romea - logo
22. května 2019 (středa)
svátek má Emil
Loading
rozšířené vyhledávaní

Lidé proti rasismu spustili web, který má pomoci v boji proti extremismu

7.6.2018 9:58
občanské sdružení Ľudia proti rasizmu (logo sdružení)
občanské sdružení Ľudia proti rasizmu (logo sdružení)

Občanské sdružení Lidé proti rasismu spustilo interaktivní web portál Argumentuj.sk. Svým obsahem bude pokrývat problematiku pravicového extremismu, ale i fenomény jako konspirační weby, dezinformace, nebo hoaxy o menšinách. Web obsahuje i sekce speciálně vytvořené pro potřeby učitelů středních škol.

Boj proti extremismu

Jak informuje sdružení, projekt www.argumentuj.sk je finalistou Hackathonu proti extremismu, který prezident Andrej Kiska vyhlásil přesně před rokem.

Cílem výzvy bylo představit řešení, které spojuje unikátní myšlenku v boji proti extremismu a moderní online technologie.

Ze 139 projektů byl tento záměr jedním z pěti, které prezident ocenil jako nejlepší.

Portál má sloužit široké veřejnosti, které poskytuje argumentační výbavu pro případy, kdy se ocitne v konfrontaci s extremistickou agendou či konspiračním obsahem.

"Často si nám studenti stěžovali, že se v online diskusích o těchto tématech ocitají v argumentační nouzi. Chybí jim řízné a faktické argumenty," cituje tisková zpráva odbornici na extremismus a odbornou garantku projektu Irenu Bihariovou.

"Stejně tak si nám stěžovali i učitelé. Není totiž pravdou, že by mladí sympatizanti extremismu ignorovaly hodiny dějepisu či občanské nauky," tvrdí Bihariová.

Současně dodává, že je to naopak. Podle Biháriové přicházejí na vyučování nabití pochybnými informacemi z extremistických kanálů a staví učitele před úkol ustát s nimi diskuse.

"Učitelé však nemají čas číst obsáhlé studie o Romech či migraci, proto jsme i pro ně vytvořili stručné odpovědi na nejčastější mýty a dezinformace," doplnila Bihariová.

Program pro učitele

Kromě argumentů obsahuje stránka také sekce vyhrazené právě učitelům, jednou z nich je e-learningový program o extremismu.

V krátkých kreslených video-lekcích, najdou zájemci informace o současných podobách extremismu, ale i o často zneužívaném tématu svobody projevu.

Ve druhé sekci budou přibývat metodické návody, komunikační rady a praktická cvičení na vyučovací hodiny. Právě ty jsou podle sdružení Lidé proti rasismu učiteli nejvíce žádané.

Příprava portálu byla konzultována s učitelskou obcí, je reakcí na jejich poptávku a zatím se setkala s příznivou odezvou, informuje tisková zpráva.

Tvorbu e-learningového programu podpořilo i Velvyslanectví USA na Slovensku a na jeho výrobě se podílela i startupová EDtech společnost Skillandia.

Lidé proti rasismu, je občanské sdružení působící v ochraně lidských práv. Organizace vznikla v zájmu vytváření tolerantní, otevřené a multikulturní společnosti, která respektuje lidská práva a individualitu každého člověka bez rozdílu pohlaví, rasy, národnosti, náboženství, věku, či vzdělání.

Přečteno: 929x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Extremismus, Rasismus, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Kniha Amendar: Pohled do světa romských osobností (FOTO: Muzeum romské kultury)

Muzeum romské kultury získalo cenu za nejlepší muzejní publikaci roku 2018

17.5.2019 13:50
V pražském obecním domě se udělovaly ceny Gloria musealis, která ocenila nejlepší výkony českých muzeí v uplynulém roce. Cenu za nejlepší muzejní publikaci dostalo Muzeum romské kultury za publikaci Amendar: Pohled do světa romských osobností autorek Jany Horváthové a Alice Sigmund Herákové.
 celý článek

Protestní průvod Romů a Sintů v Miláně 16. května 2019 (FOTO: Printscreen ze záznamu sdružení Khetane)

V Miláně na Den romského odboje vyšlo do ulic téměř 1000 Romů a Sintů

17.5.2019 12:20
16. května vyšlo v italském Miláně do ulic téměř 1000 Romů, aby jasně vzkázali ministru vnitra Matteo Salvinimu, že jsou plnohodnotnými občany Itálie a žádají dodržování svých práv.
 celý článek

Jaroslav Parči (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Jaroslav Parči: Jsem Rom, jsem gay, jsem táta

17.5.2019 10:53
Říká otevřeně v každém rozhovoru Jaroslav Parči, který před lety prošel comingoutem, dnes žije s mužem, se kterým svůj vztah zpečetil registrovaným partnerstvím, a netají se ani tím, že s předchozího vztahu se ženou má už dnes dospělého potomka.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo