romea - logo
18. září 2020 (pátek)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Maďarsko podle Ficových výroků zmizelo z map světa

Bratislava, 4.10.2012 12:27, (ROMEA)
Vpravo slovenský premiér Robert Fico, vlevo maďarský premiér Viktor Orbán.
Vpravo slovenský premiér Robert Fico, vlevo maďarský premiér Viktor Orbán.

Maďarsko zmizelo z mapy světa, ačkoli se ještě nedávno zdálo, že je jeho středem, a místo něho se objevil zcela jiný stát. Vypadá to tak alespoň podle výroků slovenského premiéra Roberta Fica, napsal dnes v komentáři zpravodajský portál TVNOVINY.sk.

Před volbami v roce 2010 musel být prý podle Ficových projevů každý správný Slovák přesvědčen, že jižní sousedé zvolením Viktora Orbána maďarským premiérem vstupují okamžitě do války. Častá plamenná vystoupení nebo "zastavování" maďarského prezidenta podle serveru navíc působily dojmem, že na světě neexistují vážnější témata.

"Po volbách v roce 2012 už Fico vystupuje tak, že Orbán je politik schopný konstruktivní debaty," napsaly TVNOVINY.sk. Slovenský ministerský předseda prý sice na úterním setkání u příležitosti otevření kulturního centra pro slovenskou menšinu na severu Maďarska nebyl tak vlídný jako Orbán, ale někdejší kritické výroky jsou pryč.

Server se sice domnívá, že nesvolávání mimořádných tiskových konferencí ke kritice Budapešti a konec následných nekonečných jalových hádek na dálku je dobrou zprávou, ale radikální obrat rétoriky zároveň nabádá k ostražitosti.

"Jednoznačně totiž poukazuje na chladný kalkul, s jakým politici z některých témat vytvářejí umělý problém, aby něco získali nebo zakryli," míní TVNOVINY.sk.

Vztahy mezi Budapeští a Bratislavou jsou tradičně komplikované. Naposledy je rozvířily spory ohledně dvojího občanství. Maďarsko v roce 2010 přijalo zákon, který usnadnil Maďarům žijícím v zahraničí získat maďarské občanství. Bratislava reagovala "protizákonem", kterým svým občanům až na výjimky zakázala dvojí občanství z obavy, že by příslušníci početné maďarské menšiny hromadně žádali v sousední zemi o občanství.

Hlubokou roztržku mimo jiné vyvolalo rozhodnutí Bratislavy, která v srpnu 2009 zakázala tehdejšímu maďarskému prezidentovi Lászlóu Sólyomovi vstup na slovenské území. Tehdy se chystal na soukromou návštěvu Komárna, kde se chtěl zúčastnit odhalení sochy zakladatele uherského státu svatého Štěpána. Bratislava to zdůvodnila tím, že návštěva připadající na den výročí okupace bývalého Československa vojsky Varšavské smlouvy by nebyla vhodná. Vpádu se totiž zúčastnily i maďarské jednotky.

Nový Ficův jednobarevný kabinet po letošních volbách nicméně ke vztahům s Budapeští přistupuje umírněně. Mimo jiné slíbil, že nebude zasahovat do postavení národnostních menšin na Slovensku.

Přečteno: 664x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Maďarsko, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo