romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kotleba by v krajských volbách na Slovensku přes klesající volební preference obhájil post hejtmana. Dohání ho podnikatel Lunter

22.6.2017 10:21
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)

Úřadující hejtman a předseda krajně pravicové slovenské strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) by zatím obhájil post předsedy Banskobystrického kraje. S 20 procenty ho ale na druhém místě dohání podnikatel Ján Lunter. Třetí by pak skončil poslancem opoziční strany Svoboda a solidarita Martinem Klusem s podporou 16,6 procenta. Vyplývá to z výsledků průzkumu veřejného mínění agentury Focus. Krajské volby se na Slovensku uskuteční letos na podzim.

Podle průzkumu by Kotlebu volilo 25,9 procenta ze skupiny respondentů, kteří jsou rozhodnuti pro některého z osmi kandidátů.

Kotleba se stal v roce 2013 největším překvapením krajských voleb na Slovensku, když uspěl v rozhodujícím druhém kole přímé volby předsedy Banskobystrického kraje. Stávající vládní koalice letos v březnu prosadila změnu volebních pravidel, nově tak o hejtmanech voliči rozhodnou pouze v jednokolovém hlasování.

Někteří kandidáti o post předsedy Banskobystrického kraje se již nechali slyšet, že jsou připraveni vzdát se kandidatury ve prospěch silnějšího soupeře, aby Kotleba neobhájil post hejtmana. Svého favorita v kraji neoznámili například vládní sociální demokraté (Směr-SD) premiéra Roberta Fica.

V předchozích krajských volbách hejtmanů na Slovensku uspělo až šest kandidátů, které podporoval Směr-SD. Slovensko je rozděleno do osmi krajů.

LSNS, která se vymezila vůči EU a NATO, jakož i vůči Romům, se postarala o překvapení i v loňských parlamentních volbách na Slovensku, ve kterých získala osm procent hlasů a poprvé se dostala do sněmovny.

Slovenský generální prokurátor v květnu podal k soudu návrh na rozpuštění LSNS. Strana podle prokuratury svým programem a činností porušuje slovenskou ústavu, zákony i mezinárodní smlouvy.

Přečteno: 1142x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Volby, Marian KotlebaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo