romea - logo
22. února 2020 (sobota)
svátek má Petr
Loading
rozšířené vyhledávaní

Legenda romské hudby Esma Redžepová byla pohřbena v pondělí ve Skopje. Čest jí vzdal prezident i premiér Makedonie

13.12.2016 13:04
V pondělí 12. 12. 2016  byla ve Skopje pohřbena Esma Redžepová (FOTO: http://www.vecernji.hr, Srdjan Ilic/PIXSELL)
V pondělí 12. 12. 2016 byla ve Skopje pohřbena Esma Redžepová (FOTO: http://www.vecernji.hr, Srdjan Ilic/PIXSELL)

Esma Redžepová, královna romské hudby, která zemřela v neděli ráno, byla v pondělí pohřbena ve Skopje. Informovala o tom agentura Reuters. Čest jí vzdaly i politické špičky Makedonie, prezident Ďorge Ivanov, premiér Nikola Gruevski, ministryně kultury Elizabeta Kanceska-Milevska nebo starosta Skopje Koce Trajanovski.

"Romové a celý svět ztratil tolik, že to není možné v tuto chvíli ani pochopit. Součást kultury našeho národa je ztracena na vždy," řekl na pohřbu srbský romský aktivista Dragoljub Ackovic. "Byla královnou a všichni jí milovali," řekl chorvatský hudebník Vlado Kalember.

"Esma byla naše romská královna, královna makedonské hudby a královna celého lidstva. Byla jedním z největších představitelů Makedonii ve světě. S hlubokým smutkem musím říct, že jsme ztratili velkou ženu a chci vyjádřit soustrast její rodině," uvedl starosta Skopje Koce Trajanovski při v vzpomínkovém zasedání  městské rady Skopje.

Samotného pohřbu se nezúčastnilo mnoho lidí, protože rodina nestihla o pohřbu více informovat veřejnost. "Její smrt přišla náhle a podle muslimských zvyků musela být pohřbena do 24 hodin," napsala agentura Reuters. Stovky lidí však podepisují kondolenční knihu, která je umístěna na radnici ve Skopje.

Uznávaná královna romské hudby Esma Redžepová zemřela v neděli ráno v makedonské metropoli Skopji, bylo jí 73 let. Makedonská média informovala, že umělkyně podlehla v boji s nemocí.

Esma Redžepová se narodila během druhé světové války v chudé romské rodině. Zpívat začala v deseti letech a byla jednou z prvních romských umělkyň, která vystoupila v rozhlase či televizi.

Titul královna romské hudby získala v roce 1976 v Indii na mezinárodním romském festivalu, na němž se podílelo 24 zemí světa. US National Public Radio zařadilo v roce 2010 Redžepovou spolu s Ellou Fitzgerald, Placido Domingem, Janis Joplin a Freddie Mercurym mezi 50 největších hlasů na světě. V roce 2013 Esma Redžepová reprezentovala Makedonii v soutěži Eurovision Song.

Esma Redžepová byla kromě toho dvakrát nominována i na Nobelovu cenu za mír za své charitativní iniciativy. „Ráda pomáhám lidem. S manželem jsme nikdy neměli vlastní děti, ale tento handicap jsme si dostatečně vynahradili - za celý dosavadní život jsme adoptovali 47 dětí. Dáváme jednu pětinu výdělku z každého koncertu na charitu. Podporujeme finančně chudé mladé lidi na studiích,“ uvedla v jednom z rozhovorů k tomu Esma.

V průběhu občanské války v Kosovu byl jejich dům otevřen všem lidem, kteří v nouzi potřebovali jídlo a další základní věci.

Redžepová, která byla provdána za makedonského umělce Steva Teodosijevského, proslula i jako odhodlaná bojovnice za emancipaci romských žen.

VIDEO

Přečteno: 3698x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Pohřeb, úmrtí, MakedonieHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo