romea - logo
18. února 2020 (úterý)
svátek má Gizela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Lidé na Slovensku žádají generálního prokurátora o zrušení Kotlebovy strany

16.3.2016 13:21
Vrána k vráně sedá: slovenský fašista Kotleba se svými věrnými kamarády z Dělnické strany sociální spravedlnosti - vpravo předseda Vandas.
Vrána k vráně sedá: slovenský fašista Kotleba se svými věrnými kamarády z Dělnické strany sociální spravedlnosti - vpravo předseda Vandas.

Organizátoři antifašistického pochodu proti krajně pravicové straně Kotleba – Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), kterého se po parlamentních volbách v pondělí 7.března zúčastnilo v centru Bratislavy až 3000 lidí, žádají její zrušení. Generálnímu prokurátorovi Slovenské republiky Jaromíru Čižnárovi doručili dopis, ve kterém ho žádají, aby využil své pravomoci a podal podnět na rozpuštění Koltebovy strany k nejvyššímu soudu.

To by se stalo v případě, pokud by prokurátor vyhodnotil, že činnost a program LSNS je v rozporu s Ústavou. I kdyby soud stranu nakonec rozpustil, zůstali by členové strany i nadále poslanci, protože zákon na takovou možnost není připraven.

Kotlebova strana je považovaná za krajně pravicovou až neonacistickou. Ve volbách jí dalo hlas přes 200 tisíc Slováků. LSNS získala osm procent hlasů a obsadí v parlamentu 14 křesel.

Podle tiskové mluvčí slovenské Generální prokuratury Andrey Predajňové došlo na rozpuštění Kotlebovy strany již 160 žádostí.  

„Navzdory tomu, že LSNS se v sobotu dostala do parlamentu formálně demokraticky, není to demokratická strana. LSNS je morálním následovníkem a obdivovatelem zločineckého válečného Slovenského štátu, který zavraždil 60 tisíc lidí pro svou zvrácenou ideologii,“ uvedl pro server novinky.cz jeden z organizátorů pochodu Matej Ivančík z Institutu lidských práv.

Kotlebova strana již v minulosti zrušena byla – v roce 2006 rozpustil nejvyšší soud jeho tehdejší uskupení Slovenská pospolitost – Národní strana, která ve svém programu navrhovala zrušení demokracie a nastolení stavovského státu na národním, křesťanském a sociálním principu. Šlo o vůbec první rozpuštění politické strany v historii země.

Nepřehlédněte:

Přečteno: 1243x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Marian Kotleba, Neonacismus, Soud, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo