romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kotlebův poslanec kritizoval prezidentem oceněné osobnosti za jejich původ a práci

13.1.2017 10:04
Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky
Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky

Poslanec slovenské fašistické strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Stanislav Mizík kritizoval slovenského prezidenta Andreje Kisku za udělení vysokých státních vyznamenání vícerým osobnostem, včetně režiséra Juraje Herze či hudebníka Michaela Kocába. Svou kritiku Mizík zdůvodnil židovským původem nebo aktivitami oceněných. Slovenská ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská vyjádření poslance odsoudila.

Mizík na sociální síti kromě jiného napsal, že Kiska "Řád Bílého dvojkříže II. třídy udělil českému režisérovi židovského původu Juraji Herzovi a také Michaelu Kocábovi - sluníčkáři, ochránci cikánů, muslimů, který řval při besedě na Alexandra Dubčeka: '...to by tak bylo, aby byl Slovák prezidentem'."

Bývalý politik a rodák ze Slovenska Dubček byl po takzvané sametové revoluci jedním z vážných kandidátů na funkci československého prezidenta, kterým byl nakonec zvolen Václav Havel. Dubček se stal předsedou Federálního shromáždění.

Židovský původ Mizík zmínil i u dalších dvou vyznamenaných včetně Evy Mosnákové, která přežila holokaust. Jiného oceněného Michala Kaščáka zase poslanec označil za organizátora "zvráceného festivalu Pohoda, kde se propaguje islamismus, homosexualita, sluníčkářství a 'zlé jazyky' tvrdí, že se tam shromažďují 'huliči' trávy a jiných drog."

Pohoda je největší hudební festival na Slovensku s kapacitou kolem 30.000 návštěvníků, jehož loňský ročník byl vyprodán.

Kiska předal státní vyznamenání v pondělí 20 osobnostem u příležitosti výročí vzniku samostatného Slovenska.

Výroky poslance LSNS odsoudila slovenská ministryně spravedlnosti. "Nemusí každý souhlasit s vyznamenáními, které udělil prezident Kiska, ale kádrování jejich držitelů podle původu, jak to udělal poslanec Mizík (LSNS) na internetu, je již daleko za hranicemi, které můžeme jako společnost akceptovat. Výroky poslance jsou nejen hloupé, ale pro společnost nebezpečné," uvedla Žitňanská.

Mizíkovi hrozí pokuta za jeho dřívější výroky v jednacím sále sněmovny, kde kromě jiného označil islám za satansko-pedofilní dílo ďábla.

LSNS pod vedením předsedy Banskobystrického kraje a organizátora dřívějších protiromských pochodů Mariana Kotleby se netají svými sympatiemi k válečnému slovenskému státu, z jehož území bylo deportováno asi 70.000 Židů do koncentračních a vyhlazovacích táborů. LSNS se stala největším překvapením loňských voleb na Slovensku, ve kterých získala osm procent hlasů, což straně vyneslo 14 křesel v 150členném parlamentu.

Přečteno: 1844x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Marian Kotleba, Andrej Kiska, Fašismus, VýrokyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo