romea - logo
15. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Leopold
Loading
rozšířené vyhledávaní

Krajně pravicová NPD se po deseti letech nedostala do saského parlamentu

Berlín, 31.8.2014 23:50, (ROMEA)
Udo Pastörs, bývalý předseda NPD (FOTO: Ralf Roletschek, WikiMedia Commons)
Udo Pastörs, bývalý předseda NPD (FOTO: Ralf Roletschek, WikiMedia Commons)

Dnešní parlamentní volby v Sasku podle očekávání vyhrála vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU). Podle zemské volební komise získala 39,4 procenta hlasů. Úspěch zaznamenala euroskeptická Alternativa pro Německo (AfD), která po zisku 9,7 procenta bude mít první zástupce v některém z německých zemských sněmů. Ze saského parlamentu po deseti letech vypadne krajně pravicová Národnědemokratická strana Německa (NPD), která těsně nepřekročila potřebnou pětiprocentní hranici. Volby provázela nízká účast, přišla jen necelá polovina voličů.

Na druhém místě skončila ve volbách postkomunistická Levice s 18,9 procenta hlasů. Třetí nejsilnější stranou v saském zemském sněmu bude sociální demokracie (SPD), kterou volilo 12,4 procenta voličů. Vůbec poprvé v německých zemských volbách uspěla loni založená AfD, překonala přitom výsledek, který slibovaly předvolební průzkumy. Do zemského sněmu se dostali také Zelení se ziskem 5,7 procenta hlasů.

Na hranici pěti procent hlasů těsně nedosáhla krajně pravicová NPD, která tak po deseti letech opustí saský parlament. Strana proti předchozím volbám ztratila pětinu voličů a k úspěchu jí nepomohla ani nízká volební účast.

Mimo parlament zůstal také dosavadní koaliční partner CDU - Svobodná demokratická strana (FDP). Liberálové získali jen 3,8 procenta hlasů. Strana tak v Sasku zopakovala neúspěch z loňských celostátních voleb, kdy poprvé v poválečné historii Německa vypadla ze Spolkového sněmu.

Zemský premiér Stanislaw Tillich už po zveřejnění průběžných výsledků uvedl, že po analýze voleb začne jeho strana hledat nového partnera pro vládní koalici. "Budeme jednat s možnými partnery postupně podle toho, jak uspěli ve volbách, tedy nejprve s SPD, poté se Zelenými," řekl. Vytvoření koalice s AfD vyloučil.

CDU může vytvořit vládu jak s SPD, tak se Zelenými. V případě koalice konzervativců a socialistů by vláda měla ve 126členném zemském sněmu pohodlnou většinu 77 hlasů. Případná koalice CDU se Zelenými by měla 67 poslaneckých křesel.

Dnešní saské volby provázela nízká volební účast. Hlasovat přišlo pouze 49,2 procenta voličů, což je nejméně od prvních zemských voleb v Sasku v roce 1990. Volební účast poznamenal termín voleb, který připadl na neděli na konci školních prázdnin v zemi.

Přečteno: 542x
 

Kam dál:

Štítky:  

NPD, Německo, Volby, EU, Extremismus, Neonacismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo