romea - logo
22. ledna 2022 (sobota)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Maďarský deník dostal pokutu za rasistický článek

Budapešť, 9.5.2013 10:39, (ROMEA)
Viktor Orbán (vpravo) a Zsolt Bayer před 25 lety spoluzakládali Fidesz. Dnes na žádost o vyjádření k rasistickému článku přítele Bayera Premiér a šéf vládní strany mlčí. (Zdroj:  melty.fr)
Viktor Orbán (vpravo) a Zsolt Bayer před 25 lety spoluzakládali Fidesz. Dnes na žádost o vyjádření k rasistickému článku přítele Bayera Premiér a šéf vládní strany mlčí. (Zdroj: melty.fr)

Pravicový maďarský deník Magyar Hírlap musí zaplatit pokutu 250.000 forintů (22.000 korun) kvůli lednovému otištění článku, v němž komentátor Zsolt Bayer označil Romy za zvířata. Rozhodl o tom dnes Národní mediální a komunikační úřad (NMHH). Instituce, vytvořená před dvěma lety na základě sporné mediální reformy, udělila pokutu některému z maďarských deníků vůbec poprvé. Informovala o tom agentura MTI. 

Bayer svůj text s názvem "Kdo by neměl existovat?" vydal letos 5. ledna a vyvolal jím obrovskou vlnu kritiky. Publicista v reakci na vánoční rvačku v jedné vesnické hospodě, kde několik Romů pobodalo skupinu sportovců, mimo jiné napsal, že Romové jsou neschopní života v normální společnosti.

"Převážná část Romů není schopna soužití. Neumějí žít mezi lidmi. Tihle Romové jsou zvířata, chovají se jako zvířata. Když se setkají s odporem, spáchají vraždu," napsal Bayer, zakládající člen vládní strany Fidesz a osobní přítel premiéra Viktora Orbána.

Demokratická opozice od Premiéra Orbána žádá, aby se rozešel se starým přítelem, který v uvedeném článku označil, značnou část "Romů za zvěř, se kterou je třeba skoncovat. 

Přečteno: 610x
 

Kam dál:

Štítky:  

Maďarsko, Extremismus, Rasismus, Politika, Populismus, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo