romea - logo
16. ledna 2019 (středa)
svátek má Ctirad
Loading
rozšířené vyhledávaní

Lidé proti rasismu spustili web, který má pomoci v boji proti extremismu

7.6.2018 9:58
občanské sdružení Ľudia proti rasizmu (logo sdružení)
občanské sdružení Ľudia proti rasizmu (logo sdružení)

Občanské sdružení Lidé proti rasismu spustilo interaktivní web portál Argumentuj.sk. Svým obsahem bude pokrývat problematiku pravicového extremismu, ale i fenomény jako konspirační weby, dezinformace, nebo hoaxy o menšinách. Web obsahuje i sekce speciálně vytvořené pro potřeby učitelů středních škol.

Boj proti extremismu

Jak informuje sdružení, projekt www.argumentuj.sk je finalistou Hackathonu proti extremismu, který prezident Andrej Kiska vyhlásil přesně před rokem.

Cílem výzvy bylo představit řešení, které spojuje unikátní myšlenku v boji proti extremismu a moderní online technologie.

Ze 139 projektů byl tento záměr jedním z pěti, které prezident ocenil jako nejlepší.

Portál má sloužit široké veřejnosti, které poskytuje argumentační výbavu pro případy, kdy se ocitne v konfrontaci s extremistickou agendou či konspiračním obsahem.

"Často si nám studenti stěžovali, že se v online diskusích o těchto tématech ocitají v argumentační nouzi. Chybí jim řízné a faktické argumenty," cituje tisková zpráva odbornici na extremismus a odbornou garantku projektu Irenu Bihariovou.

"Stejně tak si nám stěžovali i učitelé. Není totiž pravdou, že by mladí sympatizanti extremismu ignorovaly hodiny dějepisu či občanské nauky," tvrdí Bihariová.

Současně dodává, že je to naopak. Podle Biháriové přicházejí na vyučování nabití pochybnými informacemi z extremistických kanálů a staví učitele před úkol ustát s nimi diskuse.

"Učitelé však nemají čas číst obsáhlé studie o Romech či migraci, proto jsme i pro ně vytvořili stručné odpovědi na nejčastější mýty a dezinformace," doplnila Bihariová.

Program pro učitele

Kromě argumentů obsahuje stránka také sekce vyhrazené právě učitelům, jednou z nich je e-learningový program o extremismu.

V krátkých kreslených video-lekcích, najdou zájemci informace o současných podobách extremismu, ale i o často zneužívaném tématu svobody projevu.

Ve druhé sekci budou přibývat metodické návody, komunikační rady a praktická cvičení na vyučovací hodiny. Právě ty jsou podle sdružení Lidé proti rasismu učiteli nejvíce žádané.

Příprava portálu byla konzultována s učitelskou obcí, je reakcí na jejich poptávku a zatím se setkala s příznivou odezvou, informuje tisková zpráva.

Tvorbu e-learningového programu podpořilo i Velvyslanectví USA na Slovensku a na jeho výrobě se podílela i startupová EDtech společnost Skillandia.

Lidé proti rasismu, je občanské sdružení působící v ochraně lidských práv. Organizace vznikla v zájmu vytváření tolerantní, otevřené a multikulturní společnosti, která respektuje lidská práva a individualitu každého člověka bez rozdílu pohlaví, rasy, národnosti, náboženství, věku, či vzdělání.

Přečteno: 898x

 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Extremismus, Rasismus, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Jaromír Balda, obžalovaný ze dvou teroristických útoků na vlaky, 7. 1. 2019 (FOTO: repro Česká televize)

videoTerorista obdivující Okamurovu SPD dostal 4 roky vězení. Podle soudce byl ovlivněn lidmi, kteří veřejně šíří extremismus

(AKTUALIZOVÁNO), 14.1.2019 13:00, (AKTUALIZOVÁNO 20:15)
Za způsobení nehod dvou osobních vlaků na Mladoboleslavsku dnes poslal soud seniora Jaromíra Baldu na čtyři roky do vězení a nařídil mu ambulantní psychiatrické léčení.
 celý článek

Obvodní soud pro Prahu 10 začal 6. 9. 2018 projednávat případ trojice fotbalových fanoušků, kteří podle obžaloby napadli v tramvaji muže tmavé pleti. Za ublížení na zdraví a další trestné činy hrozí mladíkům až osmileté vězení. Na snímku obžalovaní Štěpán Černín (vlevo) a Tomáš Satora přicházejí k soudu. (FOTO: ČTK)

V kauze napadeného Afričana v tramvaji nechtějí svědci vypovídat. Bojí se o život.

11.1.2019 10:21
Obvodní soud pro Prahu 10, pokračuje v řešení rasistického zločinu, který se stal předloni na podzim. Svědci nechtějí vypovídat na soudu, mají strach o vlastní život. Informoval o tom zpravodajský server Seznam.cz
 celý článek

Ilustrační foto (FOTO: pixabay.com)

Dva lidé byli odsouzeni za nenávistné výroky vůči novorozenci. Další tři jsou stále ve vyšetřování

10.1.2019 11:55
Soudy loni v listopadu potrestaly dva z pěti vyšetřovaných v kauze nenávistných komentářů vyřčených na adresu novorozeného chlapce, který se narodil v roce 2017 v Třinci české matce a kurdskému otci. Další podezřelí jsou stále v šetření. Informoval o tom týdeník Respekt.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo