romea - logo
25. ledna 2021 (pondělí)
svátek má Miloš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kotlebovci chtějí zrušit extremistické trestné činy! Z většiny jsou sami obviněni

11.1.2021 10:29
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)
Marian Kotleba předseda strany ĽSNS, která se otevřeně hlásí k fašistické historii Slovenska. (FOTO: Wikipedia.org)

Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) navrhuje vypustit z trestného zákona všechny paragrafy obsahující trestné činy extremistického charakteru. Strana tvrdí, že jí jde o svobodu projevu. Paradoxem je, že z některých jsou členové ĽSNS sami obviněni, obžalovaní nebo již odsouzeni. Informovala o tom slovenská agentura TASR a další média.

Návrh, který předložili předseda ĽSNS Marian Kotleba, Milan Mazurek či Stanislav Mizik a Miroslav Suja, by měl z trestního zákona vypustit trestný čin založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení základních práv a svobod, jakož i projevu sympatie k takovému hnutí. Rovněž trestné činy výroby, rozšiřování i přechovávání extremistického materiálu, popírání a schvalování holocaustu, zločinů politických režimů a zločinů proti lidskosti, hanobení národa, rasy a přesvědčení, jakož i podněcování k národnostní, rasové a etnické nenávisti.

Sám Marian Kotleba je přitom nepravomocně odsouzen za trestný čin podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení lidských práv a svobod. Další autor návrhu zákona, Milan Mazurek, byl odsouzen z přečinu hanobení rasy, národa a přesvědčení. Soudili i dalšího autora kontroverzního zákona, Stanislava Mizik. Europoslanec Kotlebovej strany Milan Uhrík zase v televizní diskusi nedokázal říci, zda holokaust byl nebo ne, protože podle vlastních slov "není historik".

Strana Svoboda a Solidarita (SaSú považuje návrh novely za arogantní a protidemokratický.

"Fašističtí poslanci kolem Mariana Kotleby naplno ukázali svůj extremismus. Do parlamentu přicházejí s návrhem, aby byly z trestního zákona vypuštěny všechny paragrafy obsahující trestné činy extremistického charakteru. Jde například o snahu vypustit popírání holocaustu, podněcování k národnostní, rasové a etnické nenávisti, hanobení národa, rasy a přesvědčení či výrobu extremistického materiálu. Je zřejmé, že si tak chtějí zajistit beztrestnost svých kroků a podporovat fašismus otevřeně. Házet dlažební kostky tak chtějí dělat v nacistické uniformě a vlajkou s hákovým křížem. Když dokážou takové návrhy podávat z opozice, ocitli bychom se rovnou v diktatuře, v případě, že by se tito fašisté dostali k moci, "uvedl poslanec NR SR za SaS Miroslav Žák.

Poslanci kolem šéfa ĽSNS Mariana Kotleby naplno ukázali svůj extremismus, tvrdí poslanec Miroslav Žák (SaS). "Je zřejmé, že si tak chtějí zajistit beztrestnost svých kroků a podporovat fašismus otevřeně. Házet dlažební kostky tak chtějí v nacistické uniformě a s vlajkou s hákovým křížem. Když dokážou takové návrhy podávat z opozice, ocitli bychom se rovnou v diktatuře, v případě, že by se tito fašisté dostali k moci," reagoval na návrh poslanec NR SR za SaS Miroslav Žiak.

Místopředseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) si myslí, že namísto vypouštění či přidávání skutkových podstat je třeba posílit prevenci v podobě vzdělávání. "Potřebujeme posílit kapacity boje proti extremismu pro skupiny mladistvých. A hlavně potřebujeme konečně aktivně a cíleně bojovat proti konspiraci, například zvláštním úřadem, personálním posílením stávajících institucí nebo zřízením zmocněnce ministra školství nebo vlády," napsal Šeliga.

Přečteno: 462x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Rasismus, Marian Kotleba, Ľudová strana Naše Slovensko, poslanec, zákonHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo