romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Košice: Aktivisté zbourali část segregační zdi na Luníku VIII, bez ohledu na názor Romů

Košice, 15.9.2014 12:40, (ROMEA)
Anonymní aktivisté zbourali v Košicích - Luník VIII část zdi. Ta byla za dva dny opravena. Foto: Print Screen z videa na Youtube.com.
Anonymní aktivisté zbourali v Košicích - Luník VIII část zdi. Ta byla za dva dny opravena. Foto: Print Screen z videa na Youtube.com.

Proromští aktivisté zbourali v minulém týdnu část zdi v Košicích, která odděluje romskou enklávu od okolí. Již 12. září však byla zeď opravena a vše běží postaru. Zeď, kterou postavila košická městská část, je podle košického primátora i podle Evropské unie postavena nelegálně, bez stavebního povolení.

Anonymové a Konexe

"Betonovou zeď na Luníku VIII, která oplocuje parkoviště (v médiích nazvaná také jako ,protiromská´) začaly ve středu kolem půlnoci bourat čtyři neznámé osoby. Dnes, 12.9.2014, byla už zeď opravena," píše server Košice.estranky.sk. Zeď zbourali anonymní aktivisté, kteří do Košic přijeli společně se členy sdružení Konexe. Zástupci obou skupin o tom podrobně informují na Deníku Referendum.

"Byli jsme osloveni naším partnerem ERGO, který organizuje kampaň za Evropu bez segregačních zdí. Jeli jsme navštívit romské osady a místa, kde byly postaveny zdi, které oddělují Romy od majority. Myslíme si, že řešit problém romské chudoby, nebo problémy soužití menšiny a většiny, pomocí zdí je kontraproduktivní. Jde o velmi nebezpečný trend," řekl Miroslav Brož z Konexí.

Podle něj bylo jejich úmyslem navštívit romské komunity, které na Slovensku žijí za zdmi, zjistit co nejvíce informací včetně té, jak by se daly odstranit. Takových zdí je celkem čtrnáct. "My na jsme na Slovensko jeli se seznamem čtyř zdí, se kterými se lidé za nimi žijící smířili a ztratili vůli proti nim bojovat, v horším případě je dokonce začali podporovat," dodal Brož.

Konexe podle něj usilovala o probuzení romské komunity tak, aby sama, nebo s jejich pomocí, zbourala segregační zeď. To se nakonec nepodařilo. Na společných schůzích se většina Romů vyslovila z různých důvodů proti bourání zdi. Několik anonymních aktivistů však část zdi zbouralo bez ohledu na jejich názor. Konexe se podle Brože údajně bourání nezúčastnila.

"Zeď jsme dokázali zbourat během necelých dvou minut uprostřed noci, nikdo nestačil zareagovat, během dalších několika minut jsme opustili Košice a v nejkratší možné době i Slovensko. Na zbytek zdi jsme napsali nápis ,Stop segregácii´ a datum pádu Berlínské zdi," řekl jeden z anonymních aktivistů.

Již v pátek však byla zbouraná část zdi znovu postavena.

Romové zbourání nepřijali příznivě

Poškození části zdi na Luníku VIII v Košicích aktivisty nijak neřeší situaci Romů na Slovensku a problém segregačních zdí už vůbec ne. Je o tom přesvědčena programová ředitelka slovenského Romského mediálního centra Jarmila Vaňová.

"Společnost a ani samotní Romové toto gesto neocení. Romům v Ostrovanech ani na Luníku IX tím nijak nepomohli, spíše naopak, dali impuls pro různé spekulace a zvýšení protiromských nálad. A to v době před komunálními volbami. Zdi jako symboly zůstávají nadále, jediné, čeho dosáhli, bylo jejich vlastní zviditelnění se. Ne všechno co vypadá jako pomoc i pomocí je," sdělila serveru Romea.cz Jarmila Vaňová.

Podobný názor má i Roman Čonka, šéfredaktor Romano nevo ľil.

"Nemyslím si, že poškozováním cizího majetku se v dané lokalitě změní pohled na Romy. Aktivisté totiž půjdou pryč, udělají si pár fotografií, ale Romové tam budou žít nadále. Minimálně zeď v Ostrovanech nikoho nesegreguje, nakolik místní romské komunitě nebyly zdí zataraseny žádné silnice ani cestičky. Mrzí mě, že někteří aktivisté svými aktivitami v daných lokalitách situaci ještě zhoršují," uvedl pro server Romea.cz Roman Čonka.

Podle romisty Rastislava Pivoně jsou často "aktivity rádobynadšenců kontraproduktivní." Zdi lze podle něj chápat jako jisté symboly snahy vyčlenit "naše" a "cizí".

"Moc pochybuji, že by zeď kolem osady přinutila kohokoliv k něčemu dobrému. Spíš naopak. Zeď jaksi naznačuje, že majorita cítí potřebu vyčlenit Romy nejenom kulturně či sociálně, ale i fyzicky, tedy jaksi určit, vymezit prostor, který je romský a který už nikoli. Argumentovat potřebou ochrany je ovšem nesmysl. Pro zloděje přeci není problém zcizenou věc přenést kolem zdi. Bude zajímavé sledovat reakce gádžů za pár let, když se budou pohoršovat nad nepřizpůsobivostí Romů. Romů, kteří ovšem vyrůstali za zdí. Aktivisté by však mohli směřovat svou činnost jinam. Ony betonové zdi nechat být a bourat radši zdi v lidských srdcích. V srdcích Romů i gádžů. Zdi v našich duších jsou mnohem větší problém než ty kolem osad," řekl Rastislav Pivoñ serveru Romea.cz.

Evropská komise: Zeď zbourejte

Evropská komise před rokem vyzvala ke stržení zmíněné zdi. Podle komisařky pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež Andruly Vassiliuové se zeď neslučuje s hodnotami, na nichž je vybudována Evropská unie.

"Pevně věřím, že stavba fyzických překážek se rozchází s hodnotami, na nichž je založena Evropská unie, zejména s respektem k lidské důstojnosti a k lidským právům, včetně práv osob náležejících k menšinám. Úřady v Košicích musejí strhnout tuto zeď bezodkladně, " napsala komisařka v dopise košickému primátorovi Richardu Rašimu.

Primátor připustil, že zeď byla postavena nelegálně a je dílem bývalého starosty městské části, v níž byla postavena.

VIDEOZDROJ: MECEM.sk
Přečteno: 2336x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, segregace, Košice, Konexe, o. s.HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo