romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Maďarsko: Demokratičtí politici, Židé, Romové a lidé z nevládek se spojili proti neonacistům

Budapešť, 3.12.2012 12:57, (ROMEA)

Desetitisíce lidí demonstrovaly před maďarským parlamentem proti projevům rasismu, zejména ale proti parlamentní radikální a extrémně pravicové straně Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik), jehož poslanec se v parlamentu uchýlil k neonacistickým a fašistickým projevům. Chtěl totiž sestavit seznamy Židů ve vládě a v parlamentu. Informoval o tom Český rozhlas.

Levicové, pravicové i liberální politické síly, židovská, romská a jiná občanská sdružení, představitelé různých církví, známí sportovci, herci, hudebníci a novináři z názorových médií společně skandovali ‚Ne neonacistům, fašistům, ať se ozývají v parlamentu či mimo něj‘.

Mimořádnou pozornost si zaslouží fakt, že na shromáždění vystoupil předseda frakce vládní strany Fidesz Antal Rogán, který sklidil svým tvrdým postojem proti každému druhu rasismu a diskriminace obrovský úspěch. Opoziční a vládní představitelé se takto ještě proti ničemu nespojily.

Muž ve středním věku je příjemně překvapen projevem vládního politika. Protože strana Fidesz v posledních letech rozhodně nemluvila takto jednoznačně a nejednou navíc koketovala s krajní pravicí.

Největší úspěch sklidil expremiér Gordon Bajnai, který stojí v čele nejnovějšího protiorbánovského sdružení. „Dnes přišel čas na spojenectví proti nenávisti,“ zdůraznil a zformuloval základní požadavek normální politiky: „Proti nacistům je třeba se spojit s každým. Ale ani v zájmu moci se nesmíme spojit s nacisty,“ uzavřel.

Český rozhlas
Přečteno: 881x
 

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Antisemitismus, Rasismus, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo