romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Le Penovi soud snížil pokutu za hanlivé výroky o Romech

3.3.2017 13:00
Francouzský fašizující politik Jean-Marie Le Pen v souvislosti s
Francouzský fašizující politik Jean-Marie Le Pen v souvislosti s "populační explozí" ve světě a problémem migrace řekl, že "Monseigneur Ebola by to mohl vyřešit během tří měsíců".

Francouzský odvolací soud snížil zakladateli krajně pravicové strany Národní fronta (FN) Jeanu-Mariemu Le Penovi pokutu za jeho hanlivé výroky o Romech. Z původních 8000 eur (216 tisíc Kč) uložených loni v dubnu byla nyní částka snížena na 5000 eur (135 tisíc Kč).

Le Pen na politickém shromáždění v Nice v roce 2013 varoval obyvatele, že v roce 2014 se nejméně o 50 tisíc zvýší současný počet Romů, jejichž přítomnost ve městě podle něj provází "svrbění a pach". Podle loňského verdiktu se tak dopustil trestného činu podněcování k rasové nenávisti a etnické diskriminace. Nyní osmaosmdesátiletý kontroverzní politik byl již dříve odsouzen za jiný výrok, podle něhož Romové "kradou tak přirozeně, jako ptáci létají".

Le Pen bojuje s francouzskou justicí kvůli svým nejrůznějším kontroverzním prohlášením desítky let. Za nejznámější se považuje jeho opakované tvrzení, že nacistické plynové komory jsou jen detailem v dějinách druhé světové války. Podle svých kritiků tím zpochybňuje zločiny proti lidskosti.

Národní fronta, kterou vede Le Penova dcera Marine, svého zakladatele kvůli kontroverzním výrokům předloni vyloučila ze svých řad. Le Penová otce v čele strany nahradila už v roce 2011; nyní je europoslankyní a letos se uchází o křeslo francouzského prezidenta. Ambice Le Penové ale ohrožují otcovy radikální názory, proto se od něj snaží distancovat.

Přečteno: 2565x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Francie, Národní fronta, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo