romea - logo
20. května 2019 (pondělí)
svátek má Zbyšek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kotlebovci mají problém. Další poslanec obviněn za urážky Romů, fašistické straně hrozí rozpuštění

29.4.2017 17:44
Milan Mazurek (FOTO: repro Youtube.com)
Milan Mazurek (FOTO: repro Youtube.com)

Slovenská policie obvinila již druhého poslance fašistické strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) za xenofobní výroky. Po poslanci Stanislavu Mizíkovi, kterého vyšetřovatel obvinil ve čtvrtek, byl o den později obviněn i Mizíkův stranický kolega Milan Mazurek. S odvoláním na vyjádření šéfa elitní policejní jednotky Petera Hraška to v sobotu napsal portál pluska.sk. Mazurek mimo jiné urážel Romy a zmiňoval se o nebezpečí spojeném s muslimskými migranty. Generální prokuratura Slovenské republiky se navíc zabývá rozpuštěním celé fašistické strany.

"Dopustit se měl trestného činu podněcovaní, hanobení a vyhrožování osobám pro jejich příslušnost k některé rase, národu, národnosti, barvě pleti, etnické skupině nebo původu rodu," uvedl Hraško k obvinění poslance Mazurka.

Policie ho podle portálu stíhá za výroky v pořadu soukromé rozhlasové stanice, ve které poslanec loni hovořil kromě jiného o nepřizpůsobivosti, sociálních výhodách, násilí a vandalismu romského etnika, urážel Romy a zmiňoval se o nebezpečí spojeném s islámskými migranty.

Za odvysílání Mazurkových vyjádření slovenská licenční rada tento týden uložila rozhlasové stanici pokutu 15 000 eur (403 800 korun). Regionální soukromé rádio podle rady porušilo zákon, který mu zakazuje šířit obsah, jež podněcuje nenávist na základě příslušnosti k národnosti či etnické skupině nebo na základě víry a náboženství.

Mazurkovi podle portálu hrozí přísnější trest než dalšímu poslanci Mizíkovi, který byl obviněn za to, že na sociální síti kádroval podle židovského původu osobnosti, jimž slovenský prezident Andrej Kiska letos v lednu udělil vysoká státní vyznamenání.

Slovenské poslance už téměř pět let nechrání poslanecká imunita před trestním stíháním. Zákonodárci v zemi pod Tatrami nesmějí být trestně stíháni pouze za hlasování a za výroky přednesené ve sněmovně.

Mizík i Mazurek jsou známí svými kontroverzními vyjádřeními. Sněmovna na začátku dubna odhlasovala oběma poslancům uložení pokuty shodně ve výši 1000 eur (26 920 korun) za jejich hanlivé výroky, které ve sněmovně pronesli na adresu islámu.

Generální prokuratura se zabývá zrušením strany

Generální prokuratura se navíc zabývá návrhem na zrušení celé strany. "Evidujeme 169 podání s návrhy na rozpuštění politické strany LSNS. Současný stav šetření neumožňuje podrobnější informace o konkrétních úkonech," informovala podle serveru Nový čas mluvčí Andrea Predajňová.

Již v minulosti došlo k zákazu kotlebovského hnutí - Slovenská pospolitost byla rozpištěna v roce 2006. "Ve svém programu měla věci, které jsou neslučitelné s ústavou," upozorňuje Radovan Bránik, který se zabývá problematikou extremismu. Podle něj si při zakládání aktuální strany už kotlebovci dávali pozor a do programu papírově nedávali "toxické věci".

"Jsou to titíž lidé se stejným programem, tatáž mentální výbava, ale formálně jsou nenapadnutelní. Zrušení je možné právě v případě, kdyby se prokuratura opírala o konkrétní činy," dodal Bráníkm, který zároveň vidí problém v tom, že i když by je soud zakázal, kotlebovci mají páky na to, aby se udržely v politické hře. "V registru stran existují další tři strany, na které má přímý dopad Kotleba. To je záloha LSNS pro případ, že bude zrušena, a ze zakázané strany přeskočí do čisté," tvrdí Braník.

Podobně postupovali i neonacisté z české Dělnické strany, která byla rozpuštěna na začátku roku 2010. Její členové okamžitě využili jinou stranu a pokračují pod názvem Dělnická strana sociální spravedlnosti.

LSNS pod vedením předsedy Banskobystrického kraje Mariana Kotleby překvapivě uspěla v loňských parlamentních volbách, ve kterých získala osm procent hlasů a ve 150členné sněmovně obsadila 14 křesel. Strana se například netají sympatiemi k válečnému slovenskému státu, který byl spojencem nacistického Německa. LSNS se také vymezila vůči Romům a rovněž sbírá podpisy pro vypsání referenda o vystoupení Slovenska z EU a NATO.

Přečteno: 5603x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kotleba, Fašismus, Extremismus, Anticiganismus, Soud, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

UZÁVĚRKA SE BLÍŽÍ! Stipendia pro romské vysokoškoláky. Uzávěrka přihlášek je 15. května 2019

10.4.2019 14:05
Romský vzdělávací fond vyhlašuje nové kolo stipendií pro romské studenty vysokých škol pro akademický rok 2019/20. Online přihlášky lze podávat až do 15. května 2019.
 celý článek

Čeněk Růžička během pietního aktu v Letech u Písku v roce 2017 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Asi 200 lidí se zúčastnilo pietního aktu v Letech u Písku. Cena za lidství byla udělena filantropovi Alfredu Baderovi

12.5.2019 0:01, (AKTUALIZOVÁNO 20:00)
Kolem 200 lidí přijelo do Let u Písku, kde za války stál koncentrační tábor, uctít památku obětí romského holokaustu. Cenu za Lidství udělil Výbor pro odškodnění romského holocaustu v čele s Čeňkem Růžičkou in memoriam podnikateli a filantropovi Alfredu Baderovi, který založil nadaci Bader Philantropies. Ocenění za Bader Philanthropies převzal Yechiel Bar-Chaim.
 celý článek

Papež František (autor: Casa Rosada)

videoVIDEO: Papež se zastal Romů, kteří v Římě čelí rasistickým útokům. Fašisté zaútočili na romskou rodinu, matce vyhrožovali znásilněním

11.5.2019 15:50
Papež František ve čtvrtek pronesl před asi pěti sty Romy a Sinty řeč o tom, že je bolestně zasažen zprávami o rasistických útocích namířených proti nim, a kritizoval lidi, kteří za nimi stojí. „Modlím se za vás a jsem vám nablízku. A když v novinách čtu něco hanebného, říkám vám pravdu, trpím. Dnes jsem četl něco ostudného a trpím kvůli tomu,“ řekl František.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo