romea - logo
20. října 2018 (sobota)
svátek má Vendelín
Loading
rozšířené vyhledávaní

Lidé proti rasismu spustili web, který má pomoci v boji proti extremismu

7.6.2018 9:58
občanské sdružení Ľudia proti rasizmu (logo sdružení)
občanské sdružení Ľudia proti rasizmu (logo sdružení)

Občanské sdružení Lidé proti rasismu spustilo interaktivní web portál Argumentuj.sk. Svým obsahem bude pokrývat problematiku pravicového extremismu, ale i fenomény jako konspirační weby, dezinformace, nebo hoaxy o menšinách. Web obsahuje i sekce speciálně vytvořené pro potřeby učitelů středních škol.

Boj proti extremismu

Jak informuje sdružení, projekt www.argumentuj.sk je finalistou Hackathonu proti extremismu, který prezident Andrej Kiska vyhlásil přesně před rokem.

Cílem výzvy bylo představit řešení, které spojuje unikátní myšlenku v boji proti extremismu a moderní online technologie.

Ze 139 projektů byl tento záměr jedním z pěti, které prezident ocenil jako nejlepší.

Portál má sloužit široké veřejnosti, které poskytuje argumentační výbavu pro případy, kdy se ocitne v konfrontaci s extremistickou agendou či konspiračním obsahem.

"Často si nám studenti stěžovali, že se v online diskusích o těchto tématech ocitají v argumentační nouzi. Chybí jim řízné a faktické argumenty," cituje tisková zpráva odbornici na extremismus a odbornou garantku projektu Irenu Bihariovou.

"Stejně tak si nám stěžovali i učitelé. Není totiž pravdou, že by mladí sympatizanti extremismu ignorovaly hodiny dějepisu či občanské nauky," tvrdí Bihariová.

Současně dodává, že je to naopak. Podle Biháriové přicházejí na vyučování nabití pochybnými informacemi z extremistických kanálů a staví učitele před úkol ustát s nimi diskuse.

"Učitelé však nemají čas číst obsáhlé studie o Romech či migraci, proto jsme i pro ně vytvořili stručné odpovědi na nejčastější mýty a dezinformace," doplnila Bihariová.

Program pro učitele

Kromě argumentů obsahuje stránka také sekce vyhrazené právě učitelům, jednou z nich je e-learningový program o extremismu.

V krátkých kreslených video-lekcích, najdou zájemci informace o současných podobách extremismu, ale i o často zneužívaném tématu svobody projevu.

Ve druhé sekci budou přibývat metodické návody, komunikační rady a praktická cvičení na vyučovací hodiny. Právě ty jsou podle sdružení Lidé proti rasismu učiteli nejvíce žádané.

Příprava portálu byla konzultována s učitelskou obcí, je reakcí na jejich poptávku a zatím se setkala s příznivou odezvou, informuje tisková zpráva.

Tvorbu e-learningového programu podpořilo i Velvyslanectví USA na Slovensku a na jeho výrobě se podílela i startupová EDtech společnost Skillandia.

Lidé proti rasismu, je občanské sdružení působící v ochraně lidských práv. Organizace vznikla v zájmu vytváření tolerantní, otevřené a multikulturní společnosti, která respektuje lidská práva a individualitu každého člověka bez rozdílu pohlaví, rasy, národnosti, náboženství, věku, či vzdělání.

Přečteno: 881x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Extremismus, Rasismus, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Více než osm desítek romských studentů středních a vyšších odborných škol si v pátek 4. 11. 2017 v Praze převzalo stipendia, která jim udělila organizace ROMEA. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Slavnostní předávání stipendií pro romské studenty SŠ a VOŠ

19.10.2018 0:37
Přímý přenos z Brožíkova sálu na Staroměstské radnici ze slavnostního setkání romských studentů středních a vyšších odborných škol, kteří se pro tento školní rok stali součástí Romského stipendijního programu. Ten realizuje organizace ROMEA již třetím rokem za podpory dánské nadace Velux, nadace Albatros a dalších podporovatelů. Přímý přenos ze slavnostní akce zajišťuje první romská internetová televize ROMEA TV.
 celý článek

Jedna ze dvou uzavíraných ubytoven v Ústí nad Labem. Ubytovna Modrá. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Výzkum Agentury: Více než 80% rodin z ubytoven se přestěhovalo do běžného bydlení díky mimořádné dávce

16.10.2018 15:58
Víc než čtyři pětiny domácností z ubytoven, které se díky mimořádné dávce na kauci a vybavení mohly přestěhovat do běžného bytu, si bydlení po roce udržely.
 celý článek

Tomio Okamura a koncentrační tábor v Letech u Písku (Koláž: Romea.cz)

Okamura a Rozner se dle policie nedopustili trestného činu, Lety jsou dál "neexistující pseudokoncentrák bez plotu"

16.10.2018 11:39
Výroky předsedy SPD Tomia Okamury a jeho stranického kolegy poslance Miloslava Roznera o romském táboře v Letech u Písku nejsou trestným činem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo