romea - logo
21. června 2018 (čtvrtek)
svátek má Alois
Loading
rozšířené vyhledávaní

Lidé proti rasismu spustili web, který má pomoci v boji proti extremismu

7.6.2018 9:58
občanské sdružení Ľudia proti rasizmu (logo sdružení)
občanské sdružení Ľudia proti rasizmu (logo sdružení)

Občanské sdružení Lidé proti rasismu spustilo interaktivní web portál Argumentuj.sk. Svým obsahem bude pokrývat problematiku pravicového extremismu, ale i fenomény jako konspirační weby, dezinformace, nebo hoaxy o menšinách. Web obsahuje i sekce speciálně vytvořené pro potřeby učitelů středních škol.

Boj proti extremismu

Jak informuje sdružení, projekt www.argumentuj.sk je finalistou Hackathonu proti extremismu, který prezident Andrej Kiska vyhlásil přesně před rokem.

Cílem výzvy bylo představit řešení, které spojuje unikátní myšlenku v boji proti extremismu a moderní online technologie.

Ze 139 projektů byl tento záměr jedním z pěti, které prezident ocenil jako nejlepší.

Portál má sloužit široké veřejnosti, které poskytuje argumentační výbavu pro případy, kdy se ocitne v konfrontaci s extremistickou agendou či konspiračním obsahem.

"Často si nám studenti stěžovali, že se v online diskusích o těchto tématech ocitají v argumentační nouzi. Chybí jim řízné a faktické argumenty," cituje tisková zpráva odbornici na extremismus a odbornou garantku projektu Irenu Bihariovou.

"Stejně tak si nám stěžovali i učitelé. Není totiž pravdou, že by mladí sympatizanti extremismu ignorovaly hodiny dějepisu či občanské nauky," tvrdí Bihariová.

Současně dodává, že je to naopak. Podle Biháriové přicházejí na vyučování nabití pochybnými informacemi z extremistických kanálů a staví učitele před úkol ustát s nimi diskuse.

"Učitelé však nemají čas číst obsáhlé studie o Romech či migraci, proto jsme i pro ně vytvořili stručné odpovědi na nejčastější mýty a dezinformace," doplnila Bihariová.

Program pro učitele

Kromě argumentů obsahuje stránka také sekce vyhrazené právě učitelům, jednou z nich je e-learningový program o extremismu.

V krátkých kreslených video-lekcích, najdou zájemci informace o současných podobách extremismu, ale i o často zneužívaném tématu svobody projevu.

Ve druhé sekci budou přibývat metodické návody, komunikační rady a praktická cvičení na vyučovací hodiny. Právě ty jsou podle sdružení Lidé proti rasismu učiteli nejvíce žádané.

Příprava portálu byla konzultována s učitelskou obcí, je reakcí na jejich poptávku a zatím se setkala s příznivou odezvou, informuje tisková zpráva.

Tvorbu e-learningového programu podpořilo i Velvyslanectví USA na Slovensku a na jeho výrobě se podílela i startupová EDtech společnost Skillandia.

Lidé proti rasismu, je občanské sdružení působící v ochraně lidských práv. Organizace vznikla v zájmu vytváření tolerantní, otevřené a multikulturní společnosti, která respektuje lidská práva a individualitu každého člověka bez rozdílu pohlaví, rasy, národnosti, náboženství, věku, či vzdělání.

Přečteno: 772x

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Extremismus, Rasismus, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Předlice. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

V Předlicích začala likvidace skládky. Zapojili se místní obyvatelé, náklady platí město

20.6.2018 16:13
V ústecké čtvrti Předlice začal v úterý 6. června úklid skládky ve vnitrobloku několika soukromých domů. Odvoz odpadů finančně zajišťuje město, informuje radnice v tiskové zprávě na webu. Domy přilehlé ke skládce patří soukromým vlastníkům, žijí v nich chudí lidé, především Romové.
 celý článek

Gypsy Kings - The Original Gypsies of Camargue (FOTO: Lagardere No Limits)

Gypsy Kings: Změnili jsme název, ale duše kapely je pořád stejná a naše hudba se nemění

20.6.2018 14:53
Koncertu předcházela změna názvu z původních Gipsy Kings na nové The Original Gypsies of Camargue kvůli právnickým tahanicím mezi zastupitelskými agenturami několika zakládajících členů. Na pražském koncertu vystoupili čtyři původní členové kapely: Patchaï Reyes, Canut Reyes, Paul Reyes a Chico Bouchikhi, které doprovodilo dalších jedenáct muzikantů.
 celý článek

Moldava nad Bodvou (FOTO: Repro SME.sk/MECEM)

Slovenský soud po kontroverzní policejní razii potrestal pouze Romy

20.6.2018 11:33
Pět let od kontroverzní policejní razie v romské lokalitě na východním Slovensku soud zatím nepravomocně potrestal dva ze šesti Romů obžalovaných z křivé výpovědi, při které nařkli policisty ze surového jednání. Upozornily na to nevládní organizace, podle kterých se tak ze zraněných stali pachatelé a stát případ nikdy nezávisle nevyšetřil. Slovenská ombudsmanka vybídla, aby z policejních akcí byly pořizovány kamerové záznamy.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

 

Další články z rubriky..
romea - logo