Kotlebův poslanec urážel Romy a šířil xenofobii, přišel kvůli tomu o poslanecké křeslo

Poslanec slovenského parlamentu za fašistickou stranu Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Milan Mazurek přišel o mandát. Důvodem je dnešní rozhodnutí slovenského nejvyššího soudu, který potvrdil rozsudek nižšího soudu, že Mazurek se dopustil trestného činu svými xenofobními výroky. Vůči verdiktu nejvyššího soudu se nelze odvolat. Podle slovenských medií jde vůbec o prvního poslance slovenského parlamentu, který kvůli odsouzení ztratil mandát.
Mazurek čelil obžalobě za výroky v pořadu regionální soukromé rozhlasové stanice, kde v roce 2016 hovořil kromě jiného o nepřizpůsobivosti, násilí a vandalismu ze strany romského etnika, urážel Romy a zmiňoval se o nebezpečí spojeném s islámskými migranty. Soud první instance mu za tyto výroky vyměřil pokutu 5000 eur (129.500 korun). Proti tomuto verdiktu se k nejvyššímu soudu odvolali poslanec i prokurátor.
U nejvyššího soudu se Mazurek hájil svobodou projevu, zpochybnil znalecký posudek v případu i samotnou autenticitu zvukového záznamu z rozhlasové debaty, o který se opíral prvoinstanční soud. Odvolací soud ale verdikt označil za zákonný a zároveň zvýšil uloženou pokutu na 10.000 eur (259.000 korun).
Podle slovenské ústavy poslanci parlamentu zaniká mandát v případě, že ho soud uzná vinným z úmyslného trestného činu. Tím je i delikt, kvůli kterému byl Mazurek odsouzen.
Mazurek po vynesení verdiktu novinářům řekl, že svých výroků nelituje. "Nemám čeho litovat. Řekl jsem jen pravdu," uvedl. Jeho advokát ohlásil, že vůči rozhodnutí nejvyššího soudu podá mimořádný opravný prostředek, který ale nemá vliv na to, že vynesený verdikt je pravomocný.
Rozhodnutí soudu kritizoval i předseda LSNS Marian Kotleba. "Skutečným trestem je ztráta mandátu poslance Mazureka. Nelze to vnímat jinak, než jako snahu umlčet jednoho z nejaktivnějších poslanců Národní rady," řekl.
Letos v červenci slovenský nejvyšší soud potvrdil rozhodnutí nižšího soudu, který loni zprostil obžaloby jiného poslance LSNS Stanislava Mizíka v souvislosti s xenofobními výroky na sociální síti. Mizík čelil obžalobě za to, že podle prokuratury kádroval na základě židovského původu osobnosti, jimž v roce 2017 udělil vysoká státní vyznamenání tehdejší slovenský prezident Andrej Kiska. Podle soudu ale nebylo prokázáno, že autorem zmíněného příspěvku je skutečně Mizík.
Slovenský nejvyšší soud letos na jaře zase zamítl návrh slovenského generálního prokurátora na rozpuštění LSNS, která je podle průzkumů veřejného mínění třetí nejpopulárnější stranou v zemi. Soud tehdy odmítl všechny hlavní argumenty prokuratury, jenž dříve označila LSNS za extremistickou. LSNS se mimo jiné netají sympatiemi k válečnému slovenskému státu, který byl spojencem nacistického Německa. Strana se také vymezuje vůči Romům, EU a NATO.
Nepřehlédněte:
- Příznivci extremisty Kotleby zneužili osvětové video nadace, která pomáhá dětem
- Slovenský poslanec krajní pravice byl zproštěn obžaloby za xenofobii
- Kotlebovým fašistům hrozí rozpuštění Nejvyšším soudem
- Kotlebovi ze slovenské neonacistické strany hrozí vězení za vyobrazení nacistických symbolů na šecích
- Slovenský soud zprostil obžaloby poslance krajní pravice. Soudce neví, zda xenofobní příspěvky psal poslanec
- Slovenský parlament odsoudil rostoucí projevy extremismu v zemi
- Poslance Kotlebovy strany uznal soud vinným z hanobení národa a rasy. Prokurátor se odvolal, chce vyšší trest
- Poslanec slovenské krajní pravice Mazurek čelí žalobě kvůli xenofobním výrokům. Znalce označil za Žida a obvinil ze zaujatosti
- Poslanec slovenské krajní pravice Milan Mazurek čelí soudu kvůli extremismu. Xenofobně se vyjadřoval o Romech
Kam dál:
- RomanoNet vyzval poslaneckou sněmovnu, aby odvolala z funkce Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka
- Modřiny v obličeji, opuchlé oko, plačící a vyděšené děti: Policie měla brutálně zbít třicetisedmiletého Roma
- Dvojice, která zotročovala mladé Romy ve Velké Británii, dostala trest odnětí svobody 16 a 9 let
- Správa uprchlických zařízení ustoupila rasistickému křiku z Bíliny. Romské uprchlice a jejich děti tam u soukromého majitele neubytuje
- Drtivá kritika a nová vládní zmocněnkyně pro lidská práva dotlačila Brno k jednání o situaci romských uprchlic ve městě. Uprchlický tábor u Kuřimi nebude
- ZÁZNAM: Asi 50 lidí protestovalo proti chování představitelů města Brna k romským uprchlicím z Ukrajiny
- FOTOGALERIE: Ulička hanby před brněnským magistrátem za chování představitelů města k romským uprchlicím z Ukrajiny
- Klára Šimáčková Laurenčíková: Chci se výrazně vymezit proti rozlišování mezi uprchlíky na základě jejich rasy
- V Brně se bude demonstrovat proti přístupu vedení města k romským uprchlicím a jejich dětem
- Bílina jen pro "bílé" uprchlíky z Ukrajiny: Romské ženy a děti tady nechceme, uvedla v otevřeně rasistickém stanovisku starostka Bíliny z hnutí ANO
- Rasistický vrah z Buffala byl obžalován ze zločinů z nenávisti. Hrozí mu trest smrti
- Zpráva o extremismus znovu zmiňuje SPD Tomia Okamury jako xenofobně populistický subjekt, extremisté se v roce 2021 soustředili na COVID
Štítky:
Extremismus, Kotleba, Slovensko, Rasismus, Anticiganismus, Soud, ParlamentHLAVNÍ ZPRÁVY
