romea - logo
22. srpna 2019 (čtvrtek)
svátek má Bohuslav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kotlebovým fašistům hrozí rozpuštění Nejvyšším soudem

22.3.2019 11:33
Až 3 tisíc lidí se 7. března 2016 shromáždilo v centru Bratislavy; demonstranti se pak vydali na pochod ulicemi metropole na protest proti fašistické straně Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), která uspěla ve víkendových parlamentních volbách.(FOTO: Denisa Havrľová)
Až 3 tisíc lidí se 7. března 2016 shromáždilo v centru Bratislavy; demonstranti se pak vydali na pochod ulicemi metropole na protest proti fašistické straně Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), která uspěla ve víkendových parlamentních volbách.(FOTO: Denisa Havrľová)

Slovenský Nejvyšší soud bude v dubnu rozhodovat o návrhu generálního prokurátora na rozpuštění fašistické strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS). Rozpuštění LSNS, která se před třemi lety postarala o největší překvapení parlamentních voleb, navrhl generální prokurátor Jaromír Čižnár na jaře 2017.

Prokuratura označila LSNS za extremistickou stranu s fašistickými tendencemi, která svým programem a činností porušuje slovenskou ústavu, zákony i mezinárodní smlouvy. V čele této strany stojí bývalý hejtman Banskobystrického kraje Marian Kotleba, který se letos neúspěšně pokoušel o zvolení hlavou státu. V prvním kole přímých prezidentských voleb, které se konalo uplynulou sobotu, Kotleba skončil na čtvrtém místě se ziskem 10,39 procenta. Nepostoupil tak do rozhodujícího druhého kola hlasování.

LSNS, která vystupuje proti členství země v EU a v NATO, se například netají sympatiemi k válečnému slovenskému státu, jež byl spjat s nacistickým Německem. LSNS se také negativně staví vůči Romům.

Některé prohřešky fašistů

Soud odsoudil poslance LSNS Milana Mazurka za hanobení rasy, národa a přesvědčení. Dostal pokutu 5000 Eur za výroky v pořadu soukromého rádia, kde na podzim roku 2016 hovořil m.j. o nepřizpůsobivosti, násilí a vandalismu Romů, urážel je a zmiňoval se i o nebezpečí spojené s islámskými migranty. Prokurátor se odvolal, chce vyšší trest. Mazurek během jednání označil soudního znalce, který vypovídal v jeho neprospěch, za Žida.

LSNS se chystala k pogromu na Romy. Důvodem mělo být napadení invalidního důchodce třemi romskými chlapci, z nichž dva nejsou plnoletí - v té chvíli ale nebylo jisté, kdo se napadení dopustil. Člen strany Stanislav Mízik, který byl v loňském roce obviněný z extremismu, spolu s výzvou k účasti na protestu zveřejnil text a video, kde hovořil o „vraždění asociálních parazitů“. 

Kotleba je obviněn z projevu sympatie k hnutí směřujícímu k potlačení základních práv a svobod. Poukázal na to prokurátor podávající obžalobu, která poukazuje na nacistickou symboliku sumy 1488 eur, která se objevuje na šecích. Suma 1488 eur vyobrazena na šeku ukazuje číslovku 14, která symbolizuje 14 slov Davida Lanea, pravicového teroristy, a jeho heslo: "Musíme zabezpečit existenci našich lidí  a budoucnost bílých dětí". Význam číslovky 88 je známý jako zkratka pro hajlování - HH. Písmeno H je 8. v abecedě, představuje tak zkrácený tvar nacistického pozdravu "Heil Hitler".

160 podnětů k rozpuštění LSNS

V případě svého rozpuštění může sama LSNS podat návrh na prozkoumání rozhodnutí k ústavnímu soudu. Taková stížnost má odkladný účinek. V současnosti je ale činnost slovenského ústavního soudu paralyzována, protože v polovině února skončilo funkční období většině jeho soudců. Parlament, který v únoru nezvolil žádné navržené kandidáty na soudce této vrcholné soudní instance v zemi, má novou volbu naplánovanou na začátek dubna.

Kotlebovci v parlamentních volbách konaných v roce 2016 získali osm procent hlasů, což jí vyneslo 14 křesel ve 150 členné sněmovně. V průzkumu agentury Focus byla LSNS letos v únoru druhou nejpopulárnější stranou s odstupem za nejsilnější koaliční stranou Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica.

Slovenská média již dříve upozornila, že LSNS se zřejmě připravovala na své případné rozpuštění soudem, když spolupracovníci Mariana Kotleby ovládli jinou málo známou politickou stranu. Slovenský parlament loni změnou zákona rozhodl, že například členové vedení rozpuštěné strany nebudou moci po dobu pěti let zastávat kromě jiného vedoucí pozice v jiné politické straně.

Slovenská prokuratura obdržela více než 160 podnětů k rozpuštění LSNS. Podání například poukazovala na to, že LSNS je identická se stranou, kterou slovenský soud v minulosti rozpustil kvůli tomu, že odporuje ústavě. Šlo o Slovenskou pospolitost - Národní stranu, která byla rozpuštěna v březnu 2006. V činnosti pak pokračovala jako občanské sdružení. Lidé kolem tohoto sdružení stáli později s Kotlebou u zrodu nynější LSNS.

Přečteno: 891x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kotleba, Fašismus, Slovensko, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo