romea - logo
28. října 2020 (středa)
svátek má Státní svátek

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kvalita života Romů na Slovensku se postupně zvyšuje. Vyplývá to z dat nově aktualizovaného Atlasu romských komunit

10.9.2019 17:40
Ábel Ravasz (zcela vpravo) (FOTO: Oficiální Facebooková stránka Abéla Ravasze)
Ábel Ravasz (zcela vpravo) (FOTO: Oficiální Facebooková stránka Abéla Ravasze)

Tempo růstu romské populace na Slovensku se zvolňuje a stále větší část Romů žije v normálních podmínkách. Vyplývá to z údajů aktualizovaného Atlasu romských komunit, který minulý týden představil slovenský vládní zmocněnec pro Romy Ábel Ravasz. Nevládní i mezinárodní organizace upozorňují, že část Romů na Slovensku bydlí v nevyhovujících hygienických podmínkách.

"Atlas obsahuje nejen informace o tom, kde a v jakém typu koncentrací romské komunity na Slovensku žijí, ale také o tom, jaké jsou jejich životní podmínky a ve kterých lokalitách mají například přístup k pitné vodě, plynu či elektřině. Jelikož se nám podařilo formálně definovat a "překopat" systém sběru dat, dovolím si tvrdit, že momentálně na Slovensku nejsou lokality, ve kterých by Romové žili koncentrovaně a nevěděli bychom o nich," uvedl zmocněnec pro romské komunity Ábel Ravasz.

Podle odhadu nyní žije na pětimilionovém Slovensku 440.000 Romů. Atlas romských komunit vznikl v roku 2004, a byl aktualizovaný v roce 2013. Odhadoval tehdy romskou populaci zhruba na 403.000 osob. Při sčítání lidu v roce 2011 se k romské národnosti přihlásilo jen zhruba 106.000 obyvatel.

"Z dat vidíme, že populační růst Romů na Slovensku na postupně zpomaluje, a že větší a větší část z nich žije v normálních podmínkách. Jeden z příkladů je přístup k pitné vodě, ve stovce největších komunit na Slovensku má vodovod 61% obyvatel. V 2013 to bylo 48%, a v 2004 pouze okolo 36%. Výrazný posun vidíme i v jiných oblastech," vysvětlil Ravasz.

"Početnější romská komunita žije v 804 obcích a městech po celém Slovensku," dodal Ravasz.

Menší skupiny Romů autoři studie během sběru dat od konce loňska do března letošního roku zjistili v dalších 373 obcích.

Sběr dat probíhal v regionech od prosince 2018 do března 2019. Na jejich sběru spolupracoval úřad zplnomocněnce s Institutem pro výzkum práce a rodiny v rámci národního projektu Monitorování a hodnocení inkluzivních politik.

"Samotný sběr probíhal v několika fázích - v prvním kole byly osloveny všechny obce na Slovensku s otázkou, zda na svém území evidují přítomnost koncentrovaně žijících romských komunit. Později byly shromážděny údaje o obydlích, infrastruktuře a občanské vybavenosti v těchto obcích od samospráv pomocí dotazníků. Po prvotním zmapování přišli do obcí terénní spolupracovníci Institutu pro výzkum práce a rodiny, kteří získané informace na místě ověřovali a doplňovali. Následně jsme získané informace ověřovali na základě údajů z regionálních kanceláří úřadu zmocněnce. Před vydáním Atlasu náš úřad nabídl odborné veřejnosti prostor k vyjádření k údajům a společně jsme se tak postarali o jejich doplnění a odstranění možných nepřesností," vyvsětlil proces sběru dat Ľuboš Kovács, analytik národního projektu Monitorování a hodnocení.

"Atlas chceme využít na podporu projektů v lokalitách, kde je třeba situaci zlepšit a vyrovnávat tak rozdíly v životní úrovni na Slovensku. Data však využijí i vědci při vědeckých výzkumech, neziskové organizace i samotné obce. Společně tak chceme nadále pracovat na tom, aby se kvalita života Romů na Slovensku zvyšovala a tím se stíraly rozdíly mezi minoritou a majoritou a v konečném důsledku zlepšovalo jejich soužití," uvedl zmocněnec pro romské komunity Ábel Ravasz.

Podle loňské analýzy slovenského vládního Institutu finanční politiky zdravotní stav romské menšiny na Slovensku je ve srovnání s většinovou populací výrazně horší, což se projevuje i v nižší naději dožití a vyšší kojenecké úmrtnosti Romů. Důvodem jsou špatné životní podmínky, ale i nedostatečné využívání zdravotní péče v romských komunitách.

VIDEO

Přečteno: 1090x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Romové, PopulaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo