romea - logo
16. února 2020 (neděle)
svátek má Ljuba
Loading
rozšířené vyhledávaní

Krajně pravicová NPD se po deseti letech nedostala do saského parlamentu

Berlín, 31.8.2014 23:50, (ROMEA)
Udo Pastörs, bývalý předseda NPD (FOTO: Ralf Roletschek, WikiMedia Commons)
Udo Pastörs, bývalý předseda NPD (FOTO: Ralf Roletschek, WikiMedia Commons)

Dnešní parlamentní volby v Sasku podle očekávání vyhrála vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU). Podle zemské volební komise získala 39,4 procenta hlasů. Úspěch zaznamenala euroskeptická Alternativa pro Německo (AfD), která po zisku 9,7 procenta bude mít první zástupce v některém z německých zemských sněmů. Ze saského parlamentu po deseti letech vypadne krajně pravicová Národnědemokratická strana Německa (NPD), která těsně nepřekročila potřebnou pětiprocentní hranici. Volby provázela nízká účast, přišla jen necelá polovina voličů.

Na druhém místě skončila ve volbách postkomunistická Levice s 18,9 procenta hlasů. Třetí nejsilnější stranou v saském zemském sněmu bude sociální demokracie (SPD), kterou volilo 12,4 procenta voličů. Vůbec poprvé v německých zemských volbách uspěla loni založená AfD, překonala přitom výsledek, který slibovaly předvolební průzkumy. Do zemského sněmu se dostali také Zelení se ziskem 5,7 procenta hlasů.

Na hranici pěti procent hlasů těsně nedosáhla krajně pravicová NPD, která tak po deseti letech opustí saský parlament. Strana proti předchozím volbám ztratila pětinu voličů a k úspěchu jí nepomohla ani nízká volební účast.

Mimo parlament zůstal také dosavadní koaliční partner CDU - Svobodná demokratická strana (FDP). Liberálové získali jen 3,8 procenta hlasů. Strana tak v Sasku zopakovala neúspěch z loňských celostátních voleb, kdy poprvé v poválečné historii Německa vypadla ze Spolkového sněmu.

Zemský premiér Stanislaw Tillich už po zveřejnění průběžných výsledků uvedl, že po analýze voleb začne jeho strana hledat nového partnera pro vládní koalici. "Budeme jednat s možnými partnery postupně podle toho, jak uspěli ve volbách, tedy nejprve s SPD, poté se Zelenými," řekl. Vytvoření koalice s AfD vyloučil.

CDU může vytvořit vládu jak s SPD, tak se Zelenými. V případě koalice konzervativců a socialistů by vláda měla ve 126členném zemském sněmu pohodlnou většinu 77 hlasů. Případná koalice CDU se Zelenými by měla 67 poslaneckých křesel.

Dnešní saské volby provázela nízká volební účast. Hlasovat přišlo pouze 49,2 procenta voličů, což je nejméně od prvních zemských voleb v Sasku v roce 1990. Volební účast poznamenal termín voleb, který připadl na neděli na konci školních prázdnin v zemi.

Přečteno: 542x
 

Kam dál:

Štítky:  

NPD, Německo, Volby, EU, Extremismus, Neonacismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo