Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Má cenu hnát podezřelého zločince Csatáryho před soud?

18. července 2012
Čtení na 3 minuty

Protifašističtí demonstranti a novináři obléhali v minulých dnech budapešťský byt sedmadevadesátiletého bývalého maďarského policisty, kterého "lovci nacistických zločinců" viní ze zločinů spáchaných na Židech během druhé světové války. Důkazy proti Lászlu Csatárymu jsou podle maďarských badatelů ale slabé a pravděpodobnost úspěšného soudního řízení malá, píše britský zpravodajský server BBC.

Csatáryho objevili novináři britského bulvárního časopisu The Sun. O tom, jakou přesně sehrál úlohu v Košicích, ale panují rozpory. Podle šéfa losangeleské skupiny pronásledující bývalé nacisty Ephraima Zuroffa je Csatáry zodpovědný za deportaci 15.700 Židů z košického ghetta do nacistického koncentračního tábora v Osvětimi v květnu 1944.

"Csatáry byl malá ryba. Mohl bych jmenovat 2000 lidí zodpovědných za horší zločiny," řekl přední maďarský historik zabývající se holokaustem László Karsai, jehož otec přežil holokaust. "Peníze vynaložené na dopadení lidí jako on, by byly utraceny lépe v boji proti propagandě těch, kdo dnes tak vehementně holokaust popírají."

Maďarský soud loni zprostil bývalého důstojníka maďarského četnictva Sándora Képíróa obvinění z válečných zločinů proti Židům a Srbům v srbském městě Novi Sad z roku 1942. Případy ukazují, jak je těžké prokázat zodpovědnost za zrůdné zločiny spáchané před 70 lety.

Ghetto v Košicích, které, coby tehdejší součást Maďarska v roce 1944, neslo název Kassa, bylo prvním ghettem zřízeným poté, co nacistické Německo v březnu 1944 obsadilo Maďarsko. Jedním z hlavní cílů okupace bylo povraždit 600.000 maďarských Židů.

Skoro každou desátou obětí holokaustu a každým třetím člověkem zabitým v Osvětimi byli maďarští Židé. Výbor pro pomoc deportovaným v Maďarsku bezprostředně po skončení války vyslechl 5000 židovských přeživších. Jeden svědek z košického ghetta, 18 letý F.P., řekl, že Csatáry "šlehal bičíkem každého, koho viděl. Jednou nařídil, aby přišly všechny mladé dívky a holýma rukama vytahaly ze země silné dřevěné kůly. Pobouřilo to dokonce i vojáky SS," uvedl.

Košice byly v roce 1945 vráceny bývalému Československu a Csatáry byl v roce 1948 československým lidovým soudem v nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti. Verdikt dosud platí, rozsudky lidových soudů jsou ale dnes kvůli silnému politickému vlivu komunistické strany na soudce považovány za pochybné.

Csatáry jako uprchlík odcestoval do Kanady a do roku 1997, kdy přišel o kanadské občanství, žil pod falešným jménem. Pak podle "lovců nacistů" zmizel, dokud jeho byt minulou neděli v klidné čtvrti na úpatí kopce Naphegy v budapešťské části Budín neobjevili britští novináři. Podle policistů Csatáry ovšem krátce poté utekl.

Maďarské úřady zřejmě jeho místo pobytu znaly nejméně od minulého října, kdy hlavní státní zástupce pověřil experta na právní dějiny Tibora Zinnera, aby prostudoval Csatáryho případ v maďarských soudních archivech. Podle Zinnerovy zprávy předložené po měsíčním zkoumání byl Csatáry zmíněn pouze během soudního líčení s jeho velitelem Györgyem Horváthem, který byl v roce 1944 zástupcem šéfa košické policie.

V jednom svědectví byla také zmíněna mimořádná Csatáryho krutost. Maďarský lidový soud v roce 1945 Horvátha odsoudil k smrti za stejné zločiny, ze kterých je nyní viněn Csatáry. Rozsudek byl prezidentským dekretem v roce 1946 zmírněn na trest doživotního vězení. Ze 400 rozsudků smrti, které maďarské lidové soudy vynesly za válečné zločiny, bylo vykonáno 181.

"Existují tři možné další postupy," řekl Zinner. "Vydat Csatáryho na Slovensko, požádat Slovensko o veškerou jeho dokumentaci a zahájit soudní řízení s ním v Maďarsku, nebo nechat věci jít svou cestou. Je mu přece jen 97 let. Nechci rozhodně nijak hájit zločiny proti lidskosti, ale to, co dělá Zuroff, je prostě cirkus."

Karsai se i přes svou kritiku "lovců nacistů" domnívá, že důkazní materiál proti Csatárymu by měl být zevrubně prozkoumán. Košické ghetto existovalo měsíc a je neobyčejně dobře zdokumentováno v košickém archivu i v dokumentaci k Horváthově případu v Maďarsku. Podle experta by dalším možným postupem mohlo být prozkoumání Csatáryho dřívější působení během války, kdy byl v roce 1941 policistou v maďarském Kecskemétu, v roce 1942 v srbské Subotici a od roku 1943 v Košicích.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon