romea - logo
27. února 2021 (sobota)
svátek má Alexandr

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Skupina 16 křesťanských uprchlíků z Iráku se chce vrátit domů

20.4.2016 10:11
Přijímací středisko v obci Zastávka u Brna (Zdroj: wikimedia.org)
Přijímací středisko v obci Zastávka u Brna (Zdroj: wikimedia.org)

Skupina 16 křesťanských uprchlíků z Iráku, kteří chtěli minulý týden odejít z Česka do Německa, požádala o návrat do Iráku. Na twitteru to uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Podle něj bude o nákladech na cestu ministerstvo jednat s Nadačním fondem Generace 21, který cizince letos do Česka přivezl. Skupinu uprchlíků policie zadržela minulý čtvrtek nedaleko česko-německých hranic na cestě do Německa. Cizinci poté požádali znovu o azyl v ČR a byli převezeni do zařízení v Zastávce u Brna.

Chovanec České televizi řekl, že důvody rozhodnutí Iráčanů nezná. "Oni si pravděpodobně uvědomili, že možnost cestovat do jiných zemí je velmi omezená. Oni by teď byli ve standardním azylovém řízení v České republice, čekali by na to, jestli opět získají mezinárodní ochranu. Rozhodli se, že toho nevyužijí a vrátí se domů," řekl ministr. Stát podle něj bude zajišťovat co nejlevnější leteckou přepravu do Iráku, protože ji bude také hradit. "Já bych se velmi přimluvil za to, aby to zaplatila Generace 21, protože stát tento problém nezpůsobil," dodal ministr.

Nadační fond důvody rozhodnutí iráckých křesťanů vrátit se do vlasti nezná a bližší informace nemá. Ředitel fondu Jan Talafant ČTK řekl, že případné uhrazení cesty bude tedy záležet na situaci a okolnostech odjezdu. "Není prvotní zájem naší organizace posílat lidi zpět. Jestliže dnes je jejich země bezpečná, zítra být nemusí," uvedl Talafant. Nejférovější by prý bylo, kdyby si skupina uhradila cestu sama.

Uprchlíci si ve čtvrtek vyzvedli pasy na ministerstvu vnitra a požádali o ukončení statusu azylanta. Dostali cestovní doklady a třídenní výjezdní příkaz k opuštění EU. Minibusem soukromé firmy se vydali na cestu do Německa. Podle ministerstva vnitra dostali informace o tom, že nesmějí ilegálně překročit hranice jiného státu EU. Policie skupinu kontrolovala ve čtvrtek večer asi osm kilometrů od česko-německých hranic. Iráčané, mezi kterými jsou i děti, strávili noc v hotelu v centru Ústí nad Labem. Poté se dostali do zařízení v Zastávce u Brna. Jeho pracovníci ČTK k případu žádné informace nesdělili, podle nich je poskytne jen ministerstvo vnitra.

Fond zatím do ČR přivezl 89 křesťanských uprchlíků. Jako první opustila Česko na začátku dubna skupina 25 lidí z Okrouhlíku u Jihlavy, která odjela do Německa. Německé úřady chtějí 20 z nich vrátit do ČR. Zbylá pětičlenná rodina se vracet nebude, protože otec už v Německu dostal azyl. Chovanec dnes v ČT uvedl, že ministerstvo potvrdilo připravenost tyto lidi převzít. "Tři nebo čtyři dny do dnešního dne nemáme žádnou informaci z německé strany, kdy by k tomu předání mělo dojít," dodal. Německé ministerstvo vnitra dnes ČTK sdělilo, že k případu nemá žádné nové informace.

Před týdnem odletěla zpět do vlasti osmičlenná rodina z Brna, důvodem byl stesk po domově. Cestu hradili jejich příbuzní.

O zbývajících 40 uprchlíků, kteří pobývají v Praze a Soběšovicích na Frýdecko-Místecku, se chce Nadační fond Generace 21 dál starat minimálně po celý první rok jejich pobytu v Česku. Podle Talafanta se v těchto skupinách žádný problém nevyskytl.

Vláda před dvěma týdny program přesídlení iráckých křesťanů, díky němuž mělo v Česku najít nový domov 153 lidí, zrušila. Stalo se tak pár dní před příjezdem dalších devíti uprchlíků do Česka, už měli koupené letenky a na místě prodaný majetek. Obě rodiny proto dostaly od partnerské nadace po 500 dolarů (11.900 Kč) jako kompenzaci za škody kvůli zrušení přesídlení na poslední chvíli, uvedl fond.
Přečteno: 699x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Policie, Imigrace, Křesťané, IrákHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo