Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Křesťané, muslimové i židé pod jednou střechou. V Berlíně vzniká unikátní svatostánek!

28. května 2021
Čtení na 2 minuty

V Berlíně byl dnes položen základní kámen budovy House of One (Dům Jednoho), který má sloužit jako místo modliteb pro křesťany, muslimy i židy. Předseda Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble při příležitosti zahájení stavby řekl, že jde o místo tolerance a otevřenosti.

Příslušníci různých náboženství budou moci v německé metropoli pořádat své bohoslužby v budoucnu pod jednou střechou. Budova má vyrůst během příštích čtyř let v Lipské ulici (Leipziger Strasse) v centru hlavního města. House of One má sloužit zároveň jako kostel, synagoga a mešita, a bude tedy podle představ iniciátorů sloužit věřícím tří velkých monoteistických náboženství.

Svatostánek vzniká jako místo porozumění mezi náboženstvími z iniciativy faráře Georga Hoberga, rabína Andrease Nachamy a imáma Kadira Sanciho, kteří projekt spustili před deseti lety. Náklady na něj obnáší 47 milionů eur (1,2 miliardy korun), z nichž spolková vláda přispěje 20 miliony eur. Dalších deset milionů eur přislíbila spolková země Berlín. Velká část stavebních nákladů je mezitím pokryta z darů a příspěvků. Ty mají zajistit i zbývajících téměř osm milionů eur.

Šéf Spolkového sněmu Schäuble dnes podle agentury DPA hovořil o “místu tolerance a otevřenosti”, na němž se potkávají spiritualita a rozum. House of One podle něj má i velkou teologickou ambici.

“Otevřeně vnímat duchovní perspektivy, ve vzájemném respektu – aniž bychom si přitom sami nárokovali zcela reprezentovat židovství, křesťanství a islám,” řekl Schäuble, který zároveň pranýřoval fanatismus a násilí. “Vidíme to i v Německu: Poslední antisemitské výtržnosti jako důsledek eskalace násilí v Izraeli zneužívají náboženství k politickým účelům,” řekl Schäuble.

Starosta Berlína Michael Müller zdůraznil, že pro nenávist, násilí, antisemitismus i islamofobii, rasismus a podněcování k nenávisti není ve svobodné německé společnosti místo.

“Berlín se hlásí k toleranci a otevřenosti vůči světu,” zní podle Müllera dnešní poselství z německé metropole. Cihlová sakrální stavba vysoká 46 metrů vzniká podle návrhů berlínského architektonického studia Kuehn Malvezzi na základech někdejšího kostela sv. Petra, který byl za 2. světové války poničen a za komunistického režimu v Německé demokratické republice.

Než na podzim začnou samotné stavební práce, bude na místě pokračovat archeologický průzkum. Na někdejším hřbitově kostela zatím archeologové objevili téměř 4000 koster.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon