romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Konference OBSE se zabývala situací romských žen a jejich emancipací

Varšava, 3.10.2012 13:27, (ROMEA)
Monika Šimůnková
Monika Šimůnková

Ve dnech 24. září až 5. října 2012 probíhala ve Varšavě Hodnotící konference lidské dimenze, kterou pořádala Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE – HDIM).

Cílem jednání je každoročně revidovat naplňování lidskoprávních závazků státy OBSE. Konference je místem setkání představitelů vlád, nevládních organizací a všech zainteresovaných subjektů k diskusi o efektivitě postupů pro posilování ochrany a realizace lidských práv. Informuje o tom server české vlády.

Dne 27. září 2012 se pracovního zasedání se zaměřením na Romy a Sinti zúčastnila zmocněnkyně vlády pro lidská práva. Monika Šimůnková - byla požádána představiteli OBSE o úvodní projev k tématu emancipace romských žen. Ve svém příspěvku zdůraznila potřebu zlepšit postavení Romek ve společnosti a poukázala na důležitost vzdělání a pozitivních vzorů.

Mnohé romské ženy skrze své životní příběhy vytvářejí pozitivní vzory pro své okolí, romské dívky studují na univerzitách, zakládají úspěšné organizace, které prospívají celé komunitě. Přesto v porovnání s emancipací majoritních žen jsou stále v mnohém pozadu.

Romské ženy mohou být iniciátorky změn ve svém prostředí, které je mnohdy charakteristické chudobou a sociálním vyloučením. Ženy si však musí být vědomy výzev, se kterými se na této cestě mohou setkat, a to jak ze strany romských mužů, tak i společnosti.

Během jednání vystoupily státy OBSE a neziskové organizace, které se vyjádřily k situaci romských žen v Evropě. Nejvíce příspěvků bylo směřováno na přístup dětí ke vzdělání. Velká pozornost byla také věnována situaci v oblasti bydlení a případům vystěhovávání Romů.

Přečteno: 599x
 

Kam dál:

Štítky:  

Konference, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo