romea - logo
13. srpna 2020 (čtvrtek)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Lidé na Slovensku žádají generálního prokurátora o zrušení Kotlebovy strany

16.3.2016 13:21
Vrána k vráně sedá: slovenský fašista Kotleba se svými věrnými kamarády z Dělnické strany sociální spravedlnosti - vpravo předseda Vandas.
Vrána k vráně sedá: slovenský fašista Kotleba se svými věrnými kamarády z Dělnické strany sociální spravedlnosti - vpravo předseda Vandas.

Organizátoři antifašistického pochodu proti krajně pravicové straně Kotleba – Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), kterého se po parlamentních volbách v pondělí 7.března zúčastnilo v centru Bratislavy až 3000 lidí, žádají její zrušení. Generálnímu prokurátorovi Slovenské republiky Jaromíru Čižnárovi doručili dopis, ve kterém ho žádají, aby využil své pravomoci a podal podnět na rozpuštění Koltebovy strany k nejvyššímu soudu.

To by se stalo v případě, pokud by prokurátor vyhodnotil, že činnost a program LSNS je v rozporu s Ústavou. I kdyby soud stranu nakonec rozpustil, zůstali by členové strany i nadále poslanci, protože zákon na takovou možnost není připraven.

Kotlebova strana je považovaná za krajně pravicovou až neonacistickou. Ve volbách jí dalo hlas přes 200 tisíc Slováků. LSNS získala osm procent hlasů a obsadí v parlamentu 14 křesel.

Podle tiskové mluvčí slovenské Generální prokuratury Andrey Predajňové došlo na rozpuštění Kotlebovy strany již 160 žádostí.  

„Navzdory tomu, že LSNS se v sobotu dostala do parlamentu formálně demokraticky, není to demokratická strana. LSNS je morálním následovníkem a obdivovatelem zločineckého válečného Slovenského štátu, který zavraždil 60 tisíc lidí pro svou zvrácenou ideologii,“ uvedl pro server novinky.cz jeden z organizátorů pochodu Matej Ivančík z Institutu lidských práv.

Kotlebova strana již v minulosti zrušena byla – v roce 2006 rozpustil nejvyšší soud jeho tehdejší uskupení Slovenská pospolitost – Národní strana, která ve svém programu navrhovala zrušení demokracie a nastolení stavovského státu na národním, křesťanském a sociálním principu. Šlo o vůbec první rozpuštění politické strany v historii země.

Nepřehlédněte:

Přečteno: 1249x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Marian Kotleba, Neonacismus, Soud, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo