romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Maďarský parlament schválil povinné školní výlety do Osvětimi

Budapešt, 18.6.2013 9:43, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Maďarští studenti budou v rámci školních výletů povinně navštěvovat památníky obětí nacismu. Parlament v Budapešti 17. června schválil usnesení, podle nějž se návštěva těchto míst dostává do školních osnov. Informovala o tom agentura MTI.

Všichni žáci a studenti maďarských státních škol tak budou povinně navštěvovat například bývalý nacistický koncentrační tábor Osvětim na jihu Polska nebo památník holokaustu v Budapešti. Podle některých údajů zahynulo ve vyhlazovací mašinerii Osvětimi až 400.000 maďarských Židů.

Návrh opoziční socialistické strany získal podporu vládní strany Fidesz disponující ústavní většinou, díky čemuž bez problémů prošel. Proti byla pouze třetí nejsilnější strana Jobbik, jejíž členové jsou známí protižidovskou a protiromskou rétorikou.

Její poslanec Tamas Gaudi - Nagy koncem května během diskuse o tomto návrhu prohlásil, že Osvětim "možná neukazuje skutečnou historii", a proto by školy neměly utrácet za tyto výlety peníze.

Jobbik naopak navrhl usnesení, podle něhož mají školy navštěvovat bývalý pracovní tábor pro odpůrce komunistického režimu v lokalitě Recsk na severu Maďarska. Návrh parlament přijal velkou většinou hlasů.
Přečteno: 496x
 

Kam dál:

Štítky:  

Maďarsko, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo