romea - logo
19. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Ivo

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kotlebovci chtějí zrušit extremistické trestné činy! Z většiny jsou sami obviněni

11.1.2021 10:29
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)

Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) navrhuje vypustit z trestného zákona všechny paragrafy obsahující trestné činy extremistického charakteru. Strana tvrdí, že jí jde o svobodu projevu. Paradoxem je, že z některých jsou členové ĽSNS sami obviněni, obžalovaní nebo již odsouzeni. Informovala o tom slovenská agentura TASR a další média.

Návrh, který předložili předseda ĽSNS Marian Kotleba, Milan Mazurek či Stanislav Mizik a Miroslav Suja, by měl z trestního zákona vypustit trestný čin založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení základních práv a svobod, jakož i projevu sympatie k takovému hnutí. Rovněž trestné činy výroby, rozšiřování i přechovávání extremistického materiálu, popírání a schvalování holocaustu, zločinů politických režimů a zločinů proti lidskosti, hanobení národa, rasy a přesvědčení, jakož i podněcování k národnostní, rasové a etnické nenávisti.

Sám Marian Kotleba je přitom nepravomocně odsouzen za trestný čin podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení lidských práv a svobod. Další autor návrhu zákona, Milan Mazurek, byl odsouzen z přečinu hanobení rasy, národa a přesvědčení. Soudili i dalšího autora kontroverzního zákona, Stanislava Mizik. Europoslanec Kotlebovej strany Milan Uhrík zase v televizní diskusi nedokázal říci, zda holokaust byl nebo ne, protože podle vlastních slov "není historik".

Strana Svoboda a Solidarita (SaSú považuje návrh novely za arogantní a protidemokratický.

"Fašističtí poslanci kolem Mariana Kotleby naplno ukázali svůj extremismus. Do parlamentu přicházejí s návrhem, aby byly z trestního zákona vypuštěny všechny paragrafy obsahující trestné činy extremistického charakteru. Jde například o snahu vypustit popírání holocaustu, podněcování k národnostní, rasové a etnické nenávisti, hanobení národa, rasy a přesvědčení či výrobu extremistického materiálu. Je zřejmé, že si tak chtějí zajistit beztrestnost svých kroků a podporovat fašismus otevřeně. Házet dlažební kostky tak chtějí dělat v nacistické uniformě a vlajkou s hákovým křížem. Když dokážou takové návrhy podávat z opozice, ocitli bychom se rovnou v diktatuře, v případě, že by se tito fašisté dostali k moci, "uvedl poslanec NR SR za SaS Miroslav Žák.

Poslanci kolem šéfa ĽSNS Mariana Kotleby naplno ukázali svůj extremismus, tvrdí poslanec Miroslav Žák (SaS). "Je zřejmé, že si tak chtějí zajistit beztrestnost svých kroků a podporovat fašismus otevřeně. Házet dlažební kostky tak chtějí v nacistické uniformě a s vlajkou s hákovým křížem. Když dokážou takové návrhy podávat z opozice, ocitli bychom se rovnou v diktatuře, v případě, že by se tito fašisté dostali k moci," reagoval na návrh poslanec NR SR za SaS Miroslav Žiak.

Místopředseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) si myslí, že namísto vypouštění či přidávání skutkových podstat je třeba posílit prevenci v podobě vzdělávání. "Potřebujeme posílit kapacity boje proti extremismu pro skupiny mladistvých. A hlavně potřebujeme konečně aktivně a cíleně bojovat proti konspiraci, například zvláštním úřadem, personálním posílením stávajících institucí nebo zřízením zmocněnce ministra školství nebo vlády," napsal Šeliga.

Přečteno: 914x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Rasismus, Marian Kotleba, Ľudová strana Naše Slovensko, poslanec, zákonHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo