romea - logo
15. srpna 2018 (středa)
svátek má Hana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Lidé proti rasismu spustili web, který má pomoci v boji proti extremismu

7.6.2018 9:58
občanské sdružení Ľudia proti rasizmu (logo sdružení)
občanské sdružení Ľudia proti rasizmu (logo sdružení)

Občanské sdružení Lidé proti rasismu spustilo interaktivní web portál Argumentuj.sk. Svým obsahem bude pokrývat problematiku pravicového extremismu, ale i fenomény jako konspirační weby, dezinformace, nebo hoaxy o menšinách. Web obsahuje i sekce speciálně vytvořené pro potřeby učitelů středních škol.

Boj proti extremismu

Jak informuje sdružení, projekt www.argumentuj.sk je finalistou Hackathonu proti extremismu, který prezident Andrej Kiska vyhlásil přesně před rokem.

Cílem výzvy bylo představit řešení, které spojuje unikátní myšlenku v boji proti extremismu a moderní online technologie.

Ze 139 projektů byl tento záměr jedním z pěti, které prezident ocenil jako nejlepší.

Portál má sloužit široké veřejnosti, které poskytuje argumentační výbavu pro případy, kdy se ocitne v konfrontaci s extremistickou agendou či konspiračním obsahem.

"Často si nám studenti stěžovali, že se v online diskusích o těchto tématech ocitají v argumentační nouzi. Chybí jim řízné a faktické argumenty," cituje tisková zpráva odbornici na extremismus a odbornou garantku projektu Irenu Bihariovou.

"Stejně tak si nám stěžovali i učitelé. Není totiž pravdou, že by mladí sympatizanti extremismu ignorovaly hodiny dějepisu či občanské nauky," tvrdí Bihariová.

Současně dodává, že je to naopak. Podle Biháriové přicházejí na vyučování nabití pochybnými informacemi z extremistických kanálů a staví učitele před úkol ustát s nimi diskuse.

"Učitelé však nemají čas číst obsáhlé studie o Romech či migraci, proto jsme i pro ně vytvořili stručné odpovědi na nejčastější mýty a dezinformace," doplnila Bihariová.

Program pro učitele

Kromě argumentů obsahuje stránka také sekce vyhrazené právě učitelům, jednou z nich je e-learningový program o extremismu.

V krátkých kreslených video-lekcích, najdou zájemci informace o současných podobách extremismu, ale i o často zneužívaném tématu svobody projevu.

Ve druhé sekci budou přibývat metodické návody, komunikační rady a praktická cvičení na vyučovací hodiny. Právě ty jsou podle sdružení Lidé proti rasismu učiteli nejvíce žádané.

Příprava portálu byla konzultována s učitelskou obcí, je reakcí na jejich poptávku a zatím se setkala s příznivou odezvou, informuje tisková zpráva.

Tvorbu e-learningového programu podpořilo i Velvyslanectví USA na Slovensku a na jeho výrobě se podílela i startupová EDtech společnost Skillandia.

Lidé proti rasismu, je občanské sdružení působící v ochraně lidských práv. Organizace vznikla v zájmu vytváření tolerantní, otevřené a multikulturní společnosti, která respektuje lidská práva a individualitu každého člověka bez rozdílu pohlaví, rasy, národnosti, náboženství, věku, či vzdělání.

Přečteno: 865x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Extremismus, Rasismus, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Matka romského dítěte, které mělo údajně stát na začátku konfliktu v brouzdališti v Dubí, poskytla 11. 8. 2018 rozhovor serveru Romea.cz (FOTO: repro ROMEA TV)

videoVIDEO: Nové svědectví z rvačky na koupališti v Dubí. Konflikt měla vyprovokovat "bílá" žena. Hodila s romským dítětem do bazénku

12.8.2018 11:45
Koupaliště Plivátko v Dubí je momentálně asi nejznámější v celé naší republice. Jak již server Romea.cz informoval zřejmě banální incident nebo dokonce jen hra dětí v brouzdališti vyvolala hádku a následně i rvačku nejdříve mezi "bílou" a romskou ženou. Pak se do bitky zapojili i muži. I když se celá událost odehrála už v úterý, do dnešního dne média nezveřejnila výpověď ani jednoho Roma nebo Romky.
 celý článek

Michal Koky, student druhého ročníku farmacie na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně (FOTO: archiv Michala Kokyho)

Student farmacie Michal Koky: Lidé si myslí, že jsem Ital nebo Řek

8.8.2018 0:01
Michal Koky studuje druhým ročníkem farmacii na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně. „Zdravotnictví mě lákalo už od dětství. Vždy jsem věděl, že se v budoucnu chci pohybovat v této sféře. Na gymnáziu mě ze všech předmětů nejvíce bavila chemie. Farmacie zahrnuje obě tyto oblasti, a tak jsem si ji vybral jako studijní obor,“ přibližuje Michal.
 celý článek

Ilustrační FOTO

Banální konflikt v brouzdališti vedl k rvačce. Několik Romů mělo zbít mladého muže. Policie rasistický podtext prozatím nevyšetřuje

8.8.2018 21:57
Na koupališti v severočeském Dubí došlo ke rvačce, kterou vyvolala roztržka mezi matkami na dětském brouzdališti. Skupina několika Romů pak měla brutálně zbít mladíka, který se zastal jedné z žen. O situaci informovali svědci přes sociální sítě a událost vyvolala vlnu protiromských rasistických příspěvků. Policie však okolnosti případu teprve prošetřuje a zatím vyloučila rasový motiv incidentu.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo