romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Maďarská vláda jen odložila stavbu památníku kritizovaného Židy

Budapešť, 21.2.2014 11:12, (ROMEA)
Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)
Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Maďarská vláda se rozhodla o dva měsíce odložit stavbu sporného památníku k 70.výročí obsazení Maďarska Německem. Oznámil to premiér Viktor Orbán ve zveřejněném dopise adresovaném Federaci maďarských židovských obcí (Mazsihisz). Federace ale pouhý odklad odmítla, protože podle ní problém neřeší.

Kritici považují vztyčení takového pomníku, původně plánované na 19. března, za součást snahy vlády zamlžit odpovědnost bývalých maďarských představitelů a tehdejších místních bezpečnostních sil za deportace a smrt mnoha Židů během holokaustu. V červnu 1944, tedy nedlouho po okupaci, maďarské úřady rozhodly o poslání zhruba půl milionu Židů do nacistických táborů smrti.

Federace maďarských židovských obcí dala před dvěma týdny najevo, že se letošních oficiálních akcí na paměť holokaustu nezúčastní, pokud jasněji neukážou roli Maďarů v deportacích a vraždění maďarských Židů. Jedním z důvodů tohoto bojkotu je i zamýšlený památník k okupaci Německem.

Orbán v dopise adresovaném Mazsihisz uvedl, že jednání o památníku by měla pokračovat až po Velikonocích kvůli parlamentním volbám, které se budou konat 6. dubna. Podle něj předvolební kampaň činí obtížným "sdělit si vzájemně svá stanoviska klidným a věcným způsobem".

Předseda federace András Heisler internetovému vydání listu Népszabadság nato zdůraznil, že odklad není žádné řešení.

K opětnému zvážení rozhodnutí postavit problematický památník vyzval minulý týden maďarskou vládu Světový židovský kongres (WJC). Předseda WJC Ronald Lauder podpořil stanovisko federace maďarských Židů a zároveň upozornil na to, že nastolení otázky úlohy Maďarska v holokaustu před parlamentními volbami může využít extrémní pravice ke své propagaci.

Přečteno: 350x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Maďarsko, EU, Židé, HistorieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo