romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Krajské volby na Slovensku skončily pro Romy fiaskem

Bratislava, 11.11.2013 16:51, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Do krajských zastupitelstev se nedostal ani jeden kandidát romské politické strany. Tři romské strany postavili 32 kandidátů do krajských zastupotelstev. Nejvíce, dvacet, jich měla Strana romské koalice. Pouze jednoho postavila do voleb Romská iniciativa Slovenska - Jolana Saltielovi získala v Bratislavském kraji 61 hlasů . Neuspěl ani předseda Strany romské unie na Slovensku František Tanko , kteří dostal 254 hlasů.

Uspěl jediný romský kandidát

Jediným Romem , který v letošních volbách uspěl, je Stanislav Vospálek. Ten kandidoval ve volebním obvodu Spišská Nová Ves za koalici KDH , SDKÚ - DS , Most - Híd. Přesvědčil 2 909 voličů. Odborníci se shodli , že Romové nevolí jednotně na základě etnika. Informovala o tom Romská tisková agentura.

Volební fiasko zažili i dva romští kandidáti na župana, kteří kandidovali v Banskobystrickém kraji. Ladislav Fízik ( ASV ) získal 2 521 hlasů, Emil Samko ( KLS ) 1 346.

Na Luníku IX vládl nezájem

Volby nezajímali Romy ani na největším romském sídlišti Luník IX v Košicích. Svůj hlas tam odevzdalo 63 z 3 678 registrovaných voličů, což představuje 1,71 procenta.

Jde zřejmě o nejnižší účast na tomto romském sídlišti od prvních svobodných voleb. "Přišli zřejmě jen ti , kteří jsou opravdu přesvědčeni, že volit je třeba, " řekl předseda volební komise v 1. okrsku Stanislav Takáč . "

"Už mě to přestalo bavit , vůbec nevěřím nikomu , politici jen slibují , ne že by zvelebovali městskou část , jak jsme to navrhovali ze začátku. Nerespektují naše názory . Přijdou, naslibují, a pak nic nekonají, " uvedl jeden z Romů ve středních letech před místním úřadem.

Kotleba by uspěl na Slovensku všude, myslí si Romové
Sme.sk: Jaký má Kotleba trumf? Protestní hlasy i protiromské nálady 
Maňka: Kotlebovi pomohla TA3. Uspěl by leckde
Vědí koho volili? S Kotlebou se pojí extremismus i oslava "Slovenského štátu"
Krajní pravice přestává být "nežádoucí". Všude v Evropě

fk, RTA - Mečem, Romovia.sme.sk
Přečteno: 1358x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Slovensko, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo