romea - logo
25. června 2022 (sobota)
svátek má Ivan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kongres Židů se koná tentokrát v Budapešti, extremisté protestují

Budapešť, 6.5.2013 10:37, (ROMEA)
Ilustrační foto.  (FOTO: YouTube.com)
Ilustrační foto. (FOTO: YouTube.com)

Maďarské Židy podle odborníků ohrožuje sílící antisemitismus, který se z extremistických skupin rozrůstá do jádra společnosti. Zástupci Světového židovského kongresu (WJC) takto zdůvodnili, proč se své jednání, které začalo včera, rozhodli uspořádat právě v Budapešti. Maďarský premiér Viktor Orbán na úvod třídenního zasedání antisemitismus odsoudil.

Zástupci krajně pravicové parlamentní strany Jobbik o den dříve vyrazili do ulic a obvinili WJC ze snahy o "skoupení" Maďarska. Informovaly o tom tiskové agentury.

Zasedání WJC se koná jednou za čtyři roky, téměř vždy v Jeruzalémě. Společenská situace v Maďarsku ale přiměla jeho členy uspořádat vůbec první jednání v některé ze zemí střední a východní Evropy.

"Chceme, aby těch přibližně 100.000 maďarských Židů cítilo podporu, chceme jim ukázat, že nejsou sami," řekl agentuře DPA zástupce generálního tajemníka WJC Maram Stern. Prezident WJC a americký podnikatel Ronald Lauder na úvod zasedání vyzval premiéra Orbána, aby se postavil "temným silám" hlásajícím protižidovská a protiromská hesla.

Předseda maďarské vlády později uznal, že antisemitismus je v Maďarsku i Evropě na vzestupu a vyhlásil vůči němu nulovou toleranci. "Je neakceptovatelný a nemůže být tolerován," řekl podle agentury AP.

Zástupci Jobbiku, který je se 43 křesly z 386 třetí nejsilnější stranou v maďarském parlamentu, nicméně za zasedáním WJC spatřují nekalé motivy. Několik stovek členů a sympatizantů strany v sobotu vykřikovalo hesla obviňující Izrael ze spiknutí s cílem skoupit celé Maďarsko.

Orbán, jehož strana Fidesz disponuje v parlamentu ústavní většinou, nařídil demonstraci zakázat, soud ale rozhodl, že na to policie nemá právo. Fakt, že se antisemitský protest mohl veřejně a legálně uskutečnit, označili zástupci WJC za varující.

Židé tvoří zhruba jedno procento desetimilionové populace Maďarska. Jobbik a jeho zakázaná militantní odnož Maďarská národní garda často otevřeně proti Židům vystupuje, jeden z poslanců například požadoval vytvoření seznamu Židů ve veřejných funkcích a nazval je potenciálním ohrožením pro zemi. 

Přečteno: 487x
 

Kam dál:

Štítky:  

Antisemitismus, Budapešť, Extremismus, ŽidéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo