romea - logo
26. září 2020 (sobota)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Maďarské město Miškolc se zbavuje Romů. Ti masově emigrují do Kanady.

13.5.2015 11:18
Vystěhování Romů v Miškolci (FOTO: www.miskolc.hu)
Vystěhování Romů v Miškolci (FOTO: www.miskolc.hu)

Desítky romských rodin z Maďarské Miškolce se stěhují do Kanady. Romskou osadu, ve které žilo přibližně 1000 lidí, nahradí parkoviště u fotbalového stadionu, který prochází rekonstrukcí.

Likvidace osady začala už vloni. „Z důvodů veřejné bezpečnosti i zdraví nemůžeme nadále tolerovat existenci městských slumů,“ řekl k tomu starosta Miškolce Ákos Kriza.A dodal: „Nemůžeme po více než deseti tisících fanoušcích chtít, aby procházeli romskou osadou pokaždé, když se budou chtít dostat na stadion.“Kriza byl v loňských volbách zvolen za stranu Fidesz a podle listu The Budapest Times si přisvojil protiromskou politiku, aby odebral hlasy radikální straně Jobbik.

Podle místního romské aktivisty Attily Tamáse se město prostě chce Romů zbavit. „Cílem politiků v Miškolci je poslat chudé lidi pryč, místo toho, aby se snažili řešit jejich problémy,“ říká aktivista.

Jeho slovům dodává na pravděpodobnosti i nabídka, kterou město dalo obyvatelům osady: Dostanou kompenzaci v hodnotě dvou milionů forintů (přibližně 180 000 korun), ale pouze tehdy, když si koupí nemovitost mimo Miškolc a zavážou se, že jí neprodají minimálně pět let.

Aktuálním výsledkem politiky radnice v Miškolci je mimo jiné to, že 40-50 romských rodin v posledních měsících emigrovalo do Kanady. Příliv emigrantů je tak velký, že přímo v Miškolci se se starostou sešli zástupci kanadských imigračních úřadů a velvyslanectví v Maďarsku.

Přečteno: 1364x
 

Kam dál:

Štítky:  

Maďarsko, Romské osady, Diskriminace, Emigrace Romů do KanadyHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo