romea - logo
25. října 2020 (neděle)
svátek má Beáta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Le Monde: Vzestup nacistické ideologie v Evropě. Všichni se musejí postavit proti a umožnit život evropskému snu

31.5.2012 10:19, (ROMEA)
ilustrační foto

Neonacistická strana Zlatý úsvit vstoupila do řeckého parlamentu. Znak inspirovaný svastikou, hitlerovský pozdrav, Mein Kampf jako příručka, rasistická a antisemitská ideologie, rétorika proti imigrantům, hrozby proti novinářům, kult osobnosti: Zlatý úsvit je přímým nástupcem nacistické Národně socialistické německé dělnické strany NSDAP, která uvrhla Evropu a celý svět do krve a chaosu, píše francouzský list Le Monde.

Vzestup nacistické ideologie se netýká jen Řecka. V Lotyšsku letos v reakci na kritiky výročního pochodu bývalých Waffen SS prezident nacisty podpořil. V Rakousku je Svobodná strana Rakouska (FPÖ), extremistická formace, která žije nostalgií po tzv. třetí říši, favoritem příštích parlamentních voleb. V Maďarsku dnes Maďarská garda, dědička milicí strany hákového kříže, která organizovala vyhlazování Židů a Romů, Židy terorizuje a s Romy vyvolává střety.

Tento vzestup byl umožněn důkladným zpochybňováním soužití, do něhož se pustily extrémně pravicové strany, které přijaly strategii vypracovanou v Nizozemsku Stranou pro svobodu Geerta Wilderse počátkem tohoto tisíciletí. Spočívá v tom, že se názory o nerovnosti ras zakrývají kulturní maskou "boje proti islamizaci Evropy".

V kontextu ekonomické a sociální krize, která prospívá frenetickému hledání obětních beránků a zvyšuje obavy z úpadku starého kontinentu, se tato strategie ukázala být účinná tak, že jde z toho až strach. Umožnila rovněž extrémně pravicovým stranám, které přestaly být diabolizovány, aby se staly oporou či dokonce členy vládních koalic, a přispěla k banalizaci výrazů rasismus a antisemitismus v evropských společnostech. Konečně tato extrémní pravice zbavená diabolizace připravila půdu pro strany, s nimiž sdílí rasistickou a antisemitskou ideologii a které dnes mohou po vzoru Zlatého úsvitu spojovat úspěch ve volbách s otevřeným vyjadřováním své nenávisti.

Tváří v tvář této odstrašující situaci, kterou dnes ztělesňuje vstup neonacistických poslanců do řeckého parlamentu, v duchu solidarity prohlašujeme: "My všichni jsme řečtí Židé!" Nemůžeme akceptovat, aby v Řecku i jinde na našem kontinentu měli Židé, imigranti, muslimové, Romové nebo černoši strach o svůj život kvůli tomu, že jsou tím, čím jsou.

Všichni občané, politické strany, odbory a síly občanské společnosti, intelektuálové a umělci se musejí postavit proti extrémní pravici a umožnit život evropskému snu. Evropský sen, za nějž bojujeme, je snem o kontinentu, který si je vědom, že je postaven na troskách nacismu a vzpomínkách na holokaust. Je to sen o kontinentu zbaveném rasismu a antisemitismu. Je to projekt společnosti založené na soužití bez ohledu na hranice.

Aby se však tento sen uskutečnil, je třeba skoncovat se dvěma dogmaty. Především s dogmatem úspornosti, které umožňuje úspěchy populistických stran a omezuje perspektivy evropské mládeže na splácení dluhu, jako kdyby celé generace měly být obětovány na oltář věčných úspor.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Vůdce řeckých neonacistů Michaloliákos popřel holokaust. Jeho stranu Zlatý úsvit volilo hodně policistů Atény, Řecko, 17.5.2012 11:10, (ROMEA)
Česká pozice:Řecko: Voličským pilířem neonacistů jsou policisté
Zlatý úsvit: Chceme z Řecka dostat přistěhovalce a jejich zápach. A pak zaminovat hranice
Řečtí neonacisté získali ve volbách 20 poslaneckých křesel. V Evropě je tak již osm zemí, kde jsou extremisté v parlamentu

Za druhé to je dogma Evropy jako pevnosti, které přispívá k rozvoji nálad proti imigrantům, jakož i k uzavírání hranic v době, kdy Evropa potřebuje imigranty, pokud chce zachovat zásadní prvek poválečné evropské identity: svůj systém sociální ochrany.

Nyní je prvořadé, aby evropské instituce podporovaly demokracii, sociální pokrok, rovnost mezi jednotlivci a ochranu těch, na něž se soustřeďuje rasové a sociální násilí vyostřované krizí.

V době, kdy je evropská myšlenka často snižována, se nám zdá být zásadní Evropu intenzivněji, rychleji posilňovat a dodávat mocný dech evropskému snu. Jestliže bychom tento sen nepodporovali, odsoudili bychom se k tomu, že bychom bezcílně bloumali uprostřed strašlivého snu, v Řecku stejně jako jinde v Evropě.

Přečteno: 1315x
 

Kam dál:

Štítky:  

EU, Nacismus, Neonacismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo