romea - logo
20. února 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

Maďarské město Miškolc se zbavuje Romů. Ti masově emigrují do Kanady.

13.5.2015 11:18
Vystěhování Romů v Miškolci (FOTO: www.miskolc.hu)
Vystěhování Romů v Miškolci (FOTO: www.miskolc.hu)

Desítky romských rodin z Maďarské Miškolce se stěhují do Kanady. Romskou osadu, ve které žilo přibližně 1000 lidí, nahradí parkoviště u fotbalového stadionu, který prochází rekonstrukcí.

Likvidace osady začala už vloni. „Z důvodů veřejné bezpečnosti i zdraví nemůžeme nadále tolerovat existenci městských slumů,“ řekl k tomu starosta Miškolce Ákos Kriza.A dodal: „Nemůžeme po více než deseti tisících fanoušcích chtít, aby procházeli romskou osadou pokaždé, když se budou chtít dostat na stadion.“Kriza byl v loňských volbách zvolen za stranu Fidesz a podle listu The Budapest Times si přisvojil protiromskou politiku, aby odebral hlasy radikální straně Jobbik.

Podle místního romské aktivisty Attily Tamáse se město prostě chce Romů zbavit. „Cílem politiků v Miškolci je poslat chudé lidi pryč, místo toho, aby se snažili řešit jejich problémy,“ říká aktivista.

Jeho slovům dodává na pravděpodobnosti i nabídka, kterou město dalo obyvatelům osady: Dostanou kompenzaci v hodnotě dvou milionů forintů (přibližně 180 000 korun), ale pouze tehdy, když si koupí nemovitost mimo Miškolc a zavážou se, že jí neprodají minimálně pět let.

Aktuálním výsledkem politiky radnice v Miškolci je mimo jiné to, že 40-50 romských rodin v posledních měsících emigrovalo do Kanady. Příliv emigrantů je tak velký, že přímo v Miškolci se se starostou sešli zástupci kanadských imigračních úřadů a velvyslanectví v Maďarsku.

Přečteno: 1347x
 

Kam dál:

Štítky:  

Maďarsko, Romské osady, Diskriminace, Emigrace Romů do KanadyHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo