romea - logo
24. září 2020 (čtvrtek)
svátek má Jaromír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Legenda romské hudby Esma Redžepová byla pohřbena v pondělí ve Skopje. Čest jí vzdal prezident i premiér Makedonie

13.12.2016 13:04
V pondělí 12. 12. 2016  byla ve Skopje pohřbena Esma Redžepová (FOTO: http://www.vecernji.hr, Srdjan Ilic/PIXSELL)
V pondělí 12. 12. 2016 byla ve Skopje pohřbena Esma Redžepová (FOTO: http://www.vecernji.hr, Srdjan Ilic/PIXSELL)

Esma Redžepová, královna romské hudby, která zemřela v neděli ráno, byla v pondělí pohřbena ve Skopje. Informovala o tom agentura Reuters. Čest jí vzdaly i politické špičky Makedonie, prezident Ďorge Ivanov, premiér Nikola Gruevski, ministryně kultury Elizabeta Kanceska-Milevska nebo starosta Skopje Koce Trajanovski.

"Romové a celý svět ztratil tolik, že to není možné v tuto chvíli ani pochopit. Součást kultury našeho národa je ztracena na vždy," řekl na pohřbu srbský romský aktivista Dragoljub Ackovic. "Byla královnou a všichni jí milovali," řekl chorvatský hudebník Vlado Kalember.

"Esma byla naše romská královna, královna makedonské hudby a královna celého lidstva. Byla jedním z největších představitelů Makedonii ve světě. S hlubokým smutkem musím říct, že jsme ztratili velkou ženu a chci vyjádřit soustrast její rodině," uvedl starosta Skopje Koce Trajanovski při v vzpomínkovém zasedání  městské rady Skopje.

Samotného pohřbu se nezúčastnilo mnoho lidí, protože rodina nestihla o pohřbu více informovat veřejnost. "Její smrt přišla náhle a podle muslimských zvyků musela být pohřbena do 24 hodin," napsala agentura Reuters. Stovky lidí však podepisují kondolenční knihu, která je umístěna na radnici ve Skopje.

Uznávaná královna romské hudby Esma Redžepová zemřela v neděli ráno v makedonské metropoli Skopji, bylo jí 73 let. Makedonská média informovala, že umělkyně podlehla v boji s nemocí.

Esma Redžepová se narodila během druhé světové války v chudé romské rodině. Zpívat začala v deseti letech a byla jednou z prvních romských umělkyň, která vystoupila v rozhlase či televizi.

Titul královna romské hudby získala v roce 1976 v Indii na mezinárodním romském festivalu, na němž se podílelo 24 zemí světa. US National Public Radio zařadilo v roce 2010 Redžepovou spolu s Ellou Fitzgerald, Placido Domingem, Janis Joplin a Freddie Mercurym mezi 50 největších hlasů na světě. V roce 2013 Esma Redžepová reprezentovala Makedonii v soutěži Eurovision Song.

Esma Redžepová byla kromě toho dvakrát nominována i na Nobelovu cenu za mír za své charitativní iniciativy. „Ráda pomáhám lidem. S manželem jsme nikdy neměli vlastní děti, ale tento handicap jsme si dostatečně vynahradili - za celý dosavadní život jsme adoptovali 47 dětí. Dáváme jednu pětinu výdělku z každého koncertu na charitu. Podporujeme finančně chudé mladé lidi na studiích,“ uvedla v jednom z rozhovorů k tomu Esma.

V průběhu občanské války v Kosovu byl jejich dům otevřen všem lidem, kteří v nouzi potřebovali jídlo a další základní věci.

Redžepová, která byla provdána za makedonského umělce Steva Teodosijevského, proslula i jako odhodlaná bojovnice za emancipaci romských žen.

VIDEO

Přečteno: 3724x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Pohřeb, úmrtí, MakedonieHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo