romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Maďarsko podle Ficových výroků zmizelo z map světa

Bratislava, 4.10.2012 12:27, (ROMEA)
Vpravo slovenský premiér Robert Fico, vlevo maďarský premiér Viktor Orbán.
Vpravo slovenský premiér Robert Fico, vlevo maďarský premiér Viktor Orbán.

Maďarsko zmizelo z mapy světa, ačkoli se ještě nedávno zdálo, že je jeho středem, a místo něho se objevil zcela jiný stát. Vypadá to tak alespoň podle výroků slovenského premiéra Roberta Fica, napsal dnes v komentáři zpravodajský portál TVNOVINY.sk.

Před volbami v roce 2010 musel být prý podle Ficových projevů každý správný Slovák přesvědčen, že jižní sousedé zvolením Viktora Orbána maďarským premiérem vstupují okamžitě do války. Častá plamenná vystoupení nebo "zastavování" maďarského prezidenta podle serveru navíc působily dojmem, že na světě neexistují vážnější témata.

"Po volbách v roce 2012 už Fico vystupuje tak, že Orbán je politik schopný konstruktivní debaty," napsaly TVNOVINY.sk. Slovenský ministerský předseda prý sice na úterním setkání u příležitosti otevření kulturního centra pro slovenskou menšinu na severu Maďarska nebyl tak vlídný jako Orbán, ale někdejší kritické výroky jsou pryč.

Server se sice domnívá, že nesvolávání mimořádných tiskových konferencí ke kritice Budapešti a konec následných nekonečných jalových hádek na dálku je dobrou zprávou, ale radikální obrat rétoriky zároveň nabádá k ostražitosti.

"Jednoznačně totiž poukazuje na chladný kalkul, s jakým politici z některých témat vytvářejí umělý problém, aby něco získali nebo zakryli," míní TVNOVINY.sk.

Vztahy mezi Budapeští a Bratislavou jsou tradičně komplikované. Naposledy je rozvířily spory ohledně dvojího občanství. Maďarsko v roce 2010 přijalo zákon, který usnadnil Maďarům žijícím v zahraničí získat maďarské občanství. Bratislava reagovala "protizákonem", kterým svým občanům až na výjimky zakázala dvojí občanství z obavy, že by příslušníci početné maďarské menšiny hromadně žádali v sousední zemi o občanství.

Hlubokou roztržku mimo jiné vyvolalo rozhodnutí Bratislavy, která v srpnu 2009 zakázala tehdejšímu maďarskému prezidentovi Lászlóu Sólyomovi vstup na slovenské území. Tehdy se chystal na soukromou návštěvu Komárna, kde se chtěl zúčastnit odhalení sochy zakladatele uherského státu svatého Štěpána. Bratislava to zdůvodnila tím, že návštěva připadající na den výročí okupace bývalého Československa vojsky Varšavské smlouvy by nebyla vhodná. Vpádu se totiž zúčastnily i maďarské jednotky.

Nový Ficův jednobarevný kabinet po letošních volbách nicméně ke vztahům s Budapeští přistupuje umírněně. Mimo jiné slíbil, že nebude zasahovat do postavení národnostních menšin na Slovensku.

Přečteno: 683x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Maďarsko, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo