romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Krajně pravicová NPD se po deseti letech nedostala do saského parlamentu

Berlín, 31.8.2014 23:50, (ROMEA)
Udo Pastörs, bývalý předseda NPD (FOTO: Ralf Roletschek, WikiMedia Commons)
Udo Pastörs, bývalý předseda NPD (FOTO: Ralf Roletschek, WikiMedia Commons)

Dnešní parlamentní volby v Sasku podle očekávání vyhrála vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU). Podle zemské volební komise získala 39,4 procenta hlasů. Úspěch zaznamenala euroskeptická Alternativa pro Německo (AfD), která po zisku 9,7 procenta bude mít první zástupce v některém z německých zemských sněmů. Ze saského parlamentu po deseti letech vypadne krajně pravicová Národnědemokratická strana Německa (NPD), která těsně nepřekročila potřebnou pětiprocentní hranici. Volby provázela nízká účast, přišla jen necelá polovina voličů.

Na druhém místě skončila ve volbách postkomunistická Levice s 18,9 procenta hlasů. Třetí nejsilnější stranou v saském zemském sněmu bude sociální demokracie (SPD), kterou volilo 12,4 procenta voličů. Vůbec poprvé v německých zemských volbách uspěla loni založená AfD, překonala přitom výsledek, který slibovaly předvolební průzkumy. Do zemského sněmu se dostali také Zelení se ziskem 5,7 procenta hlasů.

Na hranici pěti procent hlasů těsně nedosáhla krajně pravicová NPD, která tak po deseti letech opustí saský parlament. Strana proti předchozím volbám ztratila pětinu voličů a k úspěchu jí nepomohla ani nízká volební účast.

Mimo parlament zůstal také dosavadní koaliční partner CDU - Svobodná demokratická strana (FDP). Liberálové získali jen 3,8 procenta hlasů. Strana tak v Sasku zopakovala neúspěch z loňských celostátních voleb, kdy poprvé v poválečné historii Německa vypadla ze Spolkového sněmu.

Zemský premiér Stanislaw Tillich už po zveřejnění průběžných výsledků uvedl, že po analýze voleb začne jeho strana hledat nového partnera pro vládní koalici. "Budeme jednat s možnými partnery postupně podle toho, jak uspěli ve volbách, tedy nejprve s SPD, poté se Zelenými," řekl. Vytvoření koalice s AfD vyloučil.

CDU může vytvořit vládu jak s SPD, tak se Zelenými. V případě koalice konzervativců a socialistů by vláda měla ve 126členném zemském sněmu pohodlnou většinu 77 hlasů. Případná koalice CDU se Zelenými by měla 67 poslaneckých křesel.

Dnešní saské volby provázela nízká volební účast. Hlasovat přišlo pouze 49,2 procenta voličů, což je nejméně od prvních zemských voleb v Sasku v roce 1990. Volební účast poznamenal termín voleb, který připadl na neděli na konci školních prázdnin v zemi.

Přečteno: 542x
 

Kam dál:

Štítky:  

NPD, Německo, Volby, EU, Extremismus, Neonacismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo