romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Košický prokurátor zastavil stíhání napadených Romů v Moldavě nad Bodvou

8.3.2021 16:30
Moldava nad Bodvou (FOTO: Repro SME.sk/MECEM)
Moldava nad Bodvou (FOTO: Repro SME.sk/MECEM)

Od roku 2013 plní kauza útoku na Romy v Moldavě nad Bodvou stránky nejen slovenských médií. Zdá se, že po více jak sedmi letech se případ nachýlil ke konci a tamní Romové, i když úplné spravedlnosti nedosáhli, budou moci zase v klidu spát. Košický prokurátor nyní stáhl žalobu u pěti ze šesti obžalovaných. Značný vliv na toto rozhodnutí měl také závěr Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, který loni označil policejní zákrok proti Romům za nezákonný

Podle dennikn.sk se košický prokurátor rozhodl ukončit trestní stíhání po obeznámení se se stanoviskem generální prokuratury. Zástupce generální prokuratury před několika dny řekl, že stíhání šestice Romů je nedůvodné. 

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku (ESLP) loni v září rozhodl, že Slovensko porušilo práva dvou poškozených v souvislosti s policejním násilím při policejní razii v romské komunitě v Moldavě nad Bodvou v roce 2013. Podle ESLP odpovědné státní orgány násilí vůči nim nedostatečně vyšetřily, čím porušily své mezinárodní právní závazky v oblasti lidských práv. ESLP přiznal každému z poškozených odškodnění v plné požadované výši 20 000 Eur.

K incidentu došlo v červnu 2013, kdy více než 60 policistů vtrhlo do romské komunity na ulici Budulovská v Moldavě nad Bodvou a fyzicky zaútočilo na přibližně 30 lidí včetně žen a dětí. "Zbytečně nám ublížili. My jsme nic neudělali. V den policejní razie k nám přišli, bez povolení šli do našich bytů a začali nás bít hlava nehlava. Jsem velmi rád, že nám soud dal za pravdu a že rozhodli tak jako rozhodli. Považuji toto rozhodnutí za správné, " uvedl Róbert Rybář, jeden z poškozených stěžovatelů.

Vzhledem k tomu, že se proti rozsudku ESLP Slovensko nedovolalo, je uznání odškodnění pravomocné od prosince 2020. 

Přečteno: 688x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Policie, Útok, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo