnost, základní práva a občanství), László Andor (zaměstnanost, sociální věci a sociální začlenění), Johannes Hahn (regionální politika) a Androulla Vassiliou (vzdělávání, kultura, mnohojazyčnost a mládež).

„Jednání o evropských fondech pro období 2014-2020 budou rozhodující. Je proto důležité zajistit, že národní iniciativy, které se věnují romské problematice a začleňování Romů do společnosti, romské neziskové organizace a odborníci, se budou na plánování investic co nejvíce podílet,“ uvedla Komise.

Romové představují jednu z největších národnostních menšin žijících na území Evropy. Podle odhadů Rady Evropy žije na starém kontinentě 10 až 12 milionů Romů. Velký problém představují zejména takzvané sociálně vyloučené lokality.

V České republice pak podle odborníků existuje přes 300 chudinských domů, ulic a čtvrtí, v nichž žijí převážně Romové, v součtu se jedná přibližně o 80 tisíc lidí .

Jak uvádí studie Světové banky, plná integrace romského obyvatelstva by pro ekonomiky členských států mohla znamenat přínos ve výši 500 milionů eur ročně.

„K integraci Romů se nesmí přistupovat jako k nákladům, ale jako k sociální investici, která bude klíčová k dosažení cílů strategie Evropa 2020,“ uvedla Evropská komise ve svém prohlášení.

Kritika za špatné zacházení s romskou populací se v posledních letech snesla například na Francii, která se rozhodla tvrdě zakročit proti ilegálně zřizovaným romským táborům.

Kvůli ostrým slovům na adresu romského etnika se nedávná kritika dostala i slovenskému premiérovi Robertovi Ficovi. Ten ve svém projevu uvedl, že národnostní a názorové menšiny by měly více dbát na své občanské povinnosti a mít vůči státu méně požadavků.“

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon