romea - logo
28. ledna 2020 (úterý)
svátek má Otýlie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Maďarsko podle Ficových výroků zmizelo z map světa

Bratislava, 4.10.2012 12:27, (ROMEA)
Vpravo slovenský premiér Robert Fico, vlevo maďarský premiér Viktor Orbán.
Vpravo slovenský premiér Robert Fico, vlevo maďarský premiér Viktor Orbán.

Maďarsko zmizelo z mapy světa, ačkoli se ještě nedávno zdálo, že je jeho středem, a místo něho se objevil zcela jiný stát. Vypadá to tak alespoň podle výroků slovenského premiéra Roberta Fica, napsal dnes v komentáři zpravodajský portál TVNOVINY.sk.

Před volbami v roce 2010 musel být prý podle Ficových projevů každý správný Slovák přesvědčen, že jižní sousedé zvolením Viktora Orbána maďarským premiérem vstupují okamžitě do války. Častá plamenná vystoupení nebo "zastavování" maďarského prezidenta podle serveru navíc působily dojmem, že na světě neexistují vážnější témata.

"Po volbách v roce 2012 už Fico vystupuje tak, že Orbán je politik schopný konstruktivní debaty," napsaly TVNOVINY.sk. Slovenský ministerský předseda prý sice na úterním setkání u příležitosti otevření kulturního centra pro slovenskou menšinu na severu Maďarska nebyl tak vlídný jako Orbán, ale někdejší kritické výroky jsou pryč.

Server se sice domnívá, že nesvolávání mimořádných tiskových konferencí ke kritice Budapešti a konec následných nekonečných jalových hádek na dálku je dobrou zprávou, ale radikální obrat rétoriky zároveň nabádá k ostražitosti.

"Jednoznačně totiž poukazuje na chladný kalkul, s jakým politici z některých témat vytvářejí umělý problém, aby něco získali nebo zakryli," míní TVNOVINY.sk.

Vztahy mezi Budapeští a Bratislavou jsou tradičně komplikované. Naposledy je rozvířily spory ohledně dvojího občanství. Maďarsko v roce 2010 přijalo zákon, který usnadnil Maďarům žijícím v zahraničí získat maďarské občanství. Bratislava reagovala "protizákonem", kterým svým občanům až na výjimky zakázala dvojí občanství z obavy, že by příslušníci početné maďarské menšiny hromadně žádali v sousední zemi o občanství.

Hlubokou roztržku mimo jiné vyvolalo rozhodnutí Bratislavy, která v srpnu 2009 zakázala tehdejšímu maďarskému prezidentovi Lászlóu Sólyomovi vstup na slovenské území. Tehdy se chystal na soukromou návštěvu Komárna, kde se chtěl zúčastnit odhalení sochy zakladatele uherského státu svatého Štěpána. Bratislava to zdůvodnila tím, že návštěva připadající na den výročí okupace bývalého Československa vojsky Varšavské smlouvy by nebyla vhodná. Vpádu se totiž zúčastnily i maďarské jednotky.

Nový Ficův jednobarevný kabinet po letošních volbách nicméně ke vztahům s Budapeští přistupuje umírněně. Mimo jiné slíbil, že nebude zasahovat do postavení národnostních menšin na Slovensku.

Přečteno: 659x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Maďarsko, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo