romea - logo
27. května 2020 (středa)
svátek má Valdemar
Loading
rozšířené vyhledávaní

Lidé na Slovensku žádají generálního prokurátora o zrušení Kotlebovy strany

16.3.2016 13:21
Vrána k vráně sedá: slovenský fašista Kotleba se svými věrnými kamarády z Dělnické strany sociální spravedlnosti - vpravo předseda Vandas.
Vrána k vráně sedá: slovenský fašista Kotleba se svými věrnými kamarády z Dělnické strany sociální spravedlnosti - vpravo předseda Vandas.

Organizátoři antifašistického pochodu proti krajně pravicové straně Kotleba – Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), kterého se po parlamentních volbách v pondělí 7.března zúčastnilo v centru Bratislavy až 3000 lidí, žádají její zrušení. Generálnímu prokurátorovi Slovenské republiky Jaromíru Čižnárovi doručili dopis, ve kterém ho žádají, aby využil své pravomoci a podal podnět na rozpuštění Koltebovy strany k nejvyššímu soudu.

To by se stalo v případě, pokud by prokurátor vyhodnotil, že činnost a program LSNS je v rozporu s Ústavou. I kdyby soud stranu nakonec rozpustil, zůstali by členové strany i nadále poslanci, protože zákon na takovou možnost není připraven.

Kotlebova strana je považovaná za krajně pravicovou až neonacistickou. Ve volbách jí dalo hlas přes 200 tisíc Slováků. LSNS získala osm procent hlasů a obsadí v parlamentu 14 křesel.

Podle tiskové mluvčí slovenské Generální prokuratury Andrey Predajňové došlo na rozpuštění Kotlebovy strany již 160 žádostí.  

„Navzdory tomu, že LSNS se v sobotu dostala do parlamentu formálně demokraticky, není to demokratická strana. LSNS je morálním následovníkem a obdivovatelem zločineckého válečného Slovenského štátu, který zavraždil 60 tisíc lidí pro svou zvrácenou ideologii,“ uvedl pro server novinky.cz jeden z organizátorů pochodu Matej Ivančík z Institutu lidských práv.

Kotlebova strana již v minulosti zrušena byla – v roce 2006 rozpustil nejvyšší soud jeho tehdejší uskupení Slovenská pospolitost – Národní strana, která ve svém programu navrhovala zrušení demokracie a nastolení stavovského státu na národním, křesťanském a sociálním principu. Šlo o vůbec první rozpuštění politické strany v historii země.

Nepřehlédněte:

Přečteno: 1247x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Marian Kotleba, Neonacismus, Soud, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo